32 zadziwiające ciekawostki o Warszawie

warszawskie Łazienki Warszawa ciekawostki z Polski syrenka warszawska

Znane i nieznane fakty na temat stolicy Polski, które warto przeczytać. Z czego słynie Warszawa ciekawostki o Warszawie. Historia i współczesność Warszawy

Czego jeszcze nie wiesz o Warszawie

1) Pomnik Mikołaja Kopernika stojący od 1830 roku w Warszawie, początkowo miał stanąć w Toruniu.

2) W 1924 roku czyli 100 lat temu, liczba mieszkańców Warszawy przekroczyła milion.

3) Plany budowy metra w Warszawie były gotowe w 1925 roku. Na otwarcie pierwszej linii metra Warszawiacy musieli poczekać jeszcze 70 lat.

4) Największe muzea w Warszawie, to: Muzeum Narodowe, muzeum na Zamku Królewskim i Muzeum Pałac w Wilanowie.

Park Skaryszewski w Warszawie
Warszawa ciekawostki: Park Skaryszewski w Warszawie

Zaskakujące fakty o Warszawie, które warto znać

5) Formalnie Warszawa jest stolicą Polski od… 1952 roku.

6) Pomnik Fryderyka Chopina stojący w Łazienkach Królewskich, jest repliką rzeźby Wacława Szymanowskiego z 1929 roku, która została zniszczona podczas II wojny światowej. Pozostał oryginalny cokół, na którym stoi obecna rzeźba.

7) Nazwa Żoliborz pochodzi od francuskiego słowa „jolie bord” czyli: uroczy (piękny) brzeg.

MDM Warszawa ciekawostki o Warszawie
MDM – Marszałkowska Dzielnica Mieszkaniowa. Warszawa ciekawostki

Niezwykłe fakty o Warszawie

8) Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, zna każdy. Zbudowano go w latach 1952-1955. Choć pojawiały się głosy, aby go rozebrać, bo symbolizuje radziecką dominację nad Polską, nic nie wskazuje na to, aby miał zniknąć. Jego nazwa jest zastrzeżona, więc każdy kto chciałby jej użyć w celach komercyjnych, musi za to zapłacić.

9) Warszawa jest miastem o największej liczbie bibliotek na 100 tysięcy mieszkańców. Na drugiej pozycji plasuje się Seul i Paryż. W Warszawie jest 3 razy więcej bibliotek publicznych niż w Londynie.

10) Najwęższy dom na świecie znajduje się na warszawskiej dzielnicy Wola. Dom Kereta zbudowano w 2012 roku, w 1,5-metrowej szczelinie między dwoma blokami. Nazwa pozostała po jego pierwszym lokatorze. Był nim izraelski pisarz Edgar Keret.

11) Pierwsza od ponad 100 lat prawosławna świątynia została oddana do użytku w 2020 roku. To świątynia św. Sofii Mądrości Bożej, zwana Hagią Sophią. Stoi na Ursynowie, przy ul. Puławskiej.

Centrum Nauki Kopernik Warszawa ciekawostki o Warszawie
Centrum Nauki Kopernik na Powiślu. Warszawa ciekawostki

Współczesne ciekawostki o Warszawie

12) Od 2002 r. na środku Ronda de Gaulle’a stoi duża, sztuczna palma. Choć niektórzy uważają że to kicz i zły pomysł, większość Warszawiaków jest za pozostawieniem tej oryginalnej i zaskakującej ozdoby.

13) Na terenie Warszawy jest 12 rezerwatów przyrody. Jednym z nich jest Jeziorko Czerniakowskie, w dzielnicy Mokotów.

14) Dworzec kolejowy Warszawa Centralna do 2011 r. był najdłuższą inwestycją o charakterze komunikacyjnym w Polsce.

15) Przejazd samochodem osobowym autostradą z Warszawy do granicy z Niemcami (w kierunku Berlina) i z powrotem, kosztuje więcej niż całoroczna winieta na jazdę samochodem po Szwajcarii.

16) Radar robiący najwięcej zdjęć kierowcom przekraczającym prędkość, stoi na warszawskiej Ochocie, na rodu ulicy Grójeckiej i Dickensa. Przez pierwsze pół roku 2020 zrobił ponad 11,5 tys. zdjęć. W całej Polsce wszystkie fotoradary w tym samym czasie zrobiły łącznie 866 tysięcy zdjęć.

warszawskie Łazienki Warszawa ciekawostki zabytki
Warszawskie Łazienki

Warszawa ciekawostki z historii

17) Przedwojenny wieżowiec Prudential stojący w centrum Warszawy, miał 66 metrów wysokości i był drugą najwyższą budowlą Europy.

18) Most Zygmunta Augusta był pierwszym mostem, który połączył dwie części Warszawy – lewobrzeżną i prawobrzeżną. Zbudowano go na Wiśle w drugiej połowie XVI wieku z drewna dębowego i sosnowego, za ogromną kwotę 100 tysięcy złotych florenów i miał 22 przęsła. Jan Kochanowski napisał o nim fraszkę pt. „Na most warszewski”. Niestety 30 lat później, podczas ostrej zimy, most runął pod naporem zwałów lodu na rzece. 

19) W miejscu, gdzie w latach 1825–1833 zbudowano Teatr Wielki (po zniszczeniach wojennych został odbudowany i znów tu stoi), wcześniej znajdował się Marywil. Był to kompleks handlowo-usługowy oraz hotel dla kupców, zbudowany za czasów króla Jana III Sobieskiego.

29) Słynna firma E.Wedel powstała w Warszawie, w 1851 roku. Początkowo produkowano tu m.in. karmelki śmietankowe. Cztery lata później zaczęto produkować czekoladę.

Arkady Kubickiego w Warszawie
Warszawa ciekawostki: Arkady Kubickiego w Warszawie

30) Podczas II wojny światowej w Warszawie legły w gruzach 674 zabytki.

31) Nie tylko Warszawiacy znają Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego. Plac nazywa się tak od 1990 roku. Tak samo nazywał się między 1928 a 1939 r. Podczas okupacji niemieccy okupanci nadali mu nazwę Adolf-Hitler-Platz. Ta nazwa funkcjonowała między 1940 a 1945 rokiem. 

32) Marzeniem przedwojennego prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego było zorganizowanie w tym mieście Igrzysk Olimpijskich w 1948 lub w 1952 roku. W planach była budowa dużych obiektów sportowych. II wojna światowa pokrzyżowała te plany.

Warszawa ciekawostki + zdjęcia: (c) Anegdoty.pl

Zobacz też:
> Szczecin
> Bydgoszcz