10 niesamowitych ciekawostek o Australii

miś koala australijski Australia ciekawostki informacje

Australia ciekawostki i fakty, które zaskoczą, zadziwią i zainteresują każdego

Ciekawostki o Australii

1) Pierwszymi mieszkańcami Australii (nie licząc Aborygenów) byli więźniowie przywiezieni tu z Anglii. Pierwszy statek z więźniami dopłynął tu w 1778 roku.

2) Gdybyś chciał zorganizować podróż między zachodnim a wschodnim brzegiem Australii, byłaby to w linii prostej podobnej długości droga, jak między Londynem a Moskwą.

3) Jeszcze nie tak dawno Aborygenów uznawano za zwierzęta i strzelano jak do kangurów. Ze spisu fauny zostali wykreśleni w połowie lat 60. XX wieku.

4) Tysiące lat temu Australię zamieszkiwały wielkie zwierzęta, m.in. 3-metrowe kangury i 7-metrowe warany. Opisywali je w swoich legendach Aborygeni. Do niedawna uważano że to tylko wymysł ich fantazji.

5) Podobno słowo „kangaroo” (kangur) w jednym z dialektów aborygeńskich oznacza: „nie rozumiem, co mówisz”.

Sydney opera Australia ciekawostki informacje
Opera w Sydney nocą. Australia ciekawostki

Australia ciekawostki

6) Największe miasta Australii – Sydney i Melbourne nie mogły dojść do porozumienia które z nich zostanie stolicą Australii. „Pogodziła” je Canberra, która powstała w 1908 r. i jest położona pomiędzy nimi. To ona została stolicą.

7) Architekt słynnej opery w Sydney (otwartej w 1973 r.) za swoją pracę nie otrzymał wynagrodzenia. Wściekł się i wyjeżdżając obiecał, że już nigdy nie odwiedzi do Australii. Słowa dotrzymał.

8) W XIX wieku do Australii sprowadzono wielbłądy – jako zwierzęta pociągowe. Zaaklimatyzowały się tu znakomicie i obecnie na wolności żyje ich tu 10 razy więcej niż misiów koala.

9) Australijczyk Bob Hawke, wypił 2,5 pinty piwa (1,2 litra) w 11 sekund, zostając tym samym rekordzistą świata. Po jakimś czasie został premierem rządu Australii. Był nim w latach 1983-1991.

10) Najdłuższy płot na świecie ma 5614 kilometrów długości i 180 cm wysokości. Oddziela południowo-wschodnią część Australii od reszty kraju. Został wzniesiony w 1885 roku i miał ochronić stada owiec przed dzikimi psami dingo.

Australia ciekawostki: (c) Anegdoty.pl + Sadurski.com

Zobacz też:
> Słynna góra Uluru w Australii