Shopping cart

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

ciekawostki

Z czego słynie Chile. Oryginalne miejsca, rekordy

Gran Torre Chile ciekawostki
Email :25

Zaskakujące informacje na temat państwa w Ameryce Południowej. Ciekawostki o Chile, które warto znać

1) Nie w USA, Chinach czy Francji. To w Chile jest najwięcej milionerów. To najlepiej rozwinięte gospodarczo państwo Ameryki Południowej.

2) Do Chile należą wyspy Juan Fernandez. Na jednej z nich na początku XVIII wieku rozbił się statek Aleksandra Selkira. Jego przeżycia zainspirowały Daniela Dafoe do napisania powieści o Robinsonie Crusoe.

3) Na pustyni Atakama w Chile od 400 lat nie padał deszcz.

4) 150 kilometrów od Santiago, jest Portillo, znany ośrodek sportów zimowych. W 1966 r. miasto było gospodarzem mistrzostw świata w narciarstwie alpejskim. Inne ośrodki sportowe w Chile, to m.in. La Parva, El Koloradi i Lagunillas.

5) Mieszkańcy Chile kochają piłkę nożną. Ich reprezentacja piłkarska dwukrotnie triumfowała w Copa America, wygrywając w finale z Argentyną. W dniach meczów kibice gromadzą się w pubach, wspólnie kibicując drużynie narodowej.

Templo Bahai Santiago Chile ciekawostki
Świątynia Templo Bahai w Santiago

6) Ma 300 metrów wysokości, 64 piętra i nazywa się Gran Torre. Najwyższy budynek Chile, a zarazem całej Ameryki Południowej, sto w Santiago, stolicy Chile. Góruje nad dzielnicą nazywaną Sanhattan (od słów: Santiago i Manhattan).

7) Templo Bahai w Santiago, to świątynia o oryginalnym kształcie architektonicznym. To największa ekumeniczna świątynia w Ameryce Południowej. > Tu więcej

8) W parku Parque de Las Esculturas w Santiago znajduje się wiele rzeźb. Na jednej z nich jest poeta Marko Marulić (1450-1524), uważany za ojca chorwackiej literatury. Raczej trudno sobie wykombinować, jaki związek z Chile może mieć Chorwat, który umarł zanim z Europy dotarli tu Hiszpanie.

9) Każdy Polak wie, czym dla Polaków są Powązki. Chilijczycy też mają swoją historyczną nekropolię, na której spoczywają m.in. prezydenci tego kraju, w tym Salvadole Allende. Cmentarz nazywa się Templo de Santo Domingo.

10) W Polsce jest prawie nieznany, za to w Chile… Ignacy Domeyko (1802-1889) to geolog, rektor uniwersytetu w Santiago. Podobno znają go tu wszyscy, podobnie jak innego Polaka – papieża Jana Pawła II.

11) W 1960 r. Chile nawiedziło straszne trzęsienie ziemi. Miało 9,5 stopni w 10-stopniowej skali Richtera.

Ciekawostki o Chile + zdjęcia: (c) Anegdoty.pl

Zobacz też:
> San Cristobal i Figura Maryi Dziewicy
> Atrakcje Chile

Comments are closed

Podobne artykuły

error: Najlepsze anegdoty, ciekawostki i dowcipy :-)