Shopping cart

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

artykuły

Federico Fellini był… karykaturzystą

Federico Fellini reżyser ciekawostki anegdoty cytaty
Email :16

Wybitny reżyser włoski Federico Fellini karierę artystyczną zaczynał jako… karykaturzysta i satyryk. Jak rysował? Można się było o tym przekonać, odwiedzając wystawę w Poznaniu.

Znamy go jako reżysera. Ale początki twórczości jednego z najwybitniejszych reżyserów światowego kina – Federico Felliniego – to karykatury, rysunki satyryczne rysowane dla prasy, a nawet humoreski pisane dla radia. To jego satyryczne spojrzenie na świat można odnaleźć w jego późniejszej twórczości reżyserskiej.

W lutym 2009 r. w Słodowni Starego Browaru w Poznaniu otwarto wystawę twórczości Federico Felliniego. Wśród 300 obiektów ze zbiorów Fundacji Fellini pour le cinéma w Sion, na wystawie znalazło się kilkadziesiąt faksymili ekspresyjnych rysunków i karykatur, zdjęcia z planów filmowych (m.in. z realizacji filmów „Dolce Vita”, „Amarcord”, „La Strada”, „8 i 1”, „Rzym”, „Casanova”), scenariusze z odręcznymi notatkami artysty, kostiumy, wycinki prasowe i plakaty.

•  •  •
Federico Fellini (ur. 20 stycznia 1920 w Rimini nad Adriatykiem, zm. 31 października 1993 w Rzymie) – włoski reżyser filmowy i scenarzysta. Zdobył cztery Oscary w kategorii “Najlepszy film zagraniczny”. W 1993 otrzymał nagrodę specjalną Akademii Filmowej za całokształt twórczości. Uznawany za jednego z największych artystów w historii kina jako autorskiej sztuki filmowej.

Zobacz też:
> Fotobudka na wesele

Comments are closed

Podobne artykuły

error: Najlepsze anegdoty, ciekawostki i dowcipy :-)