Shopping cart

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

ciekawostki

Ciekawostki o dzielnicy Praga w Warszawie

Muzeum Polskiej Wódki Warszawa Praga ciekawostki
Email :52

Fakty i ciekawostki o Pradze – dzielnicy położonej w prawobrzeżnej części Warszawy. Historia, ciekawe miejsca, atrakcje, co zobaczyć

Praga, kiedyś oddzielne miasto

Piękna, ciekawa i pełna sekretów Praga. Dzielnica, którą powinien zwiedzić każdy. Jaka jest jej historia oraz jakie skrywa sekrety?

Niegdyś oddzielne miasto, dziś dzielnica Warszawy. Praga to jedna z bardziej fascynujących dzielnic polskiej stolicy, która do stołecznego miasta, została przyłączona w 1764 roku. Na jej terenie znajdują się liczne atrakcje, dlatego jest chętnie odwiedzana przez mieszkańców oraz turystów. Co tu jest ciekawego?

Najciekawsze atrakcje Pragi

W najstarszym budynku mieszkalnym na Pradze, znajduje się Muzeum Warszawskiej Pragi. Zgromadzono tu liczne dokumenty, fotografie i historyczne przedmioty, związane z dawnym miastem Praga i jego mieszkańcami.

Muzeum Warszawskiej Pragi Warszawa Praga ciekawostki atrakcje
Warszawa Praga ciekawostki: Muzeum Warszawskiej Pragi. Foto: Adrian Grycuk / cc by-sa 3.0

Jedną z kolekcji w tym muzeum są zabawki, a dokładniej samochodziki, które z pewnością zainteresują najmłodszych. To jednak nie jedyne miejsce, które warto odwiedzić na Pradze. Jest tu ogród zoologiczny, Muzeum Neonów, stoją kapliczki praskie, nawet pomnik ulicznej praskiej kapeli.

Ciekawostki o Pradze. 4 rzeczy, o których warto wiedzieć odwiedzając tę dzielnicę

1) Składająca się z licznych, zaniedbanych kamienic ulica Mała, to miejsce lubiane przez filmowców, którzy chętnie nagrywają tam sceny do filmów, zwłaszcza historycznych.

2) Najdłuższym budynkiem Pragi, a nawet (podobno) całej Warszawy jest Jamnik. Tak potocznie nazywany jest przez mieszkańców budynek na Pradze mający aż 500 metrów długości. Stoi przy ul. Kijowskiej 11.

jamnik Kijowska Warszawa Praga ciekawostki atrakcje zabytki
“Jamnik” przy Kijowskiej, prawdopodobnie najdłuższy budynek Warszawy

3) Czy to możliwe, że na Pradze są… dwa Trójkąty Bermudzkie? Tak nazwano dwa miejsca, w których kiedyś “ginęło wszystko”. Miejscowi złodziejaszkowie pozbywali osoby które tu się znalazły, portfeli i wartościowych przedmiotów. Pierwszy “trójkąt”, to okolice Bazaru Różyckiego – ulice Brzeska, Ząbkowska i Targowa. Drugi, to okolice Salowej, Szwedzkiej i 11 Listopada. Choć w ostatnich latach Prawa się zmienia, powstają nowe kamienice, modne miejsca i jest coraz bezpieczniej, jej mroczne czasy raczej poszły w zapomnienie. Na wszelki wypadek lepiej jednak uważać we wspomnianych wyżej miejscach. Licho nie śpi!

4) Warszawskie Muzeum Chleba, to perełka i duma Pragi. Od ponad 20 lat można tu oglądać dawne fotografie, maszyny piekarnicze oraz dokumenty, które przez lata gromadził piekarz – Marian Pozorka.

Warszawa Praga ciekawostki atrakcje zabytki
Warszawa Praga ciekawostki: dworzec kolejowy Warszawa Wschodnia

Idealne miejsca na spacer po Pradze

Praga jest doskonałym miejscem do spacerowania. Jest tu Park Praski, najstarszy, podobno publiczny park w stolicy. Są tu rzeźby, w tym słynna żyrafa, a także resztki Wieży Spadochronowej z 1937 roku. Park posiada szerokie, utwardzone alejki, po których łatwo przemieszczać się pieszo, wózkiem i rowerem.

Kolejnym ciekawym sposobem na spędzenie czasu na warszawskiej Pradze, jest spacer zabytkowymi uliczkami, na ścianach których znajdują się… kapliczki. Powstały one podczas wojny, a dzięki mieszkańcom i miłośnikom przeszłości, obecnie zachwycają swoim wyglądem i wzbudzają zainteresowanie.

Ciekawostki o Pradze i zdjęcia: (c) Anegdoty.pl
Na górnym zdjęciu: Muzeum Polskiej Wódki na Pradze Północ

Zobacz też:
> Warszawski Targówek

Comments are closed

Podobne artykuły

error: Najlepsze anegdoty, ciekawostki i dowcipy :-)