10 zadziwiających ciekawostek o Warszawie

warszawskie Łazienki Warszawa ciekawostki z Polski syrenka warszawska

Z ogromnej ilości ciekawostek na temat stolicy Polski, zebraliśmy garstkę. Warszawa ciekawostki o Warszawie – zapraszamy do lektury

Warszawa ciekawostki

1) Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, najwyższy budynek w Polsce, zna każdy. Zbudowano go w latach 1952-1955. Choć pojawiały się głosy, aby go rozebrać, bo symbolizuje radziecką dominację nad Polską, nic nie wskazuje na to, aby miał zniknąć. Jego nazwa jest zastrzeżona, wiec każdy kto chciałby jej użyć w celach komercyjnych, musi za to zapłacić.

2) Radar robiący najwięcej zdjęć kierowcom przekraczającym prędkość, stoi na warszawskiej Ochocie, na rodu ulicy Grójeckiej i Dickensa. Przez pierwsze pół roku 2020 zrobił ponad 11,5 tys. zdjęć. W całej Polsce wszystkie fotoradary w tym samym czasie zrobiły łącznie 866 tysięcy zdjęć.

3) Warszawa jest miastem o największej liczbie bibliotek na 100 tysięcy mieszkańców. Na drugiej pozycji plasuje się Seul i Paryż. W Warszawie jest 3 razy więcej bibliotek publicznych niż w Londynie.

4) Najwęższy dom na świecie znajduje się na warszawskiej dzielnicy Wola. Dom Kereta zbudowano w 2012 roku, w 1,5-metrowej szczelinie między dwoma blokami. Nazwa pozostała po jego pierwszym lokatorze. Był nim izraelski pisarz Edgar Keret.

5) Pierwsza od ponad 100 lat prawosławna świątynia została oddana do użytku w 2020 roku. To świątynia św. Sofii Mądrości Bożej, zwana Hagią Sophią. Stoi na Ursynowie, przy ul. Puławskiej.

warszawskie Łazienki Warszawa ciekawostki zabytki
Warszawskie Łazienki. Warszawa ciekawostki

Warszawa ciekawostki z historii

6) Most Zygmunta Augusta był pierwszym mostem, który połączył dwie części Warszawy – lewobrzeżną i prawobrzeżną. Zbudowano go na Wiśle w drugiej połowie XVI wieku z drewna dębowego i sosnowego, miał 22 przęsła, za ogromną kwotę 100 tysięcy złotych florenów. Jan Kochanowski napisał o nim fraszkę pt. „Na most warszewski”. Niestety 30 lat później, podczas ostrej zimy, most runął pod naporem zwałów lodu na rzece. 

7) W miejscu, gdzie w latach 1825–1833 zbudowano Teatr Wielki (po zniszczeniach wojennych został odbudowany i zwów tu stoi), wcześniej znajdował się Marywil. Był to kompleks handlowo-usługowy oraz hotel dla kupców, zbudowany za czasów króla Jana III Sobieskiego.

8) Największy obóz przejściowy podczas II wojny światowej, to Zieleniak na warszawskiej Ochocie. Przeszło przez niego 60 tys. mieszkańców miasta. Blisko tysiąc z nich w obozie zmarło.

9) Nie tylko Warszawiacy znają Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego. Plac nazywa się tak od 1990 roku. Tak samo nazywał się między 1928 a 1939 r. Podczas okupacji niemieccy okupanci nadali mu nazwę Adolf-Hitler-Platz. Ta nazwa funkcjonowała między 1940 a 1945 rokiem. 

10) Marzeniem przedwojennego prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego było zorganizowanie w tym mieście Igrzysk Olimpijskich w 1948 lub w 1952 roku. W planach była budowa dużych obiektów sportowych. II wojna światowa pokrzyżowała te plany.

Warszawa ciekawostki + zdjęcia: (c) Anegdoty.pl + Sadurski.com

Zobacz też:
> Szczecin
> Bydgoszcz