10 niezwykłych ciekawostek o loteriach

lotto ciekawostki o loteriach loterie

Loterie organizowane są od tysięcy lat i wciąż cieszą się wielkim powodzeniem. Na wielkie wygrane składają się kwoty wpłacane przez dużą liczbę graczy. Każdy z nich liczy na szczęście i wygraną, tylko nieliczni wygrywają. Niesamowite ciekawostki o loteriach

Loterie ciekawostki z historii

1) W czasach cesarza Napoleona Bonaparte przychód z loterii zasilał skarb państwa francuskiego. Były to tak duże kwoty, że Napoleon zarządził, aby w każdym podbitym przez wojska francuskie kraju organizowano loterie. Okres prosperity francuskich loterii skończył się w 1814 roku. Zaczęła wtedy przynosić straty.

2) We Francji organizowano loterie od XVI wieku. Znany z pomysłowości król Ludwik XIV zorganizował własną loterię. Wkrótce okazało się, że jej zwycięzcami został… król Ludwik XIV oraz osoby z jego najbliższej świty. Gdy Francuzi wpadli we wściekłość, wyniki loterii unieważniono.

3) Loterie organizował rzymski cesarz Oktawian August. Odbywały się podczas uczt, udział był związany z tzw. wpisowym (wpłatą) i można było wygrać drobne upominki. To była niewinna zabawa w porównaniu z tym, co potem robił cesarz Neron. W organizowanych przez niego loteriach można było wygrać niewolników, nieruchomości, a nawet statki.

4) W średniowieczu, aż do XVI wieku w Germanii (teren obecnych Niemiec) zdarzało się, że ślepy los decydował o wyroku sądu. Gdy sędzia nie mógł się zdecydować czy ktoś jest winny czy niewinny – rzucał monetą.

5) Pierwszą profesjonalną loterię zorganizowano we Flandrii, w połowie XVI wieku.

totalizator ciekawostki o loteriach loterie
Tu wygrana zależy od szczęścia. Ciekawostki o loteriach

Fascynujące ciekawostki o loteriach

6) Chyba najdziwniejszy sposób wyborów do senatu, wymyślono w XVI wieku, w Szwajcarii. Każdy z 90 senatorów państwa został wybrany w drodze loterii. Innymi słowy – każdy Szwajcar mógł zostać senatorem, jeśli kupił los i miał szczęście w losowaniu. Demokratyczne wybory niewiele mają wspólnego z loteriami, ale tu też trzeba liczyć na łut szczęścia.

7) Głównym powodem zorganizowania loterii w 1539 r,. we Francji, była pusta w skarbie państwa spowodowana prowadzonymi wcześniej wojnami. Jaki był drugi powód? Loterie w sąsiednich krajach cieszyły się takim powodzeniem, że Francuzi wyprowadzali swoje pieniądze za granicę. Jeśli już przegrywać, to we własnym kraju.

8) Pierwszą loterię w Stanach Zjednoczonych zorganizowało miasto Nowy Jork, w 1746 roku. Loteria przyniosła stratę.

9) W Rosji loterie zaczęły cieszyć się niebywałym powiedzeniem po upadku ZSRR, w latach 90. XX wieku. Zorganizowano wtedy niemal 300 loterii, a wśród wygranych był pobyt na rosyjskiej stacji kosmicznej. Nie wiemy, czy i kto wygrał.

10) Przez kilka wieków loterie organizowano w wielu niemieckich miastach i cieszyły się wielkim powodzeniem. Po dojściu hitlerowców do władzy, wszystkie loterie przejął Gleichschaltung. Zakończył działalność w 1945 roku, po zdobyciu Berlina. Niemcy bez loterii zdołali przeżyć tylko 2 lata. Pierwsza powojenna loteria w ruszyła w Niemczech w 1947 roku.

Ciekawostki o loteriach: (c) Anegdoty.pl + Sadurski.com

Zobacz też:
> Ciekawostki o ruletce
> Kasyna ciekawostki