Shopping cart

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

ciekawostki

Stanisław Bareja – oryginalne ciekawostki

Miś reżyser Stanisław Bareja ciekawostki komedie życiorys
Email :13

Stanisław Bareja (1929-1987) – reżyser filmów, scenarzysta, aktor. Stworzył szereg niezapomnianych komedii, m.in. “Miś”, “Poszukiwany, poszukiwana”, telewizyjne seriale “Alternatywy 4” i “Zmiennicy”.

Stanisław Bareja prywatnie

1) Stanisław Bareja był polskim scenarzystą, aktorem i reżyserem. Urodził się jako pierwsze z trójki dzieci Sylwestra i Stanisławy. Jego ojciec prowadził firmę wędliniarską, co było rodzinną tradycją.

2) Uczęszczał do I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Jeleniej Górze. W tym okresie prowadził dziennik, w którym spisywał przeczytane książki i obejrzane sztuki teatralne. Skrupulatnie je oceniał.

3) Tradycja w postaci zakładu wędliniarskiego w rodzinie miała swoje odzwierciedlenie w twórczości Barei. W jego filmach często pojawiają się motywy mięsa, np. w “Misiu” ukazane tam parówki były przygotowane zgodnie z przedwojennym przepisem.

4) Stanisław Bareja podjął studia na Państwowej Wyższej Szkole Filmowej w Łodzi, na Wydziale Reżyserii. Tam należał do nieformalnej grupy studentów zwanej “Kolektywem”. W tym gronie byli m.in. Kazimierz Kutz i Jan Łomnicki.

5) Jego filmem dyplomowym była etiuda pt. “Gorejące czapki”. Niestety nie został przyjęty zbyt ciepło, dlatego nie zaliczono mu pracy dyplomowej. Odrzucenie wynikało z samej treści, a nie z wartości artystycznych.

6) Jego żoną była Hanna Kotkowska-Bareja, absolwentka historii sztuki. Pewnego razu opowiedziała mu historię swojego miejsca pracy, co przyczyniło się do powstania filmu pt. “Poszukiwany, poszukiwana”.

Stanisław Bareja i jego komedie

7) Trudnił się głównie tworzeniem komedii. Swojego czasu jego najpopularniejszym filmem był “Mąż swojej żony”. Cieszył się ogromną popularnością, mimo że stale był poddawany krytyce zarówno znawców, jak i publiczności.

8) Film “Poszukiwany, poszukiwana” był przełomem w twórczości Barei. Zerwał z dotychczasową stylistyką, a co więcej, scenariusz stworzył sam.

9) Bareja słynął z dobrej współpracy z aktorami podczas kręcenia filmów. Miał grupę swoich ulubionych aktorów, których zatrudniał w kolejnych produkcjach. Niejednokrotnie aktorzy wypowiadali się o nim pochlebnie jako o współpracowniku. Mówili, że był osobą wyrozumiałą i cierpliwą.

10) Stanisław Bareja stworzył scenariusz pierwszego polskiego serialu telewizyjnego “Barbara i Jan”, początkując tym samym twórczość serialową w Polsce.

Stanisław Bareja – na zakończenie

11) Od lat 70. angażował się w działalność opozycyjną. Przemycał do socjalistycznej wtedy Polski zakazane u nas filmy.

12) 11 czerwca 1987 Stanisław Bareja zmarł. Przyczyną zgonu był udar mózgu spowodowany wylewem krwi. Urna z jego prochami została złożona na cmentarzu Czerniakowskim w Warszawie.

Stanisław Bareja (c) Anegdoty.pl
Na zdjęciu: Miś, foto: Hiuppo / cc by-sa 3.0

Filmy, które wyreżyserował Bareja

Mąż swojej żony (1960)
Dotknięcie nocy (1961)
Żona dla Australijczyka (1963)
Kapitan Sowa na tropie (1965)
Małżeństwo z rozsądku (1966)
Przygoda z piosenką (1968)
Poszukiwany, poszukiwana (1972)
Nie ma róży bez ognia (1974)
Niespotykanie spokojny człowiek (1975)
Brunet wieczorową porą (1976)
Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz (1978)
Miś (1980)
Alternatywy 4 (1983)
Zmiennicy (1986)

Comments are closed

Podobne artykuły

error: Najlepsze anegdoty, ciekawostki i dowcipy :-)