Shopping cart

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

  • Home
  • podróże
  • Ciekawostki o Królewcu, mieście w Obwodzie Królewieckim
ciekawostki

Ciekawostki o Królewcu, mieście w Obwodzie Królewieckim

Królewiec ciekawostki o Królewcu atrakcje zabytki
Email :22

Zaskakujące ciekawostki o Królewcu. Historia miasta. Królewiec ciekawe miejsca i fakty, które warto poznać

Królewiec (Kaliningrad)

1) Królewiec, to półmilionowe miasto w obwodzie królewieckim, leżące w miejscu, gdzie rzeka Pregoła wpada do Zalewu Wiślanego (zatoki Morza Bałtyckiego). Od 1945 r. jest stolicą rosyjskiej esklawy, nie mającej granicy lądowej z resztą Rosji.

2) Miasto jest ważnym portem morskim, handlowym i wojennym. Cały obwód królewiecki jest ufortyfikowanym i silnie zmilitaryzowanym miejscem, które w swym założeniu ma wywierać militarny i polityczny wpływ na demokratyczne kraje. Są tu rozlokowane rosyjskie wyrzutnie rakiet, które mogą uderzyć w punkty znajdujące się kilkaset kilometrów stąd, o czym przy różnych okazjach wspominają władze Rosji. Niewykluczone, że jest też broń nuklearna, choć władze Rosji oficjalnie o tym nie informują.

Królewiec ciekawostki o Królewcu atrakcje zabytki
Ciekawostki o Królewcu

Królewiec i historia nazwy miasta

3) Miasto przez wieki zmieniało nazwę. Przed XIII wiekiem była tu pruska osada Tuwangste. W połowie XIII w. Krzyżacy zbudowali tu zamek Regiomontium (Królewska Góra). Od łacińskiej nazwy Regiomontium utworzono niemiecką nazwę Königsberg, po polsku: Królewiec. W różnych językach nazwa miasta była podobna. Po zdobyciu miasta przez Armię Czerwoną w 1945 r., Rosjanie wprowadzili tu własne rządy i nazewnictwo. Miasto nosiło nazwę Кёнигсберг, pisane cyrylicą (literami alfabetu obowiązującymi w ZSRR).

stadion Królewiec Kaliningrad
Stadion piłkarski w Królewcu

4) 3 czerwca 1946 r. zmarł Michaił Kalinin (ur. 1875) – radziecki polityk, członek partii bolszewickiej, współodpowiedzialny za zbrodnie komunistyczne (m.in. podpisał dokument, dający zgodę na Zbrodnię Katyńską). Już miesiąc po jego śmierci, 4 lipca 1946, nazwę miasta Кёнигсберг oficjalnie zmieniono na: Kaliningrad.

5) W 2004 r. zaczęto odbudowę krzyżackiego zamku, zniszczonego podczas II wojny światowej (w 1968 r. jego pozostałości wysadzono w powietrze). Było to związane z 750-leciem istnienia miasta. Zaczęto wtedy dyskusję na temat przywrócenia jego historycznej nazwy. Rozważano przeprowadzenie referendum w tej sprawie, w całej Rosji zebrano 400 tysięcy podpisów popierających zmianę. Jednak nazwa Kaliningrad nadana kilkadziesiąt lat wcześniej przez władze radzieckie, pozostała.

zamek Królewiec ciekawostki o Królewcu atrakcje zabytki
Fragment zamku przed wojną. Ciekawostki o Królewcu, atrakcje, zabytki

Zabytki Królewca, ciekawe miejsca, ciekawostki

6) Obecnie wśród zabytków którymi może poszczycić się Królewiec, są: Katedra Matki Boskiej i św. Wojciecha, Brama Królewska (jedna z siedmiu bram do miasta, zbudowana w latach 1843-1850). Jest tu również muzeum i mauzoleum Immanuela Kanta, o którym jeszcze napiszemy niżej.

Brama Królewska Królewiec ciekawostki o Królewcu atrakcje zabytki
Brama Królewska, Foto: A.Savin, WikiCommons. Ciekawostki o Królewcu

7) Najstarszym muzeum w Królewcu jest Muzeum Historii i Sztuki.

8) W otwartym w 1990 r. Muzeum Światowego Oceanu, można zobaczyć m.in. wojskowe okręty z czasów radzieckich.

9) W dawnym kościele Królowej Luizy zbudowanym w 1901 r., obecnie mieści się Teatr Lalek. W dawnym kościele św. Rodziny z 1907 r. obecnie jest filharmonia.

10) W Królewcu jest też ogród zoologiczny, który założono w 1896 roku. Jest to najstarsze ZOO w obecnych granicach Rosji.

11) Trzypiętrowy Hotel Moskwa, stojący w dzielnicy Hufen, obok wejścia do ZOO, to dawny biurowiec firmy ubezpieczeniowej z lat 30. XX wieku.

katedra Królewiec Kaliningrad
Królewiec, katedra

Ciekawostki o Królewcu z historii

12) W Królewcu przyszedł na świat i zmarł Immanuel Kant (1724-1804) – niemiecki filozof, znana postać epoki Oświecenia.

13) W 1935 i 1636 r. miasto odwiedził polski król Władysław IV Waza.

14) W 1701 r. w Królewcu miała miejsce koronacja króla Prus. Fryderyk I Hohenzolern (1657-1713) przybrał tytuł Fryderyka I. Dodajmy, że urodził się w Królewcu.

15) Podczas oblężenia Gdańska w 1734 r. w Królewcu schronił się polski król Stanisław Leszczyński (1677-1766).

Ciekawostki o Królewcu: (c) Anegdoty.pl

Zobacz też:
> Ciekawostki o Rosji

Comments are closed

Podobne artykuły

error: Najlepsze anegdoty, ciekawostki i dowcipy :-)