Ciekawostki o Grenlandii

Grenlandia ciekawostki o Grenlandii

Grenlandia ciekawostki

Grenlandia jest największą wyspą na świecie. Należy do Danii i ma 2,2 mln km kwadratowych powierzchni. Aż 80% powierzchni pokrywa lód. Ten lód, to 7% słodkiej wody na naszej planecie. W ostatnich latach w związku z ociepleniem Ziemi odnotowywane są tu rekordowo wysokie temperatury, a lodu ubywa.

Połowę powierzchni Grenlandii zajmuje Park Narodowy Nuna eqqissisimatitaq. To największy park narodowy świata.

Mieszkańcy Grenlandii

Na Grenlandii mieszkają Inuici, których jest 60 tysięcy. Od zawsze żyją w takich niskich temperaturach i one im nie przeszkadzają. W ich języku wyspa na której mieszkają, to Kalaallit Nunaat, czyli Ziemia Ludzi. Obrażają się, gdy ktoś mówi o nich: Eskimosi.

Na Grenlandii nie ma przemysłu, więc w zasadzie wszystkie towary są sprowadzane. Nic dziwnego, że drogo kosztują. I nic dziwnego, że na stołach mieszkańców królują mrożonki, z których przygotowują potrawy.

Spośród 30 niedużych miast na Grenlandii, największym jest jej stolica, Nuuk. Miasto założono w 1728 roku i mieszka w nim 1/3 wszystkich mieszkańców wyspy. Prawdopodobnie największą atrakcją Nuuk jest Dom Prawdziwego Świętego Mikołaja. Ale to głównie atrakcja dla turystów. Jest ich niewielu, ale ich liczba stale wzrasta.

Tasiilaq Grenlandia ciekawostki o Grenlandii
Tasiilaq, miasto na Grenlandii. Grenlandia ciekawostki

Grenlandia i turystyka

Również psie zaprzęgi organizowane są jako atrakcja dla turystów. Tymczasem przyjezdni sądzą, że jazda sankami po śniegu, to codzienność mieszkańców Grenlandii. Inuici korzystają z innych środków lokomocji i trzeba tu wspomnieć, że utwardzonych dróg na Grenlandii jest niewiele.

Prawdopodobnie głównie też z myślą o bogatych turystach powstało na Grenlandii najdalej na północ wysunięte pole golfowe świata. Od 1997 r. w marcu odbywają się na nim Mistrzostwa Świata w Golfie na lodzie. Nie trzeba dziwić się, że gra się piłeczkami golfowymi w kolorze pomarańczowym. Jest większa szansa, że nie zgubią się podczas gry.

Dużą atrakcją jest obserwowanie na Grenlandii zjawiska zorzy polarnej. To wyjątkowe miejsce na świecie powoduje, że coraz więcej osób chce je poznać.

Grenlandia ciekawostki: (c) Anegdoty.pl + Sadurski.com

Zobacz też:
>