Shopping cart

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

artykuły

10 znanych i mniej znanych atrakcji Lublina

Lublin atrakcje Lublina zabytki ciekawostki
Email :36

Atrakcje Lublina

Jakie atrakcje turystyczne oferuje miasto Lublin? Okazuje się, że oprócz tych najbardziej popularnych, o których znajdziemy mnóstwo informacji, są też mniej znane, lecz ciekawe miejsca. Oto subiektywne podpowiedzi redakcji Anegdoty.pl dla turystów, którzy planują odwiedzić Lublin i ciekawie spędzić tutaj czas

1. Podziemia Browaru Perła

W 2014 roku otwarto Podziemia Browaru Perła, które obecnie można zwiedzać. Ta turystyczna atrakcja mieści się w centrum Lublina, przy ul. Bernardyńskiej 15, gdzie od 1846 r. warzono piwo, w pomieszczeniach dawnego kościoła i klasztoru zakonników reformatów. Odwiedzając podziemia, można poznać tajniki produkcji piwa oraz historię lubelskiego browaru. To nasza propozycja dla tych, którzy poszukują nietypowych atrakcji w Lublinie.

2. Polichromie w Kamienicy Lubomelskich

W renesansowej kamienicy stojącej przy ul. Rynek 8 można podziwiać unikalne, XVI-wieczne polichromie o tematyce świeckiej – sceny z życia szlacheckiego i mitologii. Dodamy, że kiedyś w tej kamienicy produkowano wino. Jej wygląd nieznacznie zmienił się od jej przebudowy, która miała miejsce w 1782 roku.

Stare Miasto Lublin kamienica Lubomelskich polichromie
Kamienica Lubomelskich stoi przy Rynku. Foto: kuba13 / cc by-sa 3.0. Atrakcje Lublina

3. Lubelskie Muzeum Cebularza

Z czego słynie Lublin? Jeśli chodzi o lokalne potrawy i lubelska kuchnię – oczywiście z cebularza. Jeśli o tym od razu pomyślałeś – być może odwiedzisz Lubelskie Muzeum Cebularza, zlokalizowane przy ulicy Szewskiej 4. Wizyta tutaj będzie okazją do bliższego poznania lubelskiego przysmaku regionalnego. Przed wojną ten placek z cebulą i makiem wypiekali lubelscy Żydzi. Oprócz poznania historii cebularza, można tu pod okiem fachowców własnoręcznie przyrządzić cebularze. Dodamy, że różnego rodzaju placki z cebulą i makiem, które czasami można spotkać w sklepach z pieczywem w różnych częściach Polski, nie mają szans zbliżyć się swym smakiem ze świeżo wypieczonym, chrupiącym cebularzem z Lublina.

cebularz ciekawostki Lublin atrakcje Lublina
Kulinarne atrakcje Lublina? Oczywiście cebularz

4. Muzeum Pojazdów Zabytkowych

Ta lubelska atrakcja turystyczna działa od niedawna, bo została otwarta 26 maja 2023. Muzeum Pojazdów Zabytkowych mieści się przy ul. Jana Kasprowicza 32. Wizyta tutaj, to gratka dla miłośników dawnej motoryzacji. Można tu zobaczyć dawne pojazdy, a także replikę Oldsmobile z 1890 roku.

5. Lubelska Trasa Podziemna

Zwiedzanie Lublina warto uzupełnić o to nietypowe, oryginalne miejsce. Lubelska Trasa Podziemna, to trasa piesza prowadząca przez piwnice znajdujące się pod XVI-XVII-wiecznymi kamienicami lubelskiego Starego Miasta. Wejście znajduje się przy ul. Rynek 1.

Lublin zabytki kościół dominikanów Stare Miasto
Kościół dominikanów, Stare Miasto w Lublinie

6. Skarbiec w bazylice oo dominikanów

Co jeszcze warto zwiedzić w Lublinie? W północnym skrzydle Bazyliki ojców dominikanów na Starym Mieście (ul. Złota 9) można zwiedzać ekspozycję przedmiotów związanych z zakonem. Są tu zabytkowe księgi, szaty liturgiczne i wyroby złotnicze. Najcenniejsze eksponaty znajdują się w klasztornym skarbcu. Wizyta w jednej z najstarszych i najbardziej znanych świątyń Lublina (podobno to w niej podpisano akt Unii Lubelskiej w 1569 roku) będzie ciekawsza, jeśli rozszerzymy ją o wizytę w tym muzeum.

Lublin fontanna Plac Litewski Poczta Główna
Poczta Główna i fontanna na Placu Litewskim

7. Atrakcje Lublina: Fontanna Multimedialna

Plac Litewski – to miejsce zna każdy mieszkaniec Lublina i trafia tu wiele osób odwiedzających kozi gród. Od maja do jesieni przy placu Litewskim odbywają się pokazy wody, światła, dźwięku i wody, trwające kilkanaście do 20 minut. Fontanna Multimedialna niedługo po zmroku gromadzi turystów oraz mieszkańców, ciesząc się szczególnym powodzeniem w ciepłe dni. Aby odwiedzić to miejsce nie raz i każdorazowo zobaczyć inny pokaz, przygotowano ich kilka: Czarcia Łapa, Unia Narodów, Anioły Lubelskie, Sen o Mieście, i Historia Placu Litewskiego na wesoło. Z pewnością ta atrakcja zainteresuje dzieci oraz całe rodziny. I jest z tych, którzy poszukują darmowych atrakcji.

Pokazy odbywają się 2 razy w tygodniu, w piątki i soboty. O tym które to dni i godziny oraz który pokaz odbędzie się którego konkretnie dnia, informują na bieżąco media, a informacje można znaleźć w Internecie.

atrakcje Lublina Centrum Historii Sportu Arena Lublin
Atrakcje Lublina: Centrum Historii Sportu w Arenie Lublin

8. Centrum Historii Sportu

Co jeszcze warto zobaczyć w Lublinie? Miłośników sportu ucieszy informacja, że przy ul. Stadionowej 1, w zbudowanej w ostatnich latach Arenie Lublin, zlokalizowane jest Centrum Historii Sportu. Można tu zobaczyć eksponaty związane z historią sportu w tym mieście. Są tu m.in. plastrony żużlowców Motoru Lublin, sportowe koszulki i ubiory, dużo zdjęć i informacji.

Jeszywas Chachmej w Lublinie szkoła rabinacka
Jeszywas Chachmej w Lublinie, dawna szkoła rabinacka

9. Jeszywas Chachmej

Tej atrakcji raczej nie odwiedzą ci, którzy planują weekendową wizytę w stolicy Lubelszczyzny. Chyba, że jest im bliska kultura żydowska. Jeszywas Chachmej (Lublin, ul. Lubartowska 85), to zbudowana przed II wojną światową szkoła rabinacka. Tę uczelnię otwarto w 1930 roku. Obecnie w budynku jest hotel, synagoga oraz wystawa na temat niezwykłej historii powstania tego miejsca, którą można zwiedzić.

10. Lubelska Giełda Staroci

Co jeszcze można robić w Lublinie, oprócz odwiedzin w muzeach oraz znanych i ciekawych miejscach? Na koniec naszego zestawienia informacja o giełdzie, która odbywa się co miesiąc na Placu Zamkowym w Lublinie. Konkretne daty zaplanowanych giełd bez trudu znajdziesz w Internecie.

Atrakcje Lublina i zdjęcia: (c) Anegdoty.pl

Zobacz też:
> Wszystko o koziołku lubelskim
> Zaskakujące ciekawostki o herbie Lublina

Comments are closed

Podobne artykuły

error: Najlepsze anegdoty, ciekawostki i dowcipy :-)