10 ciekawostek o Szydłowcu na Mazowszu

Szydłowiec ciekawostki zabytki renesansowy ratusz pomnik Tadeusz Kościuszko

Szydłowiec ciekawostki i najważniejsze informacje o zabytkowym mieście. Nie tylko zamek w Szydłowcu

Szydłowiec ciekawostki, z czego słynie

1) Szydłowiec, to 12-tysięczne miasto w południowej części Mazowsza, niedaleko Radomia. Prawa miejskie uzyskał w 1427 roku.

2) Od XV wieku Szydłowiec słynął z kamieniołomów, z których wydobywano piaskowiec. Z piaskowca zbudowano np. szydłowiecką farę. Obecnie na terenie miasta są dwa dawne kamieniołomy, teraz zalane wodą.

3) W szydłowiecki zamku mieści się Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych, założone w 1968 roku. W tej placówce zgromadzono 2 tys. zabytkowych instrumentów.

4) Zalew Szydłowiecki jest wakacyjnym miejscem wypoczynku nie dla mieszkańców Szydłowca i turystów. Jest tu plaża z kąpieliskiem, obiekty rekreacyjne i ścieżka spacerowa długości 4,5 km. Zalew znajduje się zaledwie kilkaset metrów od szydłowieckiego rynku.

zamek z czego słynie Szydłowiec ciekawostki atrakcje zabytki
Szydłowiec ciekawostki, atrakcje, zabytki. Renesansowy zamek na wyspie

5) Niektórzy twierdzą, że w zamku nocą pojawia się Biała Dama. Według legendy, to duch Elżbiety Radziwiłłówny, która chciała podziemiami uciec wraz z ukochanym. Straciła życie, gdy wystraszyła się nietoperza.

Szydłowiec atrakcje, co zobaczyć

6) Gmach ratusza, który stoi na środku rynku w Szydłowcu, zbudowano w latach 1602-1629. To jeden z najlepiej zachowanych późnorenesansowych zabytków w Polsce. Jego wieża udostępniona jest turystom jako punkt widokowy.

7) Renesansowy zamek zbudowano w Szydłowcu, na sztucznej wyspie, w latach 1515-1526. Jego pierwszy właścicielem był Mikołaj Szydłowiecki, a po Szydłowieckich należał do Radziwiłów. Od II połowy XIX wieku popadał w ruinę, a w 1802 r. kupiła go księżna Anna Sapieżyna Zamoyska, aby 26 lat później odsprzedać go skarbowi Królestwa Polskiego. Od 1922 r. zamek jest zabytkiem, a prace remontowe poczynione w ostatnich kilkudziesięciu latach sprawiły, że obecnie pięknie się prezentuje. Zamek położony jest w parku, kilkaset metrów od rynku.

fara kościół Szydłowiec ciekawostki zabytki atrakcje co zobaczyć
Fara blisko szydłowieckiego rynki. Szydłowiec ciekawostki

8) Fara czyli kościół pw Zygmunta Króla Burgundzkiego, to najstarsza świątynia miasta. W jej wnętrzach jest szereg ciekawych zabytków, m.in. płyta nagrobna Mikołaja Szydłowieckiego z czerwonego marmuru, pomnik nagrobny Mikołaja Radziwiłła i jego żony Marii oraz późnogotycka kamienna chrzcielnica.

9) W Szydłowcu jest kilka pomników. Na rynku od 2923 r. stoi pomnik Tadeusza Kościuszki, przy farze jest figura św. Jana Nepomucena, a obok ratusza kolumna, na której stoi postać kobiety, symbolizująca pychę. Ta figura zwana jest Kaśką.

10) Przed budynkiem ratusza stoi też pręgierz czyli renesansowa kolumna, do której przytwierdzano skazanych, wystawiając na widok publiczny skazanych. Między XIX w. a 1999 rokiem pręgierz stał w innym miejscu, przed kościołem.

Szydłowiec ciekawostki i zdjęcia: (c) Anegdoty.pl

Zobacz też:
> Ciekawostki o Szczebrzeszynie
> Z czego słynie Łuków w woj. lubelskim