Shopping cart

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

ciekawostki

Józef Piłsudski – zadziwiające ciekawostki

Józef Piłsudski marszałek ciekawostki cytaty anegdoty
Email :98

Józef Piłsudski ciekawostki i niesamowite fakty z życia

Józef Piłsudski (1867-1935) – żołnierz, polityk, mąż stanu. Naczelny wódz Armii Polskiej, w latach 1918–1922 naczelnik państwa, pierwszy marszałek Polski (1920), dwukrotny premier Polski.

Józef Piłsudski ciekawostki

1) Urodził się 5 grudnia 1867 roku w Zułowie. Wioska obecnie leży na Litwie, nosi nazwę Zalavas i według danych z 2011 r. miała 140. mieszkańców.

2) Zdał maturę niemal idealnie: z historii otrzymał czwórkę, a z geografii piątkę. Później rozpoczął studia medyczne w Charkowie, jednak przez problemy na uczelni w związku z działalnością konspiracyjną nigdy ich nie ukończył.

3) Józef Piłsudski wziął ślub 15 lipca 1899 roku w pięknym otoczeniu podlaskiej przyrody, we wsi Paproć Duża. Jego wybranką była Maria z Koplewskich Juszkiewiczowa, która przez członków Polskiej Partii Socjalistycznej była nazywana “Piękną Panią”. Rozwiedli się w 1935 roku.

4) Został ojcem dopiero w wieku 50 lat, w sumie miał dwie córki. Wanda była lekarzem psychiatrą, zmarła w 2001 roku. Jadwiga została architektem, zmarła w 2014 roku.

Józef Piłsudski marszałek ciekawostki cytaty anegdoty
Józef Piłsudski ciekawostki

5) Piłsudski był dość kochliwy i zdarzały mu się romanse nawet po ślubie. Najpopularniejszą z jego kochanek była Eugenia Lewicka, z którą spotykał się 6 lat, z czego kilka ostatnich tygodni romansu spędzili razem na Maderze.

6) Jego druga żona, Aleksandra Piłsudska, zmarła na skutek zatrucia. Historycy twierdzą, że po rozstaniu marszałka z Eugenią, ta spotkała się z Aleksandrą. Istnieją domysły, że mogła zatruć żonę Piłsudskiego w ramach zemsty. Inni opowiadają się za teorią samobójstwa Aleksandry.

Józef Piłsudski – kolejne fakty z życia

7) Piłsudski nie był zbyt stały w swoich przekonaniach natury religijnej, ponieważ aż 2 razy zmieniał wyznanie. Jako katolik zdecydował się przejść na protestantyzm (aby poślubić rozwódkę Marię), a później ponownie powrócił do społeczności katolickiej (aby poślubić Aleksandrę). Powrót do katolicyzmu miał też umotywowanie polityczne, ponieważ chciał wkupić się w łaski wpływowych w kraju hierarchów i zyskać poparcie katolickiego społeczeństwa.

Józef Piłsudski ciekawostki Kasztanka
Józef Piłsudski i jego ukochana klacz Kasztanka

8) Był bardzo przywiązany do swojej klaczy Kasztanki, oczywiście z wzajemnością. Po jej śmierci, zdjęto z niej skórę i wypchano. Do II wojny światowej znajdowała się w Muzeum Wojska Polskiego, jednak marszałek Michał Rola-Żymierski kazał ją zniszczyć. Kasztanka przyniosła na świat dwa źrebięta – Niemena i Merę. Imię “Mera” Piłsudski wybrał, gdyż tak nazywała się rzeka przepływająca przez jego rodzinny Zułów.

9) Piłsudski był osobą bardzo bezpośrednią. Można powiedzieć, że do bólu. To on jest autorem powtarzanego dziś cytatu: “Naród wspaniały, tylko ludzie k***y”.

10) Niektóre uczelnie przyznały Piłsudskiemu doktorat honorowy. Były to m.in. Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytet Stefana Batorego w Wilnie.

Józef Piłsudski marszałek ciekawostki cytaty anegdoty
Marszałek Józef Piłsudski

11) Piłsudski otrzymał 41 odznaczeń i orderów za swoje szczególne zasługi. Otrzymał też wiele odznaczeń zagranicznych, w tym z Hiszpanii, Rumunii, Jugosławii, Włoch, Malty, Czechosłowacji czy Belgii. Czterokrotnie otrzymał Krzyż Walecznych.

12) Zmarł 12 maja 1935 na raka wątroby. Choroba była zbyt późno wykryta, dlatego nie miał szans na przeżycie. Lekarz po diagnozie oznajmił, że zostało mu jedynie kilka tygodni życia. Przewidywania okazały się słuszne, ponieważ badanie miało miejsce 25 kwietnia.

13) Dzień po śmierci z ciała Piłsudskiego wycięto serce i mózg. Mózg pozostawiono do badań, natomiast serce dopiero rok później złożono w grobie jego matki, na cmentarzu Na Rossie, w Wilnie.

Józef Piłsudski ciekawostki: (c) Anegdoty.pl

Zobacz też:
> Józef Piłsudski cytaty
> Anegdoty Józef Piłsudski

Comments are closed

Podobne artykuły

error: Najlepsze anegdoty, ciekawostki i dowcipy :-)