Shopping cart

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

ciekawostki

Stefan Żeromski – zaskakujące ciekawostki

Stefan Żeromski ciekawostki anegdoty cytaty życiorys
Email :188

Stefan Żeromski (1864-1925) – polski prozaik, publicysta, dramaturg. Jeden z najwybitniejszych pisarzy polskich. Czterokrotnie nominowany do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (1921, 1922, 1923, 1924).

Stefan Żeromski – najważniejsze informacje

1) Stefan Żeromski jest jednym z najwybitniejszych pisarzy polskiej literatury. Znany także pod pseudonimami: Józef Katerla, Stefan Iksmoreż, Maurycy Zych. Jako aktywista społeczny jest zwany “sumieniem narodu”.

Stefan Żeromski – ciekawostki z życia, twórczość

2) Urodził się w zubożałej rodzinie szlacheckiej, dlatego w swoich dziełach często poruszał temat ubóstwa oraz chłopów. Otwarcie wspominał także o innych problemach społecznych.

3) W gimnazjum poznał wspaniałego nauczyciela, który miał wpływ na jego późniejszą twórczość. Stefan wspominał go przez całe życie. Nauczyciel nazywał się Antoni Gustaw Bem. Uwiecznił go w “Syzyfowych pracach” pod postacią profesora Sztettera.

4) Stefan Żeromski miał duże problemy zdrowotne i finansowe. Aby ustabilizować swoją sytuację materialną, postanowił wyjechać do Warszawy, gdzie uczęszczał później do Szkoły Weterynaryjnej.

5) Jego przygoda ze studiami nie potrwała zbyt długo, ponieważ problemy finansowe zaczęły się nawarstwiać. Porzucił naukę i zaczął pracę zarobkową jako guwerner w domach ziemiańskich. W tym czasie pisał utwory na łamach trzech gazet: Głos, Nowa Reforma i Tygodnik Powszechny.

6) W 1892 roku wziął ślub z Oktawią z Radziwiłłów Rodkiewiczową. Świadkiem był sam Bolesław Prus.

7) Oktawia miała dziecko z pierwszego małżeństwa. Żeromski wraz z żoną i pasierbicą wybrał się do Szwajcarii. Tam objął posadę zastępcy bibliotekarza w Muzeum Narodowym Polskim.

Stefan Żeromski ciekawostki anegdoty cytaty życiorys
Stefan Żeromski ciekawostki

8) Wraz z żoną Oktawią wyjechał do Paryża, gdzie mieszkał przez 3 lata. W tym czasie, gdy Juliuszowi Słowackiemu odmówiono pochówku, a następnie pochowano poza granicami Paryża. Żeromski podpisał się pod listem otwartym w sprawie pochowania go na Wawelu.

9) 1899 roku Oktawia urodziła Stefanowi syna Adama. Małżeństwo nie przetrwało zbyt długo, ponieważ w 1908 roku poznał malarkę Annę Zawadzką. Z tego związku urodziła się córka Monika.

10) Przez całe życie Żeromski wiele podróżował i często zmieniał miejsce zamieszkania. Był w Wiedniu, Zurychu, Rapperswilu, Monachium, Pradze, Paryżu. Wybrał się także do Zakopanego, który bardzo pokochał i do którego lubił wracać.

11) Częste podróże do Zakopanego zachęciły go, aby pozostać tam trochę dłużej. Zamieszkał w Zakopanem i spędził rok w otoczeniu pięknych gór. W Później w Nałęczowie wybudował góralską chatę. Można powiedzieć, że pokochał góralską kulturę i tradycję.

12) Nad Morze Bałtyckie wybrał się po raz pierwszy dopiero w 1921 roku, czyli 4 lata przed śmiercią. Mawiał, że polskie morze jest jego drugą miłością po Tatrach.

13) Zmarł 20 listopada 1925. Tego dnia Władysław Reymont napisał tekst żałobny, w którym wyrażał, jak wielkim ciosem była dla niego śmierć Stefana. Co więcej, sam zmarł 2 tygodnie później.

14) Żeromski został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (1921), Wielką Wstęgą Orderu Odrodzenia Polski (1925) i pośmiertnie Orderem Orła Białego (2018).

15) Stefan Żeromski – najbardziej znane dzieła:
Dzieje grzechu,
Ludzie bezdomni,
Popioły,
Siłaczka,
Syzyfowe prace,
Uciekła mi przepióreczka,
Wierna rzeka.

Stefan Żeromski ciekawostki: (c) Anegdoty.pl

Zobacz też:
> Żeromski – cytaty

Comments are closed

Podobne artykuły