Shopping cart

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

ciekawostki

Aleksander Fredro życie i twórczość – ciekawostki

Aleksander Fredro ciekawostki życiorys
Email :106

Aleksander Fredro ciekawostki dla dzieci i dorosłych. Znane i mniej znane fakty z życia polskiego komediopisarza epoki romantyzmu. Krótka biografia, twórczość, utwory

Aleksander Fredro (1793-1876) życie prywatne

1) Aleksander Fredro miał tytuł hrabiego oraz swój własny herb “Fredro”.

2) Urodził się w bogatej rodzinie szlacheckiej w Surochowie niedaleko Jarosławia (woj. podkarpackie). Było to 20 czerwca 1793. Był synem Jacka Fredry i Marianny z Dembińskich.

3) Uczył się w domu do 16 roku życia, po czym wstąpił do armii Księstwa Warszawskiego, później do wojsk Napoleona. Wraz z nimi wyruszył w wyprawę na Moskwę. Za zasługi na polu bitwy został potem odznaczony złotym krzyżem Virtuti Militari (o innych odznaczeniach piszemy niżej).

4) W 1828 roku ożenił się z Zofią hrabianką z domu Jabłonowską, po mężu Skarbkową. Fredro poznał ją w teatrze, którego fundatorem był jej pierwszy, o 18 lat starszy mąż. Pisarz czekał na jej rozwód 10 lat. Mieli dwoje dzieci – córkę i syna.

5) Po śmierci ojca, również Aleksandra, pisarz przejął rodzinny majątek. Było to w 1828 roku. W tym czasie Fredro miał już na swoim koncie kilkanaście napisanych komedii.

6) Zmarł 15 lipca 1867 roku, we Lwowie, gdzie mieszkał w ostatnich latach życia. Został pochowany w krypcie kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Rudkach, obecnie na terenie Ukrainie.

Aleksander Fredro ciekawostki autograf
Aleksander Fredro ciekawostki: autograf pisarza

Aleksander Fredro ciekawostki o twórczości

7) Pierwszą komedię napisał w 1818 roku, gdy miał 25 lat. Nosiła tytuł “Pan Geldhab”. Opowiadała o młodym szlachcicu starającym się o rękę córki dorobkiewicza Geldhaba. Pierwszy raz tę komedię wystawiono w 1821 r. w Teatrze Narodowym.

8) Wśród najbardziej znanych utworów Fredry, są: Zemsta (1834), Damy i Huzary, Mąż i żona (po raz pierwszy wystawiona w 1821 roku), Pan Jowialski, śluby panieńskie czyli Magnetyzm serca.

9) Fredro pisał nie tylko komedie. W jego dorobku literackim znajdziemy też wiersze i pamiętniki, m.in. z okresu wojen napoleońskich. Fredrze jest przypisywana XIII Księga Pana Tadeusza.

Fredro – kolejne fakty z biografii

10) W 1829 r. Aleksander Fredro wstąpił do Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Akademia ta przyczyniła się do powstania Królewskiego Uniwersytetu Warszawskiego. Był to czwarty uniwersytet na ziemi polskiej.

11) W latach 50. Fredro wyjechał do Francji, gdzie przebywał także jego syn. Tam pisał tu kolejne komedie, lecz zdecydował, że nie będzie ich nie publikować.

12) Od 1861 r. Fredro pełnił urząd posła do Sejmu Krajowego w Galicji. Starał się m.in. o budowę linii kolejowej. Pracował tam w Towarzystwie Kredytowym Ziemskim i Galicyjskiej Kasie Oszczędności.

Aleksander Fredro ciekawostki pomnik Teatr Słowackiego Kraków
Pomnik – popiersie przed Teatrem Słowackiego w Krakowie. Aleksander Fredro ciekawostki

Odznaczenia i tytuły Aleksandra Fredry

13) W 1839 r. Fredro został Honorowym Obywatelem Lwowa. Przyczyniło się do tego przechowywanie przez pisarza powstańców z Wielkopolski ukrywających się przed władzami pruskimi oraz praca w Obywatelskim Komitecie Pomocy dla Powstania we Lwowie.

14) W 1857 r. Aleksandra Fredrę nagrodzono francuskim Medalem Świętej Heleny. Uhonorowano go tym samym za walki w armii Napoleona I. Odznaczenie to ustanowił cesarz Napoleon III, w tym samym roku.

15) Aleksander Fredro został kawalerem Wielkiego Krzyża Orderu Franciszka Józefa w 1873 roku. To odznaczenie otrzymał za zasługi wojenne od Cesarstwa Austriackiego.

16) W 1864 r. w Paryżu wybito specjalny medal, którym uhonorowano najlepszego polskiego komediopisarza. Zaprojektował go August Barre. Dzieło zostało wycenione na 3000 franków.

17) Wiele ulic w polskich miastach nosi nazwę Aleksandra Fredry, ma tu swoje pomniki. W Gnieźnie działa teatr im. Aleksandra Fredry, między Warszawą a Wrocławiem kursuje pociąg Intercity Fredro. W 2022 r. polski Sejm uchwalił, że 2023 r. jest Rokiem Aleksandra Fredry. Jest honorowym obywatelem miasta Lwowa.

Aleksander Fredro ciekawostki: (c) Anegdoty.pl

Zobacz też:
> Bolesław Prus
> Henryk Sienkiewicz

Comments are closed

Podobne artykuły