Egzema na dłoniach – sprawdź, jak łagodzić jej objawy

egzema na dłoniach

Egzema, inaczej nazywana wypryskiem, jest zaliczana do grupy powierzchniowych stanów zapalnych skóry o różnym podłożu. Pojawia się bowiem na skutek działania różnych czynników wewnętrznych i zewnętrznych, jednak nie jest związana z infekcją wirusową lub bakteryjną. Dlaczego pojawia się egzema na dłoniach? Jak wygląda egzema i jak łagodzić jej objawy? Podpowiadamy.

Czym jest egzema na dłoniach?

Egzema dłoni pojawia się u osób w różnym wieku. Jest dość często diagnozowana zarówno u małych dzieci, jak i osób dorosłych. Egzema rąk zaliczana jest do grupy najczęstszych chorób alergicznych skóry, jednak może mieć również podłoże niealergiczne np. egzemę wywołuje nasilony łojotok. Zdarza się, że egzema na dłoniach jest skutkiem kontaktu z różnymi mikrobami np. grzybami pleśniowymi – do powodującego stan zapalny kontaktu z patogenami może dochodzić chociażby podczas wykonywanej pracy.

Egzemę na dłoniach może również wywołać nadwrażliwość na promieniowanie słoneczne, substancje obecne w detergentach lub materiały, z których wykonane są różne przedmioty. Niekiedy egzema jest skutkiem reakcji fototoksycznej. Może również różnić się pod względem stopnia nasilenia objawów, obejmując jedynie niewielki obszar skóry lub przybierając postać rozległych zmian, jednak zawsze wywołuje duży dyskomfort, obniżając samoocenę.

Przyczyny i objawy egzemy na dłoniach

Egzema może mieć różne podłoże. W przypadku egzemy kontaktowej najczęściej mamy do czynienia z reakcją alergiczną na składniki stosowanych kosmetyków, środków higieny osobistej, detergentów, czyli płynu do mycia naczyń, barwników i włókien, z których powstaje odzież oraz metali. Do czynników zewnętrznych, które mogą wywołać egzemę na dłoniach, zaliczamy promieniowanie UV, dodawany do wody chlor, pyły, a także związki chemiczne, z którymi skóra ma styczność.

Charakterystyczne dla egzemy jest zaczerwienienie i swędzenie skóry. W fazie ostrej skóra jest znacznie zaczerwieniona. Rumień pojawia się w dość krótkim czasie od momentu kontaktu z czynnikiem wyzwalającym reakcję alergiczną i zawsze towarzyszy mu wysięk treści surowiczej lub ropnej. W fazie podostrej oprócz rumienia i pęcherzyków z płynem surowiczym pojawia się także umiarkowane złuszczanie się naskórka. Faza przewlekła egzemy, która jest charakterystyczna m.in. dla atopowego zapalenia skóry, objawia się silnym świądem, zaczerwienieniem oraz nasilonym złuszczaniem się naskórka.

Jak leczyć egzemę na dłoniach?

Egzema na dłoniach wymaga doboru odpowiednich farmaceutyków. W jej leczeniu stosowane są leki antyhistaminowe i leki o działaniu przeciwzapalnym, jak inhibitory kalcyneuryny. Nowoczesne metody leczenia uwzględniają również terapię światłem UV. Efekt terapeutyczny w dużej mierze zależy od współpracy pacjenta, który musi bezwzględnie przestrzegać zaleceń lekarza oraz unikać czynników, które wywołują zmiany skórne. Nie jest to jednak często łatwe zadanie.

Chcąc wyleczyć egzemę na dłoniach, powinniśmy pamiętać o prowadzeniu zdrowego stylu życia. Konieczne jest unikanie wywołujących egzemę na dłoniach czynników oraz redukowanie ryzyka związanego z podrażnieniem objętej stanem zapalnym skóry. Ogromną rolę w procesie leczenia odgrywa także odpowiednia dieta oraz higiena i pielęgnacja skóry, która powinna uwzględniać specjalistyczne kosmetyki z neutralnym pH. Trzeba także zadbać o dobór odpowiednich detergentów do prania. Sucha skóra na dłoniach może być również ograniczona poprzez odpowiedni dobór kremów nawilżających.