Shopping cart

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

ciekawostki

10 niesamowitych ciekawostek o cmentarzach

cmentarz cmentarze ciekawostki o cmentarzach
Email :9

Gdzie jest cmentarz z trumnami wiszącymi przy skałach? Najbardziej makabryczny zapach perfum, jaki stworzono? Najdroższe miejsce na pochówek na świecie? Oto zestaw ciekawostek o cmentarzach

Niezwykłe fakty na temat cmentarzy

1) Miasto Umarłych – tak nazywa się jedna z dzielnic Kairu (Egipt). Nazwa nie jest przypadkowa. W miejscu, gdzie mieszkają 3 miliony biednych Egipcjan, kiedyś chowano zmarłych. Dawne nagrobki z powodzeniem służą teraz jako… mieszkania.

2) Zwykle ciała zmarłych chowamy w ziemi, tymczasem na wyspie Luzon (Filipiny) drewniane trumny ze zmarłymi wiszą na wapiennych ścianach skał.

3) Wesoły Cmentarz – tak nazywany jest cmentarz w rumuńskiej wsi Sapanta, na którym pochowano ok. 800 zmarłych. Powstał w 1935 roku. Na kolorowych nagrobkach umieszczono dowcipne wierszyki oraz portrety zmarłych, opisujące ich życie i wykonywany zawód.

4) Chyba najsłynniejszym cmentarzem w Paryżu jest cmentarz Pere-Lachaise. Założono go w 1804 roku i obecnie ma ponad 40 ha powierzchni. Spoczywają tu ciała wielu znanych ludzi. Leży tu bliski polskim sercom Fryderyk Chopin, także Molier, Oscar Wilde, Gioacchino Rossini, i słynny rockman Jim Morrison.

5) To chyba najdziwniejszy i najbardziej kontrowersyjny zapach perfum, jaki kiedykolwiek stworzono. Pewien producent perfum wyprodukował perfumy o zapachu… zakładu pogrzebowego.

cmentarz cmentarze ciekawostki o cmentarzach
Ciekawostki o cmentarzach: na cmentarzu dla zwierząt domowych

Ciekawostki o cmentarzach

6) W USA jest kilka cmentarzy typu: drive-trough, w których osoby przybyłe na pogrzeb bez wysiadania z samochodu żegnają się ze zmarłym, przejeżdżając obok trumny.

7) Portrety trumienne były popularne w Rzeczypospolitej Szlacheckiej niemal przez 200 lat – między początkiem XVII a końcem XVIII wieku. Twarze przedstawiające osoby zmarłe malowano na blasze i przytwierdzano do bocznej ściany trumny. Portrety trumienne można obecnie oglądać w polskich muzeach.

8) Na jednym cmentarzu pochowano Adama Mickiewicza, Cypriana Kamila Norwida i Juliana Ursyna Niemcewicza. Gdzie? Cmentarz Les Champeaux znajduje się we francuskim mieście Montmorency.

9) Angielscy archeolodzy byli zdumieni, gdy na cmentarzysku z V wieku znaleźli grób kobiety, obok której pochowano krowę.

10) Za miejsce na cmentarzu Graceland w Chicago trzeba zapłacić do 120 tys. USD. Miejsce na cmentarzu Green-Wood na Brooklynie w Nowym Jorku, to wydatek 320 tys. USD. Za miejsce na cmentarzu Woodlawn na nowojorskim Bronxie. Aby zostać tu pochowanym, trzeba zapłacić nawet 1,5 miliona USD. Drogo? Za miejsce na Nirvana Memorial Garden w Singapurze trzeba zapłacić nawet ponad pół miliona USD.

Ciekawostki o cmentarzach: (c) Anegdoty.pl + Sadurski.com

Zobacz też:
> Ciekawostki o Halloween
> Makabryczne dowcipy na Halloween

Comments are closed

Podobne artykuły

error: Najlepsze anegdoty, ciekawostki i dowcipy :-)