Anegdoty o rzeźbiarzach. Słynni rzeźbiarze i ich dzieła
Sekret sztuki
Zapytano kiedyś francuskiego rzeźbiarza Augusta Rodina jak powstaje rzeźb, która jest dziełem sztuki. Ten odpowiedział:
– To bardzo łatwe. Trzeba z kawałka marmury odrąbać wszystko, co niepotrzebne.
Książę i jego rzeźba
Na głównym placu Florencji odsłonięto marmurowy posąg stworzony przez księcia Cosima I Mediciego, twórcę rodu Medyceuszy. Któregoś razu autor rzeźby zapytał Michała Anioła:
– Czy widziałeś, mistrzu, wykonany przeze mnie posąg Neptuna?
– Tak.
– Jakie uczucia budzi w tobie ta rzeźba?
– Religijne. Ile razy widzę ten posąg, proszę Boga by darował księciu zmarnowanie tak wspaniałego kawałka marmuru.
Gdzie jest piecyk?
Gdy Auguste Rodin był jeszcze studentem, postanowił wziąć udział w konkursie na stworzenie rzeźby przedstawiającej centaura. Z zapałem wziął się do pracy i z gliny zaczął tworzyć rzeźbę. Szybko jednak doszedł do wniosku, że aby ją stworzyć, wcześniej musi powstać specjalna konstrukcja, na wykonanie której nie miał pieniędzy. Wpadł jednak na oryginalny pomysł, a rzeźba po północy była gotowa.
Gdy nazajutrz rano Rodin wszedł do pracowni, zaalarmował wszystkich, że jest bardzo zimno, bo w nocy ktoś ukradł żelazny piecyk. Wszyscy zaczęli szukać piecyka i faktycznie go nie znaleźli. Kupiono nowy.
Rzeźba Rodina zwyciężyła w konkursie i postanowiono odlać ją w brązie. Gdy zrobiono odlew i rozbito gliniany model okazało się, że wewnątrz był zaginiony piecyk, który wraz z rurą stanowił zbrojenie rzeźby.
Duża rzeźba
Znany właściciel galerii sztuki w Paryżu zamówił u Manuela Hugué rzeźbę. Obiecał zapłacić dużą kwotę, był tylko jeden warunek: rzeźba będzie dużych rozmiarów.
Gdy przyszedł po odbiór dzieła, Hugue pokazał mu niedużą rzeźbę, przedstawiającą siedzącą kobietę. Zdziwiony właściciel galerii zaprotestował, ale rzeźbiarz się wytłumaczył:
– Gdyby wstała, miałaby półtora metra!
Jak nazwać rzeźbę?
Auguste Rodin stworzył dziewięć małych posągów kobiecych, które nazwał: “Dziewięć muz”. Jakiś Amerykanin kupił dwie z nich i artysta szukał nazwy dla siedmiu pozostałych. Znajomy podpowiedział mu:
– Nazwij je: “Siedem grzechów głównych”.
Wkrótce ktoś znowu kupił dwie figurki.
– Nazwij je: “Pięć zmysłów” – podpowiedział mu ten sam znajomy.
Po jakimś czasie został sprzedany jeszcze jeden z posągów. Pozostałe cztery Rodin nazwał: “Cztery pory roku”. W końcu z dziewięciu figurek pozostała tylko jedna. Rodin nazwał ją: “Samotność”.
Wiek kobiety
Gdy Michał Anioł Buonarroti wykonał w Watykanie słynną obecnie rzeźbę Pieta, został spytany przez kardynała Jeana de Villiers:
– Czy Maria nie wygląda zbyt młodo?
– Wasza Świątobliwość, kobiety niewinne zachowują swoją młodość dłużej od innych niewiast.
Minister i rzeźbiarz
Polski rzeźbiarz Xawery Dunikowski posprzeczał się kiedyś z ministrem kultury i sztuki Włodzimierzem Sokorskim. Wysłuchawszy kilku uwag na temat swej twórczości, zapytał:
– Czy wie pan, kto we Francji był ministrem kultury za czasów Dumasa?
– Nie wiem.
– A właśnie! Ale kto to był Dumas, to pan dobrze wie!
Anegdoty o rzeźbiarzach: (c) Anegdoty.pl
Zobacz też:
> Malarze polscy w anegdocie
Comments are closed