Fidel Castro – zaskakujące ciekawostki

Fidel Castro ciekawostki Kuba

Fidel Castro ciekawostki

Fidel Castro (1926-2016) – kubański rewolucjonista, polityk, żołnierz i adwokat. Przywódca rewolucji kubańskiej. Faktyczny przywódca Kuby przez niemal pół wieku (w latach 1959–2008).

Fidel Castro – młodość, życie prywatne

1) Został ochrzczony dopiero w wieku 6. lat. Został jednak ateistą i nie utożsamiał się z przypisaną mu wiarą.

2) Sytuacja rodzinna Fidela Castro była dość skomplikowana. Ojciec był w związku małżeńskim z kobietą, z którą miał pięcioro dzieci. Po pewnym czasie jednak wdał się w romans, który potem przerodził się w związek ze służącą pochodzącą z Wysp Kanaryjskich – Liną Ruz Gonzalez. Miał z nią aż 7 dzieci, w tym Fidela. Ze względu na fakt, że był dzieckiem nieślubnym, przyznano mu pierwsze nazwisko żony ojca.

3) Wziął ślub z Mirtą Diaz Balart, która pochodziła z bardzo bogatego domu. Jej ojciec wręczył młodemu małżeństwu dużą kwotę pieniędzy, dlatego mogli sobie pozwolić na 3-miesięczną podróż poślubną, spędzoną w Nowym Jorku.

4) Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie w Hawanie. Po zakończeniu studiów, wraz ze znajomymi postanowił otworzyć kancelarię adwokacką.

1959 Fidel Castro ciekawostki Camilo Cienfuegos
Fidel Castro ciekawostki. Rok 1959, razem z Camilo Cienfuegos, innym rewolucjonistą

Fidel Castro – nie tylko rewolucja

5) Rewolucja kubańska, która miała miejsce w latach 50. XX wieku, odbyła się pod jego przywództwem. Jej głównym celem było obalenie rządów, a właściwie dyktatury Fulgencio Batisty na Kubie. Zryw zakończył się powodzeniem.

6) Bardzo lubił czytać książki o różnej tematyce. Co więcej, miał bardzo dobrą pamięć i w przemówieniach publicznych wykorzystywał przeczytane fragmenty. Jego ulubionym pisarzem był Ernest Hemingway, który przez pewien czas przebywał na Kubie.

7) Fidel Castro był dwukrotnie żonaty. Z pierwszą żoną, Mirtą, miał syna, a z drugą – Dalią, miał pięciu synów. Ponieważ nie należał do najwierniejszych mężów, na świat przyszły też dzieci zrodzone z romansów – Alina, Jorge Angel i Francisca.

8) W 2007 roku wystąpił w reklamie kubańskich cygar, a także piwa Tropical. W 1946 roku wystąpił jako statysta w filmie “Holiday in Mexico”.

Zamachy na Fidela Castro

9) Castro przeżył ogromną ilość zamachów na swoje życie. Kubańskie służby informowały, że było ich 638, ale bliższa prawdy jest liczba między 100 a 200. Od 1956 r. nie straszne my były zamachy bombowe, snajperzy i trucizny, nawet miniaturowa łódź podwodna. Część zamachów opisano i niektóre z nich mogłyby być podstawą do scenariuszy filmów sensacyjnych.

10) Podczas podróży zagranicznych Castro, wylatywały z Kuby trzy samoloty, co utrudniało przeprowadzenie zamachu, gdyż nie było wiadomo w którym on jest. Tym bardziej, że Castro miał wielu sobowtórów, a jednym z nich był jego brat, Ramon.

11) Ochroniarz Castro mówił, że jego szef korzystał z nieprzypadkowych ochroniarzy. Każdy z co najmniej 10. ochroniarzy musiał mieć tę samą grupę krwi co Castro, aby w razie zamachu nie tracić czasu i przetłoczyć mu ich krew.

12) Castro żartował, że gdyby przetrwanie prób zamachów było dyscypliną olimpijską, dostałby złoty medal.

Fidel Castro ciekawostki Jurij Gagarin kosmonauta
Fidel Castro ciekawostki. Razem z rosyjskim kosmonautą Jurijem Gagarinem

Schyłek władzy i śmierć

13) W 2006 roku zaczął poważnie podupadać na zdrowiu. Zrezygnował z urzędu i swoje obowiązki przekazał bratu. W 2008 roku oficjalnie zrezygnował z funkcji przewodniczącego Rady Państwa po 49 latach rządów. Tym samym pobił rekord świata w długości rządzenia wśród dyktatorów.

14) Zmarł w 2016 roku z powodu problemów jelitowych, które były powodem jego częściowej, a następnie pełnej rezygnacji z urzędów. Dożył aż 90 lat.

15) W testamencie zażyczył sobie kremacji i wprowadzenia żałoby narodowej po jego śmierci. Ostatnią wolę wypełnił jego brat, wprowadzając 9-dniową żałobę narodową, która m.in. odwoływała wszelkie działania publiczne. Prochy Castro złożono na cmentarzu Santa Ifigenia w Santiago de Cuba.

16) Reakcje na jego śmierć były różne. Donald Trump napisał na Twitterze “Fidel Castro is dead!”. Władimir Putin zaznaczył jedynie, że za jego rządów Kuba była wolna politycznie. Z kolei w Miami na Florydzie kubańscy emigranci świętowali to wydarzenie na ulicach, nie ukrywając swojego entuzjazmu.

Fidel Castro i Polska

17) Fidel Castro w czerwcu 1972 r. odwiedził Polskę, witany przez tłumy przedstawicieli „bratniego narodu polskiego”. Odwiedził szkoły, zakłady pracy, a nawet zagrał w koszykówkę. Był w Warszawie, Krakowie i na Śląsku, w tym w Katowicach. Podobno o drugiej w nocy grał w ping-ponga, a jako kobieciarz na pewno podziwiał urodę Polek. Sprawozdanie z wizyty pokazała Polska Kronika Filmowa.

18) W 1978 r. na Kubie z Fidelem spotkała się polska piosenkarka Maryla Rodowicz, co wiemy choćby ze zdjęć w Internecie. Była wtedy zaproszona do Hawany na Festiwal Młodzieży i Studentów, wraz z zespołem 2+1. Gdy doszło do spotkania, chciała podarować przywódcy Kuby album ze swoimi z piosenkami, jednak doszło do nieporozumienia. Złożył na płycie autograf i oddał ją piosenkarce.

Fidel Castro ciekawostki: (c) Anegdoty.pl
Na górnym zdjęciu: Fidel Castro w 1978 roku. Foto: Marcelo Montecino / cc by-sa 2.0

Zobacz też:
> Józef Piłsudski
> Benjamin Franklin