Potrawy i produkty spożywcze – niezwykłe ciekawostki

dieta ciekawostki potrawy żywność dania

Dieta ciekawostki o diecie. Żywność, posiłki, odżywianie

Ciekawostki o diecie

1) Jednym z najbardziej kontrowersyjnych dań świata jest Balut. Ten smakołyk z Filipin zawiera ugotowane jajko łącznie z kaczym, dosyć dobrze ukształtowanym zarodkiem. To danie jada się również w Wietnamie i Kambodży. Potrawa uważana jest za afrodyzjak.

2) Najdroższą kawą na świecie jest Kopi Luwak. Za kilogram tej kawy trzeba zapłacić nawet tysiąc euro. Skąd ta cena? Ziarna kawy zostają zjedzone, po czym wydalone przez zwierzęta z gatunku cyweta. Dzięki temu nabierają niepowtarzalnego aromatu. Żeby zarobić, wystarczy zająć się procesem produkcyjnym tej oryginalnej kawy.

3) Gałka muszkatołowa spożyta w znacznych ilościach może powodować reakcje przypominające zażycie narkotyków: nudności, zawroty głowy, a nawet halucynacje.

4) Większość produktów sprzedawanych pod nazwą wasabi w Europie i Stanach Zjednoczonych, tak naprawdę jest chrzanem barwionym na zielono. Prawdziwe wasabi można spotkać jedynie w wysokiej klasy restauracjach serwujących sushi.

5) Na Sardynii wytwarza się o spożywa ser o nazwie Casu Marzu, który jest spożywany wraz z żywymi larwami, znajdującymi się w środku. Są one celowo wprowadzane do wnętrza sera i nadają mu wyjątkowy smak.

dieta ciekawostki informacje catering pożywienie żywność
Dieta ciekawostki o potrawach i żywności

Dieta ciekawostki

6) Miód jest produktem, który bardzo długo zachowuje świeżość. Jest uznawany za produkt, który się nie psuje. W stanie naturalnym jest słabo zawilgocony i bardzo kwaśny, co nie pozwala bakteriom długo utrzymać się przy życiu.

7) Dawniej w Europie pomidor uznawany był za warzywo trujące i nie był spożywany. Strach przez zjadaniem pomidorów miał związek z przypadkami śmierci, spowodowanej reakcją chemiczną. Zastawa stołowa w kontakcie z pomidorami wydzielała trujący ołów.

8) National Carrot Museum w Wielkiej Brytanii oszacowało, że kiedyś marchewki nie były pomarańczowe, tylko fioletowe lub białe i miały bardzo cienki korzeń. Współczesne marchewki są wynikiem mutacji, jaka miała miejsce pod koniec XVI wieku.

9) Wszystkie dostępne w sklepach banany są klonami genetycznymi odmiany Cavendish, ponieważ owoce te nie posiadają żadnych nasion. Na świecie występuje ponad tysiąc odmian bananów.

10) Coca Colę można kupić prawie na całym świecie. Jedyne kraje, gdzie nie można kupić tego produktu, to Korea Północna oraz Kuba.

Dieta ciekawostki: (c) Anegdoty.pl

Zobacz też:
>