Morze Martwe – zadziwiające ciekawostki

Morze Martwe ciekawostki Izrael morza informacje

Morze Martwe, to tak naprawdę jezioro. To najgłębszy słony śródlądowy zbiornik wodny. Fascynujące ciekawostki o Morzu Martwym

Morze Martwe

Ma 67 km długości i 18 km szerokości w najszerszym miejscu. Leży w Rowie Jordanu, a jego głównym dopływem jest rzeka Jordan. Znajduje się na pograniczu Izraela, Palestyny i Jordanii.

Kiedyś Morze Martwe nazywano Cuchnącym Morzem albo Diabelskim Morzem. Co ciekawe, powierzchnia Morza Martwego znajduje się 423 metry poniżej poziomu morza. I ma głębokość 377 metrów.

Morze Martwe ciekawostki Izrael morza informacje
Morze Martwe ciekawostki

Z czego słynie Morze Martwe

Zasolenie Morza Martwego wynosi 33,7% (jest 8,6 razy bardziej słone od oceanu). To wystarczy, aby człowiek przez cały czas swobodnie unosił się na powierzchni, bez obawy, że zniknie pod wodą czyli utonie. Z tego powodu w Morzu Martwym (jak sama nazwa wskazuje) nie występują żadne złożone organizmy, poza bakteriami i grzybami.

Czy Morze Martwe wkrótce zniknie?

Zmiany klimatyczne powodują odparowywanie wody z Morza Martwego. Poziom jeziora stale się obniża (obecnie prawie metr w ciągu roku), więc jego powierzchnia nieustannie się zmniejsza. Tym bardziej, że do Morza Martwego wpływa coraz mniej wody z rzeki Jordan. Czyżby ten wyjątkowy akwen miał za jakiś czas zniknąć z powierzchni Ziemi i z map?

Ciekawostki o Morzu Martwym: (c) Anegdoty.pl