Shopping cart

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

ciekawostki

Krwiożercze ryby. Straszne fakty o piraniach

pirania ciekawostki o piraniach
Email :30

Niesamowite ryby – piranie. Zaskakujące ciekawostki o piraniach, które należy znać

Jaka jest pirania?

1) Dorosła pirania ma od 14 do 26 cm długości. Zdarzają się też osobniki mające ponad 40 cm długości. Największa znana pirania miała 48 cm długości.

2) Piranie pełnią ważną rolę w ekosystemie. Oczyszczają wody z osłabionych ryb i odpadów po rybach. Dlatego dużo piranii pływa w okolicy… rzeźni.

Piranie i ludzie

3) Piranie są wyławiane przez ludzi i sprzedawane na targach i sklepach do przyrządzania potraw. Można też kupić suszone piranie i przywieźć je jako pamiątkę z wakacji.

4) Piranie nie są lubiane przez człowieka także dlatego, bo wyjadają przynęty rybakom, wygryzają dziury w sieciach i kaleczą złapane w sieci ryby.

5) Piranie wypuszczone na wolność, mogą żyć i rozmnażać się w niektórych polskich rzekach.

6) Gatunki piranii najbardziej nieprzychylne ludziom, to Pygocentrus piraya i Pygocentrus nattereri.

7) Co jakiś czas media podają sensacyjne informacje o ataku piranii na człowieka. Śmierć z powodu ataku piranii, to jednak rzadkość. Życie stracił pijany nastolatek, który przez przypadek wskoczył do wody pełnej piranii. Śmierć z wykrwawienia nastąpiła w ciągu kilku minut.

Niesamowite ciekawostki o piraniach

8) Pirania czerwonooka ma bardzo silny ucisk szczęki. Przekracza on 30 razy masę jej ciała.

9) Plemiona z Ameryki Południowej używają zębów piranii jako broni.

10) Piranie paku znane są z tego, że rozłupują zębami twarde łupiny tropikalnych owoców.

11) Szczęka i zęby piranii paku wyglądem przypominają szczękę i zęby człowieka.

12) Przestraszona, pojedyncza pirania ucieka. Może też położyć się bokiem na dnie i udawać nieżywą lub stara się upodobnić do podłoża.

13) Pirania pasiasta, to cenny okaz wśród akwarystów. Wszystkie okazy pochodzą z odłowu. Ten gatunek nie rozmnaża się przez hodowlę, dlatego dużo kosztuje. Egzemplarze żyjące w akwariach mają ok. 15 cm długości, a jeśli żyją w warunkach naturalnych – 25 cm.

14) Gatunek Catoprion mento ma dwa rzędy zębów i wykrzywioną w górę żuchwę (podbródek). Polska nazwa łuskożer wynika z faktu, że żywi się m.in. rybimi łuskami, które ryba oderwała swymi zębami z innych ryb, czasem większych od siebie.

pirania ciekawostki o piraniach
Ciekawostki o piraniach – niektóre są niesamowite!

Piranie w akwarium

15) W niektórych stanach USA trzymanie piranii w akwarium jest to nielegalne.

16) Akwaryści mający piranie dobrze wiedzą, że należy mieć w swym akwarium co najmniej kilka piranii. Niektóre gatunki potrzebują dużego akwarium. Zdarza się, że piranie trzymane są razem z innymi gatunkami ryb w jednym akwarium. Jednak piranie są nieobliczalne i w każdej chwili mogą je zaatakować.

17) Niektóre gatunki piranii rozmnażają się w akwariach hodowców.

Ciekawostki o piraniach: (c) Anegdoty.pl

Zobacz też:
> Ciekawostki o arbuzach
> Ciekawostki o kasztanach

Comments are closed

Podobne artykuły

error: Najlepsze anegdoty, ciekawostki i dowcipy :-)