Zamek Górny w Opolu

Zamek Górny Opole w Opolu pomnik Władysław III Opolski

Zamek Górny Opole już można zwiedzać. Poznaj historię zamku potężnego księcia opolskiego. Co tu jest ciekawego?

Kim był Władysław III Opolski

Zamek Górny wzniesiono w latach 1382-1387 na najwyższym wzniesieniu Opola, tzw. Górce. Został zbudowany dla Władysława II Opolskiego. Mieszkał tu z żoną Ofką do swojej śmierci, w 1401 roku.

Książę miał wówczas ugruntowaną pozycję w Europie i był bardzo bogaty. Był najważniejszym Piastem śląskim, namiestnikiem Rusi Halickiej i palatynem Węgier. To on ufundował klasztor na Jasnej Górze w Częstochowie oraz sprowadził obraz Czarnej Madonny – Matki Boskiej Częstochowskiej, a w 1382 r. sprowadzi do Polski białych paulinów.

Dodajmy, że przegrał walkę o tron z Władysławem Jagiełłą, co uszczupliło jego majątek. Książę wraz z żoną Ofką został pochowany w podziemiach klasztoru franciszkanów, nekropolii opolskich Piastów. Nie zachował się jego nagrobek.

Zamek Górny Opole

Był to drugi zamek książęcy w Opolu, a ponieważ był zbudowany później niż Zamek Dolny na Ostrówku, nazwano go Zamkiem Górnym. Stał w pobliżu Bramy Gosławskiej. W kolejnych wiekach obiekt stopniowo ulegał degradacji, w połowie XIX w. była w nim szkoła.

W 2018 r. otwarto wieżę Zamku Górnego. Restauracja obiektu kosztowała 5,3 mln złotych. Ekspozycja na piętrze przedstawia historię Zamku Górnego, na drugi pietrze są ryciny zamku i dokumenty. Można też zwiedzać podziemny loch.

Miejsce jest dostępne dla zwiedzających od poniedziałku do piątku od 9.00 do 17.00, w soboty i w niedziele od 11.00 do 16.00.

Przed Zamkiem Górnym w 2021 r. stanął pomnik księcia Władysława II Opolskiego. Postać księcia trzyma w dłoni obraz Matki Boskiej Częstochowskiej.

Zamek Górny Opole + foto: (c) Anegdoty.pl + Sadurski.com

Zobacz też:
> Ciekawostki o Opolu
> Opole atrakcje