Shopping cart

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

artykuły

Agroturystyka na Mazowszu – fakty

Kurpie agroturystyka Mazowsze
Email :23

Agroturystyka Mazowsze

Mazowsze nie ma tak urozmaiconego krajobrazu, jak szereg innych regionów kraju, ale również ma swoje atuty przyciągające turystów. Są tu jeziora idealne do uprawiania turystyki wodnej, lasy i puszcze, (część jest pod ochroną), są malownicze doliny Wisły, Bugu i Narwi. Wszystko to sprzyja rozwojowi agroturystyki na tym obszarze.

Agroturystyka Mazowsze

Turystyka wiejska rozwinęła się głównie w okolicach Warszawy oraz na obszarach rolniczych. Mazowsze posiada bowiem, poza warszawskimi obszarami zurbanizowanymi, charakter rolniczy. Występują tu zarówno sady, jak i uprawne ogrody. Mazowsze jest jednym z przodowników w produkcji owocowo–warzywnej w Polsce. Produkuje się tutaj także duży odsetek mleka i mięsa w skali kraju. To i inne atuty sprawiają, że zwiększa się ilość gospodarstw agroturystycznych na Mazowszu.

Czym jest agroturystyka? Agroturystyką nazywamy wszelkie wyjazdy na tereny wiejskie w celach wypoczynkowych oraz rekreacyjnych, obejmujące obcowanie z przyrodą, zwierzętami hodowlanymi oraz poznawanie folkloru i zwyczajów danego regionu.

Turystyczne aktywności na Mazowszu

Agroturystyka na Mazowszu, to nie tylko wypoczynek na łonie natury. To m.in. okazja do nauki jazdy konnej, z której korzystają często rodziny z dziećmi. Z jazdy w siodle korzystają osoby początkujące, jak i chcące skorzystać, na przykład z hipoterapii. Doskonale rozwinięta infrastruktura do uprawiania jazdy konnej obejmuje głównie duże stadniny, które posiadają od kilku do kilkunastu koni, a ich liczba z roku na rok rośnie.

Oprócz jazdy konnej, turyści mogą skorzystać z dużej sieci ścieżek i tras rowerowych, o różnej długości i trudności. Mazowsze, to także dobre miejsce na wypoczynek nad wodą. Jest kojarzone przede wszystkim z Zalewem Zegrzyńskim, gdzie są idealne warunki do żeglowania, pływania kajakiem czy motorówką.

Kultura kurpiowska na Mazowszu

Województwo mazowieckie posiada też cenne i chronione dziedzictwo kultury ludowej. Najbardziej znanym regionem historyczno–etnograficznym na Mazowszu, są Kurpie. Ta grupa etnograficzna zamieszkuje Puszczę Zieloną oraz Puszczę Białą. Charakterystyczne elementy tej kultury, to hafty, ozdoby z bursztynu, malownicze kurpiowskie chaty, rzeźby i zdobienia z drewna. I najważniejsze, z czego Kurpie słyną: wycinanki.

Spędzając czas na Kurpiowszczyźnie można zapoznać się z dawną kulturą ludową poprzez zwiedzanie Muzeum Kurpiowskiego w Wachu, Zagrody Kurpiowskiej w Kadzidle, Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie czy też Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce.

Region kurpiowski obfituje w przeróżne gatunki zwierząt dzikich i hodowlanych. Wędkarze z pewnością docenią łowienie szczupaków, leszczy i płoci, nad wodą żyją tu bobry, wydry i piżmaki. Swoje naturalne siedliska mają tu też sarny, wilki, jelenie, żurawie, bociany czarne, kuny, tchórze, zające czy borsuki.

Agroturystyka Mazowsze: (c) Anegdoty.pl / GT
Na zdjęciu: kurpiowskie stroje ludowe, foto: robrobx / cc by-sa 3.0

Zobacz też:
> Ciekawostki o agroturystyce

Comments are closed

Podobne artykuły

error: Najlepsze anegdoty, ciekawostki i dowcipy :-)