Cristiano Ronaldo i Madera. Ciekawostki o piłkarzu, zdjęcia

Cristiano Ronaldo ciekawostki-muzeum CR7 Funchal Madera

Cristiano Ronaldo ciekawostki i fakty o słynnym piłkarzu. Dlaczego CR7 jest najbardziej kochany na wyspie Madera?

Cristiano Ronaldo i jego rodzinne miasto

Pamiętasz zdjęcie uśmiechniętego Ronaldo siedzącego z rozłożonymi rękami, obok którego stoi rządek pucharów? W tle jest panorama na miasto i ocean. Komentowało je tysiące internautów, tworzono dowcipne memy. Dotarłem w to miejsce, na wzgórze Fico. Na szczycie krzyż, kilka drzew dających dużo cienia oraz ławki. Oczywiście panorama na zatokę i setki domów miasta Funchal, stolicy Madery.

Ronaldo w Funchal jest wszechobecny. A przecież miał nawet nie przyjść na świat, bo matka (to znana historia) miała usunąć ciążę. Rodzina mieszkała wtedy w biednej dzielnicy miasta. Rodzinny dom Ronaldo już nie istnieje, a boiska na którym kopał piłkę jako dzieciak, chyba też już nie ma. Inne punkty z jego młodzieńczego życia (gdy jeszcze nie był sławny), są dostępne na mapach fanów, którzy odwiedzają miejsca młodości swego idola.

Obecny dom CR7 kilka lat temu jeszcze nie istniał, co potwierdzają mapy Google. Stoi tylko kilkaset metrów od muzeum jemu poświęconemu. Podczas pandemii koronawirusa przez jakiś czas tu mieszkał. To jego niejedyny dom, a rodzinnej Madery nie opuścił.

Pestana CR7 hotel Funchal Madeira
Miasto Funchal na Maderze. Pestana CR7 hotel (fragment na górze), niżej wejście do muzeum, z prawej figura Ronaldo. W tle wielki statek wycieczkowy

Pestana CR7 – hotel na Maderze oraz muzeum

Pestana CR7, to 4-gwiazdkowy hotel na nabrzeżu Funchal. To tu cumują największe statki wycieczkowe, a do ścisłego centrum miasta jest bardzo blisko. Hotel działa od kilku lat, a sieć Pestana w najbliższych kilku latach planuje zbudowanie kolejnych hoteli na świecie, które będą wykorzystywać popularność piłkarskiego idola z Madery.

Na parterze budynku jest restauracja oraz sklepy, głównie z pamiątkami. Pierwsze piętro, to setka pokoi hotelowych, basen z leżakami oraz sprzęt do ćwiczeń fizycznych. Muzeum znajduje się pod parterem – w piwnicach.

Cristiano Ronaldo ciekawostki muzeum CR7 Funchal Madera
Cristiano Ronaldo ciekawostki. Figura piłkarza, zdjęcie zrobione z góry, obok hotelowego basenu

Główna zawartość muzeum CR7 Museum, to liczne piłkarskie trofea, jakie Ronaldo zdobył podczas dotychczasowej, błyskotliwej kariery. Fotografować można wszystko, z jednym wyjątkiemm. Tu, gdzie na wielkim cyfrowym ekranie Ronaldo żongluje piłką, gdy wyciągasz aparat, podbiega do ciebie facet, krzyczący: – No, no! – i pokazujący, że tu zdjęcie może zrobić tylko on, a ta przyjemność będzie cię kosztować dodatkowe 5 euro. Dodajmy, że jest to druga lokalizacja muzeum, które istnieje od 2013 roku.

W muzeum są aż 3 figury rzeczywistej wielkości przedstawiające Cristiano Ronaldo, w tym jedna z… czekolady. Nie każdy odwiedza muzeum, za to każdy chce mieć zdjęcie obok figury piłkarza, która stoi przed wejściem. Pierwsza głowa tej figury była raczej karykaturą, w dodatku do niego niepodobną. Później wymieniono ją na inną głowę, ale ta obecna też niezbyt przypomina twarz piłkarza. Najważniejsze, że widzą w niej podobieństwo turyści, którzy niemal przez całą dobę bez przerwy robią tu sobie zdjęcia. To niewątpliwie najczęściej fotografowane miejsce w całym Funchal.

Cristiano Ronaldo ciekawostki muzeum CR7 Funchal Madera
Cristiano Ronaldo ciekawostki: CR7 Museum w Funchal, fragment

Ile kosztuje piłka z autografem Cristiano Ronaldo?

Muzeum CR7 w Fuchal zarabia w dużej mierze na gadżetach. Koszulki i piłki z autografem Ronaldo, oficjalne perfumy, ale też długopisy, kubki i tak dalej. Jakiś czas temu ktoś wystawił do sprzedaży (bodaj na Allegro) piłkę z autografem Ronaldo za 7,9 tys. złotych. Nie wiem czy ktoś się połasił, ale w tutejszym muzeum taka piłka kosztuje 50 euro, na polskie jakieś 250 złotych. Dwie osoby mogą polecieć samolotem na Maderę na tydzień, wynająć noclegi z posiłkami i jeszcze na trochę piłek z autografem Ronaldo wystarczy. Krótko mówiąc: fani Cristiano Ronaldo – nie przepłacajcie!

Spałem w hotelu Pestana CR7 Hotel

Nie mogłem oprzeć się przed wynajęciem pokoju w hotelu, a dodajmy, że o rezerwację nie zawsze jest łatwo. Oczywiście wszędzie Ronaldo jest tu obecny duchem. Nawet w toalecie na parterze nad umywalkami jest wielkie zdjęcie jego twarzy, a oba szkła okularów przeciwsłonecznych są lustrami.

Chyba w każdym z pokoi nad łóżkiem jest rządek jedenastu rysunków (niestety dosyć kiepskich), na których artysta przedstawił piłkarskiego idola.

Cristiano Ronaldo ciekawostki CR7 Museum Funchal Madeira
Słynny piłkarz z czekolady. Słodki, lecz niezbyt podobny do oryginału. Cristiano Ronaldo ciekawostki

Obok windy jest przymocowana linką lornetka, a hasło obok zachęca każdego, aby korzystając z niej znaleźć Ronaldo. Początkowo nie zrozumiałem o co chodzi, ale znalazłem: na końcu 100-metrowej długości korytarza prowadzącego do wszystkich hotelowych pokoi znajdujących się po obu stronach, jest zdjęcie Ronaldo.

Na piętrze, przy windzie (winda działa tylko dla gości hotelowych mających kartę) jest basen. Niestety byłem tu w połowie listopada i nawet jeśli jednego dnia temperatura powietrza dochodziła do 25 stopni Celsjusza, z uwagi na temperaturę wody, nie zdecydowałem się popływać nad głowami osób odwiedzających muzeum Ronaldo.

Jakiś czas temu goście hotelu brali do domu na pamiątkę małe mydełka i szamponiki z pokoi hotelowych. Potem za dużą cenę wystawiano je do sprzedaży w Internecie. Obecnie w łazienkach są większe dozowniki, do tego solidnie przymocowane. Na pamiątkę można co najwyżej zrobić zdjęcie, czemu nie mogłem się oprzeć.

CR7 Museum koszulki piłkarskie Funchal Madera
CR7 Museum w Funchal. Koszulki piłkarskie i fragment ekspozycji

Funchal – wszędzie jest Ronaldo

Wspomniałem już, że Cristiano Ronaldo w Funchal jest wszechobecny. Jego wielkie zdjęcie umieszczono na ścianie największego szpitala w jego rodzinnym mieście. Plac CR7 znajduje się między hotelem Pestana CR7 a nabrzeżem, na które wysiadają z wielkich promów turyści. Jednak najciekawsze jest to, że jest imiennym patronem tutejszego międzynarodowego lotniska. Gdy lądujesz na Maderze nie masz wątpliwości, gdzie jesteś. Obok wielkiej nazwy lotniska każdego wita twarz Ronaldo. Jego naturalnej wielkości (czyli nieduże) popiersie znajduje się też przy wejściu na lotnisko.

szpital Funchal Madera CR7 reklama
Ronaldo jest nawet na największym szpitalu w Funchal

Cristiano Ronaldo ciekawostki z młodości

1) Jego imiona wraz z nazwiskiem, to: Cristiano Ronaldo dos Santos Aveiro. Imię Cristiano – to pomysł siostry jego matki, z kolei imię Ronaldo spodobało się rodzicom, bo tak miał na imię amerykański prezydent, wcześniej aktor – Ronald Reagan.

2) Cristiano urodził się 5 lutego 1985 w Funchal, w dzielnicy Santo António. Ojciec José Dinis Aveiro (1954–2005) był ogrodnikiem i dużo pił, matka była kucharką.

3) Jego ojciec chrzestny, to Fernao Barros Sousa. Był kapitanem drużyny Clube Futebol Andorinha z Santo Antonio.

4) Dom, w którym przez pierwszych 12 lat życia mieszkał Cristiano Ronaldo, zburzono w 2007 roku. Było to trzyizbowe mieszkanie socjalne zbudowane z desek i pustaków, okryte dachem z eternitu.

5) Wciąż kopał piłkę. Grał z często starszymi kolegami na ulicy, przed domem. Już jako 6-latek zaczął treningi w klubie Andorinha, w którym grał jego kuzyn Nuno. Błękitną koszulkę klubu oficjalnie włożył, gdy miał 9 lat. Wtedy też dostał legitymację sportową numer 17182. Nazywano go wtedy Abelinha (Pszczółka).

6) Do drugiego klubu Nacional Ronaldo przeszedł w wieku 10 lat. W sierpniu 1997 r. jako 12-latek opuścił Maderę i został piłkarzem szkółki Sporting Lizbona.

7) Dalsza, „dorosła” kariera Cristiano Ronaldo i jego oszałamiające sukcesy są bardzo znane, więc poprzestaniemy na podanych już informacjach.

Cristiano Ronaldo ciekawostki i zdjęcia: (c) Anegdoty.pl
Na górnym zdjęciu: jedna z figur Cristiano stojąca w jego muzeum, w Funchal

Zobacz też:
> Ciekawostki o Maderze