Flip i Flap – najsłynniejszy duet w historii kina

Flip i Flap ciekawostki Stan Laurel Oliver Hardy

Choć występowali w filmach wiele lat temu, stworzyli duet, który znamy do dziś. Flip i Flap ciekawostki, które warto poznać

Gwiazdy kina

1) Flip i Flap, to najsłynniejszy duet w historii kina. Słynna para bohaterów grana przez dwóch komików, występowała w filmach komediowych. To do dziś rozpoznawalne postacie, które przeszły także do świata popkultury.

2) W latach 1919-1951 czyli przez 32 lata wystąpili w niemal stu filmach. Początkowo niemych, a od 1929 r. dźwiękowych.

3) Komizm obu postaci oparty był na kontrastach w wyglądzie. Flip był niski i chudy, a Flap to jego przeciwieństwo – był wielki i gruby.

aktor Stan Laurel 1920 Flip i Flap ciekawostki
Aktor Stan Laurel, rok 1920. Flip i Flap ciekawostki

Stan Laurel czyli Flip

4) W postać Flipa wcielał się Stan Laurel (1890-1965). Przyszły aktor urodził się w Ulverston w Wielkiej Brytanii i niemal przez całe zawodowe życie był Flipem. W 1960 r. otrzymał Oscara za wybitne osiągnięcia w twórczości filmowej. Zmarł w Santa Monica, w Kaliforni.

aktor Oliver Hardy ciekawostki Flip i Flap
Oliver Hardy – ta „większa” część duetu Flip i Flap

Oliver Hardy czyli Flap

5) Norvell Hardy (1892-1957) urodził się prawdopodobnie w Harlemie (Georgia, USA). Nie radził sobie w szkole i jako nastolatek został wysłany do akademii wojskowej. Uczył się też śpiewu i muzyki.

Od 18. roku życia zaczął używać imienia Oliver. Pracował wtedy w kinie w Milledgeville. Był tu operatorem, bileterem, woźnym, wreszcie kierownikiem kina. To wtedy filmy stały się jego miłością i odtąd pracował w branży filmowej, choć nie zaczynał od aktorstwa.

> Oliver Hardy – tu ciekawostki

Flip i Flap ciekawostki

6) Laurela i Hardy’ego połączył w duet Leo McCarey, dyrektor wytwórni Roach Studios. Obaj zagrali w 1927 r. w trzech filmach: Slipping Wives, Duck Soup i With Love and Hisses.

7) Filmy z Flipem i Flapem kręciło kilka wytwórni, w tym słynne 20th Century Fox i Metro-Goldwyn-Mayer.

Flip i Flap ciekawostki Ulverston Anglia
Słynny duet w Ulverston, Anglia. Flip i Flap ciekawostki. Foto: Hilton Teper / cc by-sa 3.0

8) Ostatnim filmem, w jakim wspólnie zagrali Laurel i Hardy, był Atoll K (w Polsce wyświetlany jako: Flip i Flap na bezludnej wyspie). Była to produkcja włosko-francuska, kręcona w 1950 i 1951 roku.

9) W 1947 r. obaj komicy pojechali na 6-tygodniowe tournée po Wielkiej Brytanii, gdzie tłumy witały ich jak wielkie gwiazdy. Wystąpili m.in. przed brytyjską królową Elżbietą. Potem mieli też występy w Belgii, Francji i krajach skandynawskich. Występowali w zabawnych skeczach, autorstwa Laurela.

10) Flip-flap, to nazwa salta w przód lub w tył, które wykonuje się, dotykając ziemi rękoma. Nie wiemy, czy najpierw była nazwa salta, czy nadano ją na cześć Flipa i Flapa.

Flip i Flap ciekawostki: (c) Anegdoty.pl

Zobacz też:
> Aktor Sean Connery – ciekawostki
> Sherlock Holmes ciekawostki