Fakty i ciekawostki o Chmielakach Krasnostawskich

chmiel Chmielaki Krasnostawskie ciekawostki o Chmielakach Krasnostawskich

Piwna impreza w Krasnymstawie i jej historia. Najważniejsze Chmielakach Krasnostawskich

Co to są Chmielaki?

1) Chmielaki Krasnostawskie, to najstarszy polski festiwal o charakterze piwnym. Uczestniczą w nim browary z Polski i innych krajów. Odbywa się co roku od 1971 r. i w 2023 roku odbędzie się po raz 52.

2) Chmielaki Krasnostawskie, to impreza rozrywkowa, ale też mająca poważne elementy. Podczas Chmielaków odbywają się sesje naukowe dla plantatorów i browarników.

Historia Chmielaków Krasnostawskich

3) Pomysł zorganizowania „jakiejś” imprezy w Krasnymstawie (woj. lubelskie) powstał w 1970 roku. Zdecydowano się zorganizować święto chmielarzy, gdyż wówczas powiat krasnostawski był wśród największych producentów chmielu w Polsce. Niektórzy mówili, że jest tu Zagłębie chmielowe.

4) Pierwsze Chmielaki Krasnostawskie zorganizowano we wrześniu 1971 (11-12 września) i była to impreza o charakterze lokalnym. Festyn odbył się na stadionie miejskim, wystąpiły kapele ludowe i zespoły folklorystyczne.

piwo Chmielaki Krasnostawskie ciekawostki o Chmielakach Krasnostawskich
Piwo – złocisty napój z chmielu. Ciekawostki o Chmielakach Krasnostawskich

5) W kolejnych latach, wraz z powiększaniem się imprezy, Chmielaki Krasnostawskie zajmowały coraz więcej przestrzeni, aż na czas imprezy zdominowały całe miasto. Przy okazji, w ramach Chmielaków organizowano imprezy towarzyszące, np. turniej tańca towarzyskiego, zlot starych motocykli, turniej brydża sportowego, itp.

6) W 1977 r. impreza uzyskała status ogólnokrajowy oraz nazwę: Ogólnopolskie Święto Chmielarzy i Piwowarów Chmielaki Krasnostawskie.

Kolejne ciekawostki o Chmielakach Krasnostawskich

7) Ojcem nazwy Chmielaki jest Czesław Klepacki, dziennikarz ogólnopolskiej gazety Chłopska Droga. Ten dziennik ukazywał się w latach 1945–1990.

8) Od 1991 r. organizowane są Wybory Miss Chmielaków. Odbywają się podczas koncertu galowego, na którym występują zespoły muzyczne i kabarety.

ratusz Krasnystaw Chmielaki Krasnostawskie ciekawostki o Chmielakach Krasnostawskich
Ratusz przy rynku w Krasnymstawie. Ciekawostki o Chmielakach Krasnostawskich

9) Podczas imprezy odbywa się Ogólnopolska Sesja Chmielarska, w ramach której organizowany jest Konkurs Piw. Wybierane są najlepsze piwa, od 2007 roku w 9. kategoriach, m.in.: piwo jasne pełne, piwo jasne pełne piwo mocne, piwo ciemne mocne, piwo pszeniczne i piwa smakowe (napoje piwne).

10) „Chmielaki Krasnostawskie 50 lat” – to tytuł książki Grzegorza Brzyczko, w którym opisano pierwszych 50 lat istnienia tej piwnej imprezy.

11) Najlepszy Produkt Turystyczny Województwa Lubelskiego 2022 – taki tytuł uzyskały Chmielaki Krasnostawskie. Doroczny konkurs organizuje Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna, we współpracy z Polską Organizacją Turystyczną.

Chmielaki 2023

12) Chmielaki Krasnostawskie 2023 odbędą się w dniach 18-20 sierpnia 2023. Przy obu scenach przewidziano ponad 1300 m² przestrzeni handlowej, na której będą stoiska handlowe browarów uczestniczących w imprezie.

Ciekawostki o Chmielakach Krasnostawskich: (c) Anegdoty.pl

Zobacz też:
> Ciekawostki o piwie