Aleksander Wielki – ciekawostki

Aleksander Wielki Macedoński ciekawostki życiorys

Aleksander Wielki ciekawostki

Aleksander Wielki (Aleksander III Macedoński), 356-323 r. p.n.e. Jest powszechnie uznawany za wybitnego stratega i jednego z największych zdobywców w historii ludzkości. Król Macedonii, Pesji, Egiptu, Azji, Hegemon Związku Korynckiego.

Aleksander Wielki – kim był

1) Aleksander Wielki zwany był również Aleksandrem Macedońskim, Aleksandrem III Macedońskim lub Aleksandrem Wielkim i niezwyciężonym. Swoje pochlebne przydomki zawdzięcza wybitnym zdolnościom strategicznym. Jest też obecnie uznawany za jednego z największych zdobywców w historii ludzkości.

2) Władzę przejął po swoim ojcu, Filipie II, który zostawił synowi bardzo silne państwo. Ten postanowił poszerzać wpływy macedońskie i stworzyć imperium.

Aleksander Wielki – życie prywatne

3) Podaje się, że Aleksander narodził się tego samego dnia, w którym spłonęła świątynia Artemidy w Efezie (jeden z 7 cudów świata). Rzekomo Artemida asystowała Olimpias przy porodzie i dlatego nie mogła opanować pożaru budynku.

4) Jego ojciec, Filip, słynął z bujnego życia erotycznego. Miał wiele żon i kochanek, ale szczególnie uprzywilejowana była Olimpias. Było tak ze względu na fakt, że była matką Aleksandra.

5) Aleksander miał niewiele młodszego brata. Jednak rodzice szczególną wagę przyłożyli do wykształcenia i rozwoju Aleksandra, więc można powiedzieć, że z góry założyli, że to właśnie on przejmie tron.

6) Aleksander Macedoński swoją przyszłą żonę poznał podczas jednego z podbojów. Po zdobyciu Sodigan Rock, sprawdzał swoich jeńców. Wśród nich była piękna Roxanne, nastoletnia szlachcianka, która przykuła jego uwagę.

7) W kulturze greckiej popularne było dobudowywanie legend do wybitnych ludzi. Nie inaczej było z Aleksandrem. Oprócz rzekomych wizji jego rodziców, co do potęgi i siły potomka, mówiono, że za Aleksandrem unosił się najprzyjemniejszy zapach na świecie.

Aleksander Wielki – podboje i zwycięstwa

8) Jego ekspansja terytorialna trwała aż 10 lat, niektóre źródła uznają, że było to 15 lat. Co więcej, przez cały ten okres nie przegrał ani jednej bitwy. Chyba, że to mit, który miał po nim pozostać.

9) Pierwszego zwycięstwa dokonał w wieku zaledwie 18 lat. Co ciekawe, jego strategie i kampanie do dziś są badane przez akademie wojskowe.

Aleksander Wielki – śmierć

10) Zmarł w wieku zaledwie 32 lat. Wydarzyło się to podczas przygotowań do kolejnej wyprawy wojennej.

11) Dokładna przyczyna śmierci Aleksandra Macedońskiego do dziś nie jest znana. Mówi się o potencjalnym otruciu, przedawkowanie leku lub zespole Guillaina-Barrégo, który powoduje nagły paraliż całego ciała w połączeniu ze spłyceniem oddechu. Ostatnia z teorii została wysnuta w 2018 roku.

12) Pozostawił po sobie gigantyczne imperium. Jego rozpiętość (od wschodu do zachodu) wynosiła aż 5 tysięcy kilometrów.

13) Wkrótce po śmierci Aleksandra Wielkiego w kraju wybuchły wojny między diadochami i dowódcami armii macedońskiej. W konsekwencji jego obszar rozbił się na kilka krajów.

Aleksander Wielki ciekawostki: (c) Anegdoty.pl