Shopping cart

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

ciekawostki

Charles Grey – ekscytujące ciekawostki

polityk Charles Grey ciekawostki anegdoty herbata
Email :22

Charles Grey (1764-1845) – premier Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii. Na jego cześć nazwano czarną herbatę aromatyzowaną olejkiem bergamotowym.

Charles Grey i herbata

1) Królowa herbat aromatyzowanych – tak często nazywana bywa Earl Grey, znana także w Polsce.

2) Nazwa herbaty nawiązuje do hrabiego Charlesa Grey’a, premiera Wielkiej Brytanii w latach 1830-1834. Najbardziej znana legenda głosi, że otrzymał tę oryginalną herbatę w prezencie od chińskiego mandaryna, jako wyraz wdzięczności za uratowanie jego syna przed utonięciem w morzu.

3) W innej wersji sir Charles Grey otrzymał herbatę od hinduskiego radży, którego syn został uratowany przed atakującym tygrysem przez służbę hrabiego.

5) Według historyków, Charles Grey nigdy nawet nie był w Chinach. Jednak barwne legendy przysparzają popularność tej herbacie, która od niemal dwóch wieków cieszy się coraz większym uznaniem konsumentów na całym świecie.

Charles Grey – polityk, premier

6) Charles Grey (1764-1845) był znany jako znany jako Wicehrabia Howick. Był Premierem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii między 22 listopada 1830 a 16 lipca 1834 roku.

7) To rząd premiera Charlesa Greya 28 sierpnia 1833 r. przyjął ustawę – Akt Zniesienia Niewolnictwa (Slavery Abolition Act). Niewolnictwo zniesiono z dniem 1 sierpnia 1834 i oznaczało wyzwolenie ponad 800 tys. czarnoskórych Afrykanów na Karaibach, Afryce Południowej oraz w Kanadzie.

polityk Charles Grey ciekawostki anegdoty herbata
Charles Grey ciekawostki

Charles Grey ciekawostki z życia prywatnego

8) Jego rodzina od dawna mieszkała w brytyjskim Howick Hall. Charles Grey był najstarszym pozostałym przy życiu (starszy brat zmarł) synem generała Karola Greya KB (1729-1807) i jego żony Elżbiety. Miał czterech braci i dwie siostry. Kształcił się w szkole w Richmond, potem w Eton i Trinity College w Cambridge, gdzie studiował łacinę, angielski oraz recytację. To wiedza pozwoliła mu niedługo potem zostać jednym z najlepszych ówczesnych mówców parlamentarnych.

9) Do parlamentu został wybrany okręgu wyborczego Northumberland, w wieku zaledwie 22. lat, 14 września 1786 r. Zaraz potem ostał członkiem partii Wigów.

10) Serce nie sługa, zakochał się w działaczce politycznej, Księżnej Devonshire. Skandal mu nie zaszkodził, za to księżna musiała rozwieść się z mężem.

11) 18 listopada 1794 r. Grey ożenił się z Marią Elżbietą Ponsonby (1776-1861), jedyną córką barona Wilhelma Ponsonby. Między 1796 a 1819 r. para miała aż dziesięciu synów i sześć córek:

12) Ostatnie lata swojego życia spędził w Howick, otoczony książkami i rodziną i psami. Zmarł spokojnie w łóżku 17 lipca 1845. Został pochowany 9 dni później, w miejscowym kościele.

Charles Grey ciekawostki: (c) Anegdoty.pl

Zobacz też:
>

Comments are closed

Podobne artykuły

error: Najlepsze anegdoty, ciekawostki i dowcipy :-)