Marilyn Monroe – ciekawostki

Marilyn Monroe ciekawostki aktorka filmy gwiazda

Marilyn Monroe ciekawostki

Marilyn Monroe (1926-1962), tak naprawdę Norma Jeane Mortenson – amerykańska aktorka, modelka, piosenkarka. Gwiazda filmowa i ikona kultury popularnej

Młodość, początki kariery

1) Urodziła się w Los Angeles jako Norma Jeane, trzecie dziecko Gladys Pearl Baker (1902–84), montażystki filmowej. W akcie urodzenia jako ojciec widnieje Edward Mortenson, jednak tożsamość jej prawdziwego ojca pozostaje nieznana. Przyszła Marilyn Monroe mając kilkanaście dni, została oddana do adopcji. Jako dziecko jąkała się i była wstydliwa.

2) Mając 16 lat wyszła za mąż za dwudziestojednoletniego marynarza Jamesa Dougherty’ego. Gdyby tego nie zrobiła, zostałaby znów oddana do sierocińca. Byli małżeństwem przez 4 lata.

3) Mając 19 lat podpisała kontrakt z agencją modelek. To wtedy ufarbowała włosy i została blondynką. Wkrótce jej zdjęcia zaczęły trafiać na okładki czasopism.

Marilyn Monroe ciekawostki życiorys aktorka 1945
Rok 1945. 19-letnia Norma Jeane Mortenson, zanim została gwiazdą

Marilyn Monroe – ciekawostki z życia prywatnego

4) Miała romans z prezydentem Stanów Zjednoczonych, Johnem F. Kennedym, któremu zaśpiewała słynne “Happy Birthday”. Ponoć jednocześnie spotykała się z jego bratem Robertem.

5) Miała 3 mężów, jednak zmarła jako samotna rozwódka. Prawdopodobnie niedługo przed śmiercią wznowiła kontakt z drugim mężem, Joe DiMaggio (gwiazdą baseballu), dzięki czemu wyraźnie się do siebie zbliżyli. Ponoć planowali wziąć ślub po raz drugi, jednak doszło do niespodziewanej śmierci aktorki.

6) Jej trzecim mężem był dramatopisarz Arthur Miller. Zanim się rozwiedli, przeżyli wspólnie 5 lat (1956-1961).

7) Przeszła dwie operacja plastyczne: korektę nosa i podbródka. Było to na 2 miesiące przed jej śmiercią. Na kliszach rentgenowskich figurowała pod innym nazwiskiem: Joan Newman, choć w dokumentacji medycznej figurowała jako Marilyn Miller, od nazwiska jej trzeciego męża, Arthura Millera.

Jaka była Marilyn Monroe?

8) Jej znakiem rozpoznawczym był pieprzyk na lewym policzku. Nie był prawdziwy, jednak do dziś uważany jest za najbardziej seksowny pieprzyk świata.

9) Marilyn Monroe miała wymiary 91-58-91 czyli zbliżone do ideału. Podobno dała sobie usunąć żebra, aby mieć jeszcze bardziej kobiece kształty i węższą talię. Miała 1,66 cm wzrostu.

10) Bardzo chciała mieć dzieci, jednak nigdy się jej to nie udało. Będąc w związku małżeńskim z Arthurem Millerem, poroniła trzy razy. Zmagała się z endometriozą, która była główną przyczyną tych tragedii.

Marilyn Monroe ciekawostki film Mężczyźni wolą blondynki
W filmie „Mężczyźni wolą blondynki”. Marilyn Monroe ciekawostki

Marilyn Monroe – kariera

11) Na samym początku kariery nie była zbytnio rozchwytywana. Wytwórnie filmowe odmawiały jej kontraktów. Gdy straciła kontrakt z wytwórnią Columbia Pictures, pozowała nago, aby móc się utrzymać. Jej zdjęcia kupił Hugh Hefner, a później znalazły się na okładce wydawanego przez niego Playboya.

12) Została zauważona po skromnych rolach w “Asfaltowej dżungli” oraz “Wszystko o Ewie”. Mimo, że te role były skromne, została doceniona przez krytyków filmowych. Dzięki temu podpisała 7-letni kontrakt z wytwórnią.

13) Im większego rozpędu nabierała jej kariera, tym gorzej prezentowało się jej zdrowie psychiczne. Borykała się z niską samooceną, nadużywała alkoholu, amfetaminy i środków nasennych, a także cierpiała na bezsenność i nerwicę.

14) Na planach filmowych Marilyn Monroe nie była lubiana. Często spóźniała się na zdjęcia, zdarzało się, że w ogóle się na nich nie pojawiała, bez żadnego uprzedzenia. Notorycznie zapomniała tekstu.

15) Zazwyczaj wcielała się w role stereotypowych, naiwnych blondynek, głównie sekretarek czy modelek. W rzeczywistości była inteligentną osobą i niejednokrotnie próbowała przełamać ten stereotyp, jednak bezskutecznie.

16) Słynna scena, w której Monroe zatrzymuje powiewającą sukienkę, pochodzi z filmu “Słomiany wdowiec”. Początkowo scena była nagrana na nowojorskiej ulicy, jednak krzyki i rozmowy gapiów sprawiły, że materiał nie nadawał się do filmu i scenę powtórzono w studio. Marilyn potrzebowała na to aż 40 dubli.

amerykańska gwiazda filmowa aktorka
Monroe – seksowna ikona amerykańskiego filmu

17) Sukienka ze słynnej sceny o której piszemy wyżej, została wylicytowana za 4,6 milionów dolarów, w 2011 roku. 5 lat później sukienkę, w której wystąpiła przed Kennedym śpiewając “Happy Birthday”, wylicytowano za 4,8 miliona dolarów.

18) Była wielka fanką Jean Harlow, amerykańskiej aktorki lat 30. Inspirowała się nią tworząc swój wizerunek. Oglądając zdjęcia Jean można dostrzec wiele podobieństw pomiędzy tymi dwiema aktorkami – krótkie blond loki, podobne stylizacje, piękna sylwetka.

Marilyn Monroe – przedwczesna śmierć

19) Zmarła 5 sierpnia 1962 r. we własnym domu w Los Angeles. Prawdopodobnie popełniła samobójstwo. Przyczyną zgonu było przedawkowanie tabletek nasennych, jednak istnieje wiele teorii spiskowych z tym związanych. O upozorowanie samobójstwa podejrzewa się Roberta F. Kennedy’ego (ponoć po zakończeniu romansu Marilyn miała grozić rozpowszechnieniem tej informacji), jej gosposię Eunice Murray, a także jej dwóch osobistych lekarzy, którzy nieświadomie mieli przepisać jej 2 różne leki, które w połączeniu mogłyby spowodować śmierć.

20) Śmierć Marilyn Monroe natychmiast zdominowała gazety, nie tylko w USA, ale na całym świecie. Odnotowano wtedy duży wzrost sprzedaży gazet.

21) Do dziś uważana jest za seksbombę i symbol kobiecości. To ikona popkultury lat 50 i 60, a jej urodą wciąż zachwycają się mężczyźni.

Marilyn Monroe ciekawostki: (c) Anegdoty.pl

Zobacz też:
> Anegdoty o kobietach
> Anegdoty o aktorach polskich