Shopping cart

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

anegdoty

Anegdoty – co to takiego?

anegdoty przykłady anegdota co to jest definicja
Email :124

Anegdoty przykłady, definicja, ciekawostki

Najogólniej chyba każdy wie, czym są anegdoty. Jednak jest to najczęściej wiedza dosyć powierzchowna. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej, przeczytaj poniższy tekst.

Anegdoty ciekawostki

1) Co to jest anegdota, to krótka forma literacka. Zawierają prawdziwe lub zmyślone, zwięzłe opowiadanie o zdarzeniu z życia znanej postaci, żyjącej albo historycznej. Treścią anegdot są też historie z życia określonego środowiska czy grupy społecznej.

2) Określenie anegdota najczęściej jest bardzo podobne, niezależnie od języka. Wywodzi się z języka starogerckiego (to anegdoton = nieopublikowane, nieopublikowane dzieło).

3) Anegdota ma wydźwięk humorystyczny. Niektóre anegdoty zawierają też treści dydaktyczne.

4) Cechą anegdot jest zaskakująca, często żartobliwa puenta znajdująca się w zakończeniu.

5) Zdarza się, że anegdoty są częścią dłuższych utworów literackich. Jednak wyjęte z kontekstu, mogą być niezrozumiałe i nieśmieszne.

6) Niektórzy w Polsce słowa anegdota używają zamiennie do słowa dowcip. Być może dlatego, gdyż w niektórych językach “anegdota” oznacza “dowcip”.

Anegdoty przykłady

1) Jean Philippe Rameau był śmiertelnie chory. Wezwano więc księdza, aby udzielił mu ostatniego namaszczenia. Widząc agonię chorego, ksiądz zaintonował pieśń żałobną. W tym momencie kompozytor otworzył oczy i ostatkiem sił wyszeptał:
– Księże proboszczu, jak można tak fałszywie śpiewać?!

> Anegdoty o kompozytorach

2) Friedrich Durrenmatt otrzymał od sąsiada list, w którym skarżył się, iż pies pisarza głośno szczeka i nie daje mu spać. Durrenmatt odpisał:
“Drogi Panie! Przeczytałem mojemu psu pański list i myślę, że weźmie to sobie do serca”.

> Anegdoty o pisarzach

3) Gdy Michał Anioł Buonarroti wykonał w Watykanie słynną obecnie rzeźbę Pieta, został spytany przez kardynała Jeana de Villiers:
– Czy Maria nie wygląda zbyt młodo?
– Wasza Świątobliwość, kobiety niewinne zachowują swoją młodość dłużej od innych niewiast.

> Anegdoty o rzeźbiarzach

4) Na spotkaniu z młodzieżą George Bernard Shaw powiedział:
– Teraz, gdy nauczyliśmy się latać w powietrzu jak ptaki, pływać pod wodą jak ryby, potrzeba jedynie, żebyśmy jeszcze zaczęli żyć na ziemi jak ludzie.

> Anegdoty o znanych ludziach

5) Na przyjęciu w Ameryce poproszono Helenę Modrzejewską, aby zadeklamowała coś po polsku. W trakcie recytacji zebrani goście z trudem powstrzymywali się od łez, chociaż nie rozumieli ani słowa. Po występie jeden ze słuchaczy zapytał:
– Czy zechciałaby pani powiedzieć, co było treścią utworu?
– Oczywiście. Liczyłam od jednego do stu.

> Anegdoty o aktorach polskich

Anegdoty przykłady: (c) Anegdoty.pl

Zobacz też:
> Józef Piłsudski anegdoty

Comments are closed

Podobne artykuły

error: Najlepsze anegdoty, ciekawostki i dowcipy :-)