Shopping cart

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

ciekawostki

Ernest Hemingway – niesamowite ciekawostki

cytaty Ernest Hemingway ciekawostki anegdoty pisarz
Email :24

Ernest Hemingway ciekawostki

Ernest Hemingway (1899-1961), znany amerykański pisarz i dziennikarz. Jeden z najwybitniejszych pisarzy XX wieku

Ernest Hemingway – młodość, życie prywatne

1) Jego matka Grace była muzykiem. Zmuszała małego Ernesta do nauki gry na wiolonczeli, co było źródłem ich konfliktów. Po latach pisarz docenił starania matki, gdyż ta umiejętność przydała mu się w tworzeniu powieści “Komu bije dzwon”.

2) Przygoda Hemingwaya z pisaniem rozpoczęła się już w liceum, gdzie uczęszczał na dodatkowe zajęcia dziennikarskie. Jego teksty pojawiały się często w szkolnej gazetce. Po ukończeniu szkoły kontynuował drogę dziennikarską w gazecie „The Kansas City Star”.

3) Miał 4 żony: Hadley, Paulina, Martha, Mary. Doczekał się 3 synów – Jack’a, Patricka’a i Gregorego. Paulina, matka Patricka, miała bardzo trudny poród, który autor opisał w “Pożegnaniu z bronią”.

4) Ernest Hemingway miał skłonności do nadużywania alkoholu, a wolny czas chętnie spędzał w barach. Pośrednio odniósł się do swojego problemu w powieści „Komu bije dzwon”: „Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami.”

5) Gdy podczas I wojny światowej Hemingway został ranny i trafił do szpitala, zakochał się w pracującej tam pielęgniarce. Niedługo potem oznajmiła mu listownie, że jest zaręczona z włoskim oficerem.

Ernest Hemingway – pisarz

6) Hemingway miał ciekawy zwyczaj pisania swoich dzieł. Często stał przed maszyną do pisania, co jakiś czas przenosząc ciężar ciała z jednej nogi na drugą.

7) Specyficzny styl pisania zapoczątkowany przez Hemingwaya został nazwany “iceberg theory” (teoria lodowa). Odnosi się do góry lodowej, co w uproszczeniu oznacza, że to co widzi czytelnik (wierzchołek góry lodowej), to tylko nieznaczna część tego, co dzieje się naprawdę. Sens przesłania wyłania się z reguły dopiero później.

Ernest Hemingway ciekawostki anegdoty cytaty pisarz
Ernest Hemingway ciekawostki o pisarzu

8) Hemingway zapoczątkował określenie “stracone pokolenie”, którego pierwszy raz użył w powieści “Słońce też wschodzi”. Termin ten odnosi się do grona amerykańskich pisarzy, którym przyszło tworzyć swe dzieła w okresie I wojny światowej.

9) W 1953 roku Ernest Hemingway otrzymał nagrodę Pulitzera. Rok później został laureatem literackiej nagrody Nobla.

10) Napisał w sumie 41 pozycji, z czego najbardziej znane, to: Stary człowiek i morze, Komu bije dzwon, Pożegnanie z bronią, Słońce też wschodzi i Śniegi Kilimandżaro.

Hemingway – szczęściarz?

11) Ernest Hemingway przeżył dwa wypadki lotnicze jednego dnia. Miały miejsce w 1954 roku, gdy wraz z żoną świętowali jej urodziny. Postanowił sprezentować jej lot widokowy, jednak samolot uderzył w linię telegraficzną. Chcąc dostać się do szpitala, wybrali drogę powietrzną. Maszyna zapaliła się kilka minut po starcie.

Ernest Hemingway – samobójstwo

12) Ernest Hemingway popełnił samobójstwo w wieku 61 lat, dziewiętnaście dni przed 62. urodzinami. Samobójstwo popełniła także jego wnuczka, Margaux Hemingway – modelka i aktorka, w 1996 roku.

13) Odebrał sobie życie strzelając w głowę z dubeltówki. Początkowo przyczyna zgonu była ukrywana, jednak jego ówczesna żona Mary ujawniła prawdę po 5 latach od tragedii. Co więcej, marka Vincenzo Bernardelli nazwała potem ten model strzelby “Hemingway”, na jego cześć.

14) Powstało aż 17 filmowych adaptacji jego literackich dzieł. Trzy z nich, to ekranizacje powieści “Stary człowiek i morze”, która jest na liście lektur uzupełniających w klasie VII polskiego systemu szkolnictwa.

Powieści Ernesta Hemingwaya

Wiosenne potoki, 1926
Słońce też wschodzi, 1926
Pożegnanie z bronią, 1929
Mieć i nie mieć, 1937
Za rzekę, w cień drzew, 1950
Komu bije dzwon, 1940
Wyspy na Golfsztromie, 1970
Rajski ogród, 1986

Ernest Hemingway ciekawostki: (c) Anegdoty.pl

Zobacz też:
> Maria Konopnicka
> Władysław Reymont

Comments are closed

Podobne artykuły

error: Najlepsze anegdoty, ciekawostki i dowcipy :-)