10 ciekawostek o pisankach

wielkanocne pisanki ciekawostki historia pisanka Wielkanoc

Pisanki ciekawostki, historia. Wszystko o pisankach

Pisanki ciekawostki z historii

1) Pisanka w religii chrześcijańskiej symbolizuje nadzieję wynikającą z wiary w zmartwychwstanie Chrystusa. To także symbol rodzącej się do życia przyrody.

2) Zwyczaj zdobienia skorupek jaj znany był w starożytnej Mezopotamii i Rzymie. Symbol życia i energii, wręczany był przez Rzymian. Miał im dać szczęście i chronić przed chorobami.

3) Jaja zdobili nasi przodkowie, Słowianie, zanim przyjęliśmy Chrześcijaństwo. Malowali też wydmuszki. Ten pogański zwyczaj nie podobał się klerowi i podobno był zakazany do XII wieku.

4) Najstarsze pisanki znalezione na ziemiach polskich znaleziono na wyspie Ostrówek (obecnie znajdującej się w granicach Świnoujścia). Powstały w X-XIII wieku.

5) Siedem pisanek znaleziono podczas wykopalisk, na terenie dawnego grodu piastowskiego, który dał początek obecnemu miastu Opole. Były na głębokości 3,5 – 5 metrów. Obecnie można je oglądać w Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu.

wielkanocne pisanki ciekawostki historia pisanka Wielkanoc
Wielkanocne zdobienie jaj, historia pisanek. Pisanki ciekawostki, Wielkanoc

Pisanki ciekawostki

6) Od 2004 r. w Ciechanowcu (woj. podlaskie) działa prywatne Muzeum Pisanek. Zgromadzono tu ponad 2 tys. jaj i pisanek z całego świata. Wśród eksponatów są m.in. jaja pingwinów.

7) W Afryce odnaleziono najstarsze fragmenty skorup strusich jaj, na których ryto wzory. Mają ok. 60 tysięcy lat.

8) Muzeum Pisanki znajduje się też na Ukrainie, w mieście Kołomyja. Przed wejściem do budynku znajduje się gigantyczna konstrukcja w formie pisanki.

9) W Vegreville (prowincja Alberta, Kanada) od 1974 r. stoi… pomnik pisanki, ważący dwie tony. Został zaprojektowany przez… komputer. Miasto Vegreville co roku w lipcu organizuje Festiwal Pisanki.

10) Największe czekoladowe jajko wielkanocne ważyło 7200 kg czyli było cięższe od słonia. Stworzono je w mieście Cortenuova, we Włoszech, 16 kwietnia 2011 r.

Pisanki ciekawostki: (c) Anegdoty.pl + Sadurski.com

Zobacz też:
>