Krzysztof Kolumb ciekawostki, życiorys, podróże i odkrycia
Krzysztof Kolumb (1451-1506) – włoski żeglarz i podróżnik. Organizator i kapitan czterech wypraw transatlantyckich z Hiszpanii do Ameryki.
Krzysztof Kolumb i jego wyprawy
1) Odkrycie Kolumba, to kamień milowy w dziejach ludzkości. To wydarzenie zapoczątkowało nowy etap w historii, zwany przez historyków epoką kolonizacji. To także początek epoki renesansu.
2) Kluczową podróż Krzysztofa Kolumba do Nowego Świata sfinansowała Izabela I, królowa Hiszpanii. Wcześniej 3 inne kraje odmówiły mu wsparcia finansowego.
3) Nie podlega wątpliwości, że Kolumb miał niewyobrażalne zdolności nawigatorskie i dowódcze. Okazuje się jednak, że miał też talent na miarę współczesnego marketingowca. Po powrocie z wyprawy zorganizował pochód w Hiszpanii, podczas którego prezentował egzotyczne ptactwo i zdobyte od Indian ozdoby. Tym sposobem zyskał sławę i mógł przyspieszyć organizację swej kolejnej wyprawy.
4) Kolumb nie był zbyt lubianym dowódcą załogi odkrywczej. Jego podwładni skarżyli się na jego autorytarne zachowanie, zdarzały się nawet skargi do hiszpańskiej pary królewskiej. Wiele członków załogi nie wytrzymało presji i odłączyło się od Kolumba, prowadząc poszukiwania na własną rękę, jednak bez rezultatów.
5) Można powiedzieć, że Krzysztof Kolumb przez całe życie cierpiał na gorączkę złota. Jego wyprawy były umotywowane głównie zdobyciem bogactwa poprzez łupienie nowych terenów. Posunął się nawet do handlu niewolnikami, których przejmował z nowo odkrytych ziem.
6) Po powrocie z Ameryki Kolumb napisał do o króla Ferdynanda Aragońskiego i królowej Izabeli list, w którym opisał swoją wyprawę. Jego kopia była przechowywana w Bibliotece Watykańskiej, jednak jeden z naukowców zorientował się w 2011 roku, że rękopis skradziono. Odnaleziono go u kolekcjonera w Atlancie, jednak wdowa po nim zdecydowała się oddać tę cenną korespondencję Watykanowi. Wartość listu jest wyceniana na 1,2 milionów dolarów.
7) Nie ulega wątpliwości, że to wiekopomne odkrycie przyniosło mu natychmiastową sławę. Kolumb przez niektórych nazywany był “darem od Boga”.
8) Jego syn, Hernando Kolumb, napisał „Dzieje żywota i znamienitych spraw don admirała Krzysztofa Kolumba”. Do dziś jest to najlepsze źródło wiedzy na temat odkrywcy.
Odkrycia Kolumba i co potem?
9) Krzysztof Kolumb przyczynił się do odkrycia czterech cywilizacji. Byli to Aztekowie, Majowie, Inkowie i Indianie.
10) Odkrycie Nowego Świata przez Kolumba miało też pewien negatywny skutek. Choroby przywleczone z Europy do Ameryki, takie jak odra, malaria czy ospa, zdziesiątkowały tubylców.
11) Wiele miejsc i obiektów zostało nazwanych na jego cześć. Państwo Kolumbia, uniwersytet Columbia w USA, stolica stanu Karolina Południowa w USA – Columbia, a także ulice imienia Kolumba w miastach na całym świecie. Od 1961 Kolumb ma swoją ulicę w warszawskiej dzielnicy Włochy.
12) 12 października zarówno w państwach obu Ameryk, jak i Hiszpanii, obchodzony jest Dzień Kolumba. W USA to święto (Columbus Day) przypada co roku w drugi poniedziałek października. Polega na uczczeniu wiekopomnego odkrycia dokonanego przez Krzysztofa Kolumba, a także samej jego osoby.
13) Kolumbowi zawdzięczamy także to, że z Ameryki do Europy dotarła kukurydza, papryka, fasola, truskawki, pomidory i kakao.
14) Po śmieci 20 maja 1506 r. ciało Krzysztofa Kolumba spoczęło w Valladolid, a trzy lata później trafiło do Sewilli (Hiszpania), do Katedry Najświętszej Marii Panny. Ponieważ jego życzeniem było zostać pochowanym w Ameryce, spełniono to w 1537 roku. Ciało przetransportowano do katedry w Santo Domingo na Dominikanie. Historycy i badacze spierają się jednak, co stało się z ciałem Kolumba po jego śmierci. Jedni mówią, że przez Kubę sprowadzono je z powrotem do Hiszpanii, inni mówią, że trafiło na Haiti (niegdysiejsza Hispaniola).
Czy Kolumb był Polakiem?
15) Historycy spierają się, gdzie urodził się i jakiej narodowości był Krzysztof Kolumb. Większość twierdzi, że urodził się w Genui (Włochy). Świadczy o tym dokument spisany przez notariusza w Panamie, podpisany przez Kolumba, zaczynający się od “Ja, będący urodzonym w Genui…”.
16) Część historyków uważa, że Kolumb był Hiszpanem (i naprawdę nazywał się Cristóbal Colón), inni że Portugalczykiem, kolejni – że Korsykańczykiem. Jeszcze inni twierdzą, że był Szkotem i tak naprawdę nazywał się Pedro Scotto.
17) Portugalski historyk Uniwersytu Duke’a w Karolinie Północnej (USA) Manuel Rosa, przez dwie dekady badał przeszłość Kolumba. W swojej książce dowodzi, że Kolumb był… Polakiem, synem króla Władysława III Warneńczyka. Król według niego wcale nie zginął w bitwie pod Warną w 1444 roku, lecz przeżył i popłynął na wyspę Maderę. Tam ożenił się z portugalską szlachcianką i spłodził przyszłego odkrywcę Ameryki. Sensacyjne informacje podchwyciły media na całym świecie.
18) Aby było jeszcze ciekawiej, warto przeczytać testament Kolumba z 19. maja 1506 roku. Spośród pięciu punktów jakie miały być wykonane po jego śmierci, dwa są związane ze zwyczajami żydowskimi, co może świadczyć o jego żydowskim pochodzeniu. Jednym z punktów testamentu było przekazanie pieniędzy Żydowi mieszkającemu w żydowskiej dzielnicy Lizbony.
19) Estelle Irizarry, profesor lingwistyki z Uniwersytetu Georgetown po przeanalizowaniu listów i dokumentów Kolumba stwierdziła, ze posługiwał się językiem kastylijskim hiszpańskim. Był to to “jidysz” hiszpańskich Żydów. Kolumb w rogu listów do syna pisał adnotację “Z Bożą pomocą”, co było wówczas żydowskim błogosławieństwem.
Krzysztof Kolumb ciekawostki
20) Antropolog z Carol Delaney Uniwersytetu Stanford twierdzi, że celem Kolumba było dopłynięcie do Azji i uzyskanie złota. Miało ono sfinansować krucjatę, w wyniku której Jerozolima zostanie odbita i zostanie tam odbudowana świątynia żydowska. Poza tym Kolumb przesunął rozpoczęcie swej wyprawy z 2 sierpnia 1492 r. o jeden dzień, gdyż według przesądu Żydów wypłynięcie w dzień świąteczny wieściłoby niepowodzenie.
21) Podróż Kolumba nie miała być sfinansowana przez królową Izabelę, lecz przez dwóch Żydów: Louisa de Santangela i Gabriela Sancheza. To do nich Kolumb wysłał dwa pierwsze listy z wyprawy informując o jej wynikach, a nie do królowej. O ile ta informacja, nie jest fantazją badaczy życia Kolumba.
22) Wiele powyższych twierdzeń a propos narodowości Krzysztofa Kolumba być może jest domysłem badaczy, więc nigdy nie dowiemy się, kim tak naprawdę był i gdzie obecnie są jego szczątki. Co do reszty wydarzeń z życia wielkiego odkrywcy, historycy raczej są zgodni.
Krzysztof Kolumb ciekawostki (c): Anegdoty.pl
Zobacz też:
> Maria Skłodowska-Curie ciekawostki
> Najwięksi podróżnicy świata
Comments are closed