Adolf Hitler – ciekawostki

Adolf Hitler życiorys ciekawostki III Rzesza

Adolf Hitler ciekawostki

Adolf Hitler (1889-1945) niemiecki polityk pochodzenia austriackiego. Twórca i dyktator III Rzeszy, zbrodniarz wojenny, odpowiedzialny za zbrodnie przeciw ludzkości. Jego polityka doprowadziła do rozpoczęcia przez Niemcy II wojny światowej, w której zginęło ok. 50 milionów ludzi.

Hitler – młodość

1) Jest uważany jest za największego zbrodniarza wojennego w historii ludzkości. Jako twórca Holocaustu jest winny śmierci około 6 milionów Żydów.

2) Za młodu jego ogromną pasją było malarstwo, głównie akwarelowe. Nie udało mu się jednak dostać na Akademię Sztuk Pięknych w Wiedniu.

3) Miał bardzo trudne kontakty z ojcem, który był bardzo surowy i apodyktyczny. Nie rozumiał zainteresowania syna sztuką. Gdy zmarł, Adolf miał 14 lat.

4) Mimo fiaska w karierze malarskiej, w późniejszym okresie nadal zajmowała się przedsięwzięciami artystyczno-humanistycznymi. Pracował jako redaktor w magazynie o motoryzacji, zaprojektował symbole NSDAP, miał też wpływ na projekt Volkswagena Garbusa.

5) Stosunek Hitlera do religii był raczej sceptyczny. Jego sekretarka po wielu latach napisała w swoich pamiętnikach, że uważał wiarę za przeżytek, za obłudę otumaniająca ludzi. Według wielu źródeł, Hitler w czasach szkolnych odnosił się do przedmiotu religia z ogromną wrogością.

6) Brał czynny udział w I wojnie światowej. Walczył m.in. w bitwach pod Ypres, Arras, nad Sommą. Spędził aż pół roku w szpitalu, z powodu oślepienia bojowym środkiem trującym.

Wódz Rzeszy

7) Adolf Hitler bardzo poważnie przygotowywał się do wszelkich wystąpień publicznych. Wierzył, że odpowiednie zdolności oratorskie i socjotechniki są w stanie zagwarantować mu sukces polityczny. Godzinami powtarzał przemówienia, uczył się gestykulacji. Osobiście sprawdzał akustykę miejsc, w których miał wystąpić.

8) W 1932 roku podjął nieudaną próbę zamachu stanu, za którą trafił do więzienia. Tam napisał książkę “Mein Kampf”, w której sformułował program ruchu nazistowskiego.

Adolf Hitler życiorys ciekawostki III Rzesza
Adolf Hitler ciekawostki, życiorys zbrodniarza

9) Zaplanowana eksterminacja Żydów była przez niego zwana “ostatecznym rozwiązaniem kwestii Żydowskiej”. W ramach Holocaustu miała także miejsce tzw. noc kryształowa, nocny pogrom Żydów. Nazwa wzięła się od licznych odłamków szkła na ulicach, pochodzących z mieszkań i witryn sklepowych.

10) Hitler był w Warszawie jeden raz. 5 października 1939 r., gdy trwała jeszcze kampania wrześniowa. Przyleciał samolotem, który wylądował na Okęciu. W Alejach Ujazdowskich ozdobionych flagami ze swastykami, odebrał uroczystą defiladę żołnierzy Wehrmachtu. Zrobiono wtedy szereg zdjęć, które wykorzystywano potem propagandowo. Wojska niemieckie zdobyły Warszawę kilka dni wcześniej. Gdyby planowany wtedy zamach bombowy na jego życie udał się, dalsze losy wojny potoczyłyby się inaczej.

11) Przez 14 lat Hitler był w związku z Evą Braun. Było to jednak ukrywane, aby stworzyć wizerunek Hitlera jako wodza całkowicie poświęconego krajowi i polityce.

12) Zmarł 30 kwietnia 1945 roku podczas oblężenia Berlina. Powodem zgonu było samobójstwo, które popełnił wraz z poślubioną niespełna 40 godzin wcześniej Evą. Prawdopodobnie użyli do tego pistoletu, a wcześniej spożyli cyjanek.

13) Według niektórych historyków, stan zdrowia Adolfa Hitlera pozostawiał wiele do życzenia. Prawdopodobnie cierpiał na przewlekłe problemy żołądkowo-jelitowe, chorobę Parkinsona, a także miał kiłę.

14) Hitler miał 1,75 cm wzrostu.

Adolf Hitler ciekawostki: (c) Anegdoty.pl
Zdjęcie na górze: Kentot785 / cc by-sa 4.0

Zobacz też:
>