Shopping cart

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

ciekawostki

Ludwig van Beethoven – niezwykłe ciekawostki

Ludwig van Beethoven ciekawostki anegdoty cytaty
Email :153

Ludwig van Beethoven – ciekawostki

Beethoven (1770-1827) jest uznawany za jednego z największych twórców muzycznych wszech czasów. Niemiecki kompozytor i pianista. Ostatni z tzw. klasyków wiedeńskich. Prekursor romantyzmu w muzyce.

Beethoven – młodość

1) Urodził się w Bonn (teren obecnych Niemiec), a jego rodzina i przodkowie pochodzili z Flandrii. Do dziś nie jest znana dokładna data jego narodzin. Sam twierdził, że urodził się 17 grudnia 1770 roku. W źródłach historycznych występują jednak dni 15, 17, 18 oraz 19 grudnia. Wiadomo jednak, że ochrzczono go 17 grudnia. Wedle ówczesnej tradycji, dzieci należało chrzcić do 24 godzin od urodzenia.

2) Ociec Ludwiga był muzykiem, podobnie jak jego dziadek. Dodajmy, dziadek nazywał się identycznie: Ludwig van Beethoven.

3) Już w wieku 4 lat Ludwig przejawiał niemałe zdolności muzyczne. Jego ojciec Johann postanowił uczynić z niego cudowne, wyjątkowe dziecko, podobne do młodego Mozarta. Ponieważ miał problemy z alkoholem, nie udało mu się nauczyć syna muzyki samemu tak, jak to sobie zaplanował.

4) W wieku 7 lat Ludwig van Beethoven odbył pierwszy poważny koncert. Było to w mieście Kolonia (Köln).

5) W wielu 9 lat zaczął naukę muzyki do Christiana Gottloba Neefego, kierownika przedstawień operowych w teatrze w Bonn oraz organisty dworskiego. Ten nauczył Beethovena gry na organach i innych instrumentach klawiszowych oraz komponowania muzyki. Młody Beethoven poznał wtedy dzieła Bacha i Haendla. W 1782 r. 12-letni Beethoven wydał swą pierwszą kompozycję. Było to 9 wariacji na fortepian. Dwa lata później został muzykiem na dworze kurfirsta (księcia) w Bonn.

Beethoven – muzyka i kariera

6) W 1792 r. przeprowadził się do Wiednia, gdzie zamierzał uczyć się u Haydna, którego spotkał w Bonn 2 lata wcześniej. Do rodzinnego Bonn już nigdy nie powrócił. W Wiedniu zaczęła się jego wielka kariera. Kilka lat później został okrzyknięty wirtuozem oraz wybitnym kompozytorem.

7) Kobiety odgrywały w jego życiu bardzo ważną rolę. Dla Giulietty Guicciardi stworzył Sonatę Księżycową.

8) W latach 1796-1798 przeżywał szczyt swojej sławy jako kompozytor i pianista. Wkrótce pojawiły się u niego pierwsze symptomy głuchoty. Początkowo myślał, że to tylko chwilowa dysfunkcja.

9) Gdy zdał sobie sprawę, że sprawa jest o wiele poważniejsza, postanowił sporządzić tzw. Testament heiligenstadzki (Heiligenstädter Testament). Z treścią listu nigdy nie podzielił się z innymi, a testament odnaleziono już po jego śmierci. Opisywał w nim, jak bardzo choroba dotknęła jego psychikę i niemal skłoniła go do popełnienia samobójstwa.

testament Ludwig van Beethoven ciekawostki anegdoty cytaty
Testament heiligenstadzki napisany przez 31-letniego Beethovena, początkowy fragment

10) Zimą 1826 r. przeziębił się i zapadła na zapalenie płuc. W styczniu 1827 r. spisał testament. Zmarł 26 marca wieczorem, podczas burzy.

Spuścizna Beethovena

11) Ludwig van Beethoven skomponował około 240 dzieł. Były to symfonie, kwartety smyczkowe, koncerty fortepianowe oraz jedna opera.

12) Światową sławę zawdzięcza przede wszystkim swoim dziewięciu symfoniom. To był kamień milowy w jego twórczości, który zdeterminował całą jego karierę. Od tego momentu rozwijała się niezwykle dynamicznie.

Dla Elizy Ludwig van Beethoven ciekawostki anegdoty cytaty
Początkowe takty utworu “Dla Elizy”. Ludwig van Beethoven ciekawostki

13) Jedno z najsłynniejszych dzieł Beethovena, to miniatura fortepianowa “Dla Elizy“, którą stworzył w 1810 roku. Biografowie nie są zgodni co do tego, kim była tytułowa Eliza. Według jednej z teorii początkowo utwór miał nazywać się “Dla Teresy” (Für Therese). W 1810 r. oświadczył się Therese Malfatti, a ona oświadczyny odrzuciła.

14) Co roku w Bonn, miejscu narodzin twórcy, odbywa się tzw. Beethovenfest. W swoim założeniu ma odzwierciedlać rewolucyjne podejście do muzyki, jakie miał Ludwig van Beethoven.

Na koniec

15) Beethoven miał 1,62 cm wzrostu. Ciekawe, dlaczego obecnie tak dużo osób poszukuje w sieci akurat tej informacji na jego temat.

Ludwig van Beethoven ciekawostki: (c) Anegdoty.pl

Zobacz też:
> Anegdoty o kompozytorach
> Beethoven – anegdoty (wkrótce)

Comments are closed

Podobne artykuły