Sny ciekawostki. Tłumaczenie znaczenia snów kiedyś i obecnie, ciekawostki o snach i sennikach. Jung i Freud
Senniki ciekawostki
1) Biblia jest niezwykle bogatym sennikiem pełnym symboli. Najbardziej znaną “śniącą” postacią ze Starego Testamentu jest Józef Egipski. Śniły mu się Słońce, gwiazdy, Księżyc, a także snopy zboża. Jego sny miały głęboki sens, który odkrywał wraz z biegiem lat. Sny Józefa były też obiektem zazdrości braci.
2) Najpowszechniej stosowanym sennikiem służącym do interpretacji snów jest sennik egipski. Obok sennika babilońskiego stanowi główne źródło wiedzy o symbolach zawartych w snach.
3) Wszystkie senniki należy traktować z przymrużeniem oka. Jednakowy symbol w marzeniach sennych dwóch różnych osób może mieć pewne cechy wspólne, ale nigdy nie będą to sny równoznaczne.
4) Pies według sennika egipskiego symbolizuje radość, zabawę i beztroskę. Ugryzienie psa jest ostrzeżeniem i dotyczy fałszywych przyjaciół. Królowa i słoń to symbole mądrości, władzy i dojrzałości emocjonalnej. Ucieczka przed dzikimi zwierzętami symbolizuje zaś strach przed porażką i brak wiary we własne możliwości. Kiedy goni nas lew lub niedźwiedź, to znaczy, że uciekamy przed życiem i nie bierzemy z niego tego, co najlepsze.
Sny w przeszłości
5) W starożytnym Egipcie interpretowaniem snów zajmowali się kapłani. Szczególną uwagę poświęcano snom faraonów. Egipcjanie wierzyli, że sny pochodzą od bogów i dzięki nim można zrozumieć przyszłość. Egipskim bogiem snu był Serapis.
6) Muzułmanie także przywiązywali dużą uwagę do marzeń sennych. Nie stosowali odróżnienia pomiędzy wizją na jawie a snem proroczym. Mahomet miał sny, których opis odnajdziemy w Koranie.
Tłumaczenie snów i ich znaczenie
7) Największym propagatorem znaczenia snów jest Carl Gustav Jung. Przez wiele lat zajmował się odczytywaniem snów pacjentów, rozwiązując przy tym ich skomplikowane problemy natury psychicznej.
8) Jung uważał, że w snach ludzi są obecne podobne motywy. Symbole zawarte w tzw. nieświadomości zbiorowej są tym, co łączy wszystkich przedstawicieli homo sapiens. Gustav Jung w Czerwonej Księdze opisał swoje niesamowite sny i dokonał ich szczegółowej interpretacji.
9) Zygmunt Freud w 1900 roku, wydał książkę, pt. “Objaśnianie Marzeń Sennych”. Dla Freuda marzenia senne były przede wszystkim mieszaniną niespełnionych pragnień. Odwrotnie niż dla Junga, który skupiał się na przekazie nieświadomości.
10) Wspólne dla wszystkich ludzi na Ziemi są sny o lataniu, spadaniu w przepaść lub do studni, niekompletnym ubraniu lub niemożności załatwienia potrzeb fizjologicznych. Jeśli któryś z tych motywów często się powtarza, powinniśmy się zastanowić, jakie nieświadome treści chcą wyjrzeć na światło dzienne.
Nasze sny ciekawostki
11) W historii znane są przypadki, kiedy, np. małżeństwo śni ten sam sen jednej nocy. Zjawisko jest dość powszechne wśród bliźniąt lub rodzeństwa. Zdarza się też, że matka silnie związana emocjonalnie z dzieckiem może mieć takie same marzenia senne w tym samym czasie co jej dziecko.
12) Niektórzy twierdzą, że nie mają snów. Nie jest to prawdą. Zwykle tuż po obudzeniu treść ulega zapomnieniu. Inna hipoteza głosi, jakoby osoby rzekomo nie śniące miały bardzo słaby kontakt z własnym wnętrzem. W ich życiu pojawiają się silne elementy wyparcia i zaprzeczania. Są to zazwyczaj ludzie lękliwi, pragnący wieść beztroskie życie, idąc po najmniejszej linii oporu.
13) Pozorny brak marzeń sennych związany może być też z przemęczeniem. Osoby śpiące mniej niż 6 godzin nie dają szansy organizmowi na regenerację. W trakcie krótkiego odpoczynku nie są w stanie zrelaksować umysłu, ani też wejść w głęboką fazę snu, tzw. SEM.
14) Naukowcy z Uniwersytetu Berkeley (USA) twierdzą, że w niedalekiej przeszłości nasze sny można będzie nagrywać tak, jak nagrywa się np. programy z telewizji na płytę CD.
Sny ciekawostki (c) Anegdoty.pl
Zobacz też:
> Wielki sennik online
Comments are closed