Leonardo da Vinci – ciekawostki

Mina Lisa człowiek wirtuwiański Leonardo da Vinci ciekawostki

Leonardo da Vinci ciekawostki z życia i twórczości

Leonardo da Vinci (1452-1519), tak naprawdę Leonardo di ser Piero da Vinci. Wybitny człowiek renesansu, któremu największą sławę przyniosło malarstwo i rzeźbiarstwo.

Leonardo da Vinci – człowiek renesansu

1) Obrazą byłoby nazwanie da Vinciego po prostu malarzem. Oprócz niezaprzeczalnego talentu artystycznego, który przełożył się na zajęcie, z którego jest obecnie najbardziej znany, był także geologiem, filozofem, wynalazcą, muzykiem, pisarzem, odkrywcą, anatomem, matematykiem, inżynierem, rzeźbiarzem i architektem. Słowem, idealnie wpisywał się w swoją epokę, ponieważ był prawdziwym człowiekiem renesansu. Jak widać, nie bez powodu jest uznawany za jedną z najwszechstronniej uzdolnionych osób w historii.

Leonardo da Vinci – życie prywatne

2) Urodził się w 1452 roku. Był nieślubnym dzieckiem prawnika (notariusza) i jego kochanki. Na jego chrzcie było obecnych aż 10 rodziców chrzestnych, którymi byli najbliżsi sąsiedzi.

3) Jego ojciec nie zdecydował się na ślub z matką Leonarda. Ożenił się natomiast z 16-latką, która umarła młodo. Później ożenił się z 20-latką, która również zmarła. Kolejne (poza Leonardem) dzieci dało mu dopiero trzecie małżeństwo z Margheritą, która urodziła ich aż 6. Kolejne 6 dzieci dała mu ostatnia żona, Lucrezia. Tym samym Leonardo miał aż dwanaścioro przyrodniego rodzeństwa, z czego ostatnie urodziło się, gdy miał 40 lat.

4) Był leworęczny i najprawdopodobniej dlatego pisywał swoje notatki w odbiciu lustrzanym. Miało to zapobiec rozmazywaniu się atramentu.

portret Leonardo da Vinci ciekawostki życie twórczość wynalazki
Leonardo da Vinci ciekawostki – życie, twórczość, wynalazki

5) Zapisywał w notatkach swoje poglądy, przemyślenia, projekty i pomysły. Marzył, aby kiedyś ujrzały światło dziennie i trafiły do szerszego grona odbiorców. Do dziś odnaleziono około 7 tysięcy stron jego przemyśleń przelanych na papier. Bill Gates kupił w 1994 roku za aż 30,8 mln dolarów 18 stron jego notatek.

6) Bardzo lubił żartować ze swoich znajomych. Trzymał w pudełku jaszczurki, którym przyprawiał sztuczne rogi i skrzydła, aby straszyć nimi osoby które dobrze znał.

7) Leonardo da Vinci sprzeciwiał się złemu traktowaniu zwierząt i krwawym polowaniom. Był także wegetarianinem. Według jego notatek można wywnioskować, że brzydziło go jedzenie mięsa.

Leonardo da Vinci twórczość

8) Leonardo twierdził, że pamięta jak nad jego kołyską przeleciał jastrząb. Uznał to za symbol proroczy, który motywował go do zgłębiania wiedzy z dziedziny fizyki, matematyki, a także badań lotów ptaków. Próbował projektować różne maszyny latające, w tym coś, co przypominało późniejszy spadochron. Projekt jego spadochronu został przetestowany, z pozytywnym skutkiem.

9) Jest autorem dwóch najbardziej znanych obrazów na świecie: “Ostatnia wieczerza” i “Mona Lisa”. Drugi z nich znajduje się od 1797 roku w paryskim Luwrze. Raz został wysłany na wystawę do Waszyngtonu, jednak rząd Francji zdecydował się wcześniej ubezpieczyć to dzieło aż na 100 milionów dolarów.

10) Leonardo da Vinci był zafascynowany anatomią człowieka. Pragnął w swoich dziełach idealnie odwzorowywać ludzkie proporcje i ruch. Był do tego stopnia zakręcony na punkcie ludzkiego działa, że brał udział w nielegalnych wówczas sekcjach zwłok, wraz z profesorem anatomii. Niestety papież dowiedział się o ich praktykach i zabronił kontynuowania badań.

pomnik Leonarda da Vinci w Mediolanie
Pomnik genialnego Leonarda da Vinci w Mediolanie

11) Uważał, że za pomocą odpowiedniej znajomości sztuki i techniki, każdy człowiek jest w stanie podporządkować sobie świat. W założeniu, sztuka miała według niego odtwarzać i poszerzać piękno świata, a technika natomiast dawać sposobność do władania siłami przyrody.

12) Leonardo da Vinci dbał o to, aby notatki z jego genialnymi projektami nie trafiły w niepowołane ręce. Mimo to, w każdym projekcie zapisywał celowo kilka błędnych obliczeń lub informacji, aby w razie czego nikt nie potrafił odtworzyć jego pomysłów.

Leonardo da Vinci ciekawostki

13) Męczyło go uczucie niespełnienia. Stale wydawało mu się, że jest kiepskim artystą i że nie zdoła pozostawić po sobie niczego wartościowego dla następnych pokoleń. Zmarł 2 maja 1519 r. Jego ostatnimi słowami były: “Obraziłem Boga i całą ludzkość. Moja praca nigdy nie osiągnęła takiego poziomu, jaki powinna”. Spełniono jego wolę i został pogrzebany w zamku Amboise.

14) Nazwano na jego cześć wiele obiektów geograficznych, ulic, placówek i innych miejsc. Są wśród nich port lotniczy Rzym-Fiumicino, most nad autostradą łączącą Norwegię i Szwecję.

15) Człowiek witruwiański (Le proporzioni del corpo umano secondo Vitruvio), to rysunek ołówkiem autorstwa Leonarda da Vinci, upowszechniony przez niego około 1490 roku. Przedstawia mężczyznę wpisany w krąg (Homo Quadratus). W ten sposób Leonardo przedstawił idealne proporcje człowieka.

16) Najdroższym obrazem w dotychczasowej historii świata jest obraz Leonarda da Vinci „Salvator Mundi” (Zbawiciel Świata), namalowany w latach 1506-1513. Zakupił go 17 listopada 2017 r. na aukcji Christie’s saudyjski książę. Zapłacił za obraz 450 milionów dolarów. Media donosiły, że obraz pływa wraz z księciem na jego 134-metrowej długości jachcie. W 2911 r. eksperci potwierdzili, że autorem obrazu jest Leonardo. Inni eksperci podważają ekspertyzę twierdząc, że obraz namalował jeden z jego uczniów.

Leonardo da Vinci ciekawostki (c) Anegdoty.pl

Zobacz też:
>
> 10 najsławniejszych prezydentów USA
> Napoleon Bonaparte
> Krzysztof Kolumb