Józef Piłsudski – nieznane anegdoty

Józef Piłsudski marszałek ciekawostki cytaty anegdoty

Józef Piłsudski anegdoty. Najlepsze anegdoty o Józefie Piłsudskim, które przybliżą tę ważną postać z polskiej historii

Piłsudski i kanty

W roku 1933 pokazano Marszałkowi Piłsudskiemu projekt Domu Funduszu Kwaterunku Wojskowego. Monumentalny, modernistyczny gmach miał być zbudowany u zbiegu ulic Królewskiej i Krakowskiego Przedmieścia w Warszawie.
– Tylko mi panowie budować bez kantów! – powiedział Piłsudski, mając na myśli machlojki finansowe. Architekci Czesław Przybylski i Stefan Bryła wzięli tę radę mocno do serca i wkrótce zbudowano gmach o zaokrąglonych narożnikach. Do dziś Warszawiacy nazywają ten budynek „domem bez kantów”.

Witkacy i Piłsudski

Marszałek Piłsudski, po przeczytaniu Regulaminu Firmy Portretowej, bo tak Stanisław Ignacy Witkiewicz (Witkacy) nazywał swoją artystyczną działalność, zapragnął pozować artyście. W czerwcu 1931 roku odwiedził Witkacego. Nie był jednak w odpowiednim nastroju i poprosił artystę, aby zrobił portret córek i żony. Potem Witkacy w liście do matki napisał:
„Dobrze, że go chociaż z bliska widziałem”.

Piłsudski i partia

Gdy marszałek Józef Piłsudski snuł plany założenia swojej partii politycznej, hrabia Skarżyński spytał go:
– Panie marszałku, a jaki będzie program tej partii?
Piłsudski:
– Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

Józef Piłsudski anegdoty – wybór (c): Anegdoty.pl

Józef Piłsudski (1867-1935) – żołnierz, polityk, mąż stanu. Naczelny wódz Armii Polskiej, w latach 1918–1922 naczelnik państwa, pierwszy marszałek Polski (1920), dwukrotny premier Polski.

Zobacz też:
> Józef Piłsudski ciekawostki
> Józef Piłsudski cytaty