Shopping cart

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

  • Home
  • ciekawostki
  • Freddie Mercury – niezwykłe ciekawostki o wokaliście Queen
ciekawostki

Freddie Mercury – niezwykłe ciekawostki o wokaliście Queen

Freddie Mercury ciekawostki Queen pomnik Montreux Szwajcaria
Email :32

Freddie Mercury ciekawostki i fakty z życia

Freddie Mercury (1946-1991) – brytyjski muzyk, piosenkarz rockowy i autor tekstów, wokalista brytyjskiej grupy Queen. Jeden z najlepszych wokalistów muzyki pop.

Freddie Mercury – jaki był

1) Urodził się w 1946 roku na Zanzibarze jako Farrokh Bulsara. Jest znany głównie pod pseudonim Freddie Mercury, ewentualnie Larry Lurex.

2) W życiu prywatnym był osobą dość skrytą, nieśmiałą i zamkniętą w sobie, co szczerze przyznawał. Na scenie natomiast zmieniał się nie do poznania, wypełniając swoją energią całą publiczność.

3) W wieku 18 lat wyjechał wraz z rodziną z Zanzibaru, ze względu na trwającą tam wówczas wojnę domową. Osiedlił się w Anglii, gdzie początkowo pracował jako sprzedawca w second-handzie, jednocześnie studiując. Uzyskał dyplom ze sztuki grafiki i projektowania.

4) Był osobą biseksualną. Przez sześć lat był w związku ze swoją asystentką Mary Austin, jednak w międzyczasie zdarzały mu się różne romanse, głównie z mężczyznami.

5) W 1985 roku wszedł w związek z Jimem Huttonem, który trwał aż do śmierci artysty. Jim nałożył Freddiemu przed śmiercią obrączkę ślubną. Po zgonie Mercury’ego Mary proponowała zdjęcie biżuterii w obawie, że jego dłonie spuchną. Jim jednak stanowczo odmówił.

6) Freddie Mercury miał tzw. tyłozgryz, czyli wadę zgryzu polegającą na przesunięciu dolnego łuku zębowego względem drugiego. Rozważał korekcję wady, jednak nie zdecydował się na nią, ponieważ obawiał się, że mogłaby zmienić barwę jego głosu.

7) Jego skala głosu wynosiła pełne 4 oktawy i była określana jako baryton. Wolał jednak śpiewać wyższym tenorem. Z upływem czasu jego głos stawał się niższy i bardziej chrypliwy.

Queen Freddie Mercury ciekawostki 1977
Rok 1977. Freddie Mercury ciekawostki. Foto: Carl Lender / cc by-sa 3.0

8) Freddie Mercury był znany z szalonych imprez, które organizował. Nie szczędził na nie pieniędzy i nie raz zdarzyło mu się wydać dziesiątki tysięcy dolarów w jedną noc. W swoje 39 urodziny urządził tematyczną czarno-białą imprezę, która kosztowała go w sumie 50 tys. funtów. Ujęcia z tej zabawy zostały przedstawione w teledysku do “Living on My Own”.

9) Zwykł nazywać mężczyzn ze swojego otoczenia damskimi imionami. Sam siebie nazywał Melina, na cześć greckiej aktorki Meliny Mercouri.

Freddie Mercury ciekawostki

10) Twierdził, że wystarczają mu 3-4 godziny snu na dobę.

11) Miał 177 cm wzrostu.

12) Był wszechstronnie uzdolnionym artystą, miał duże zdolności plastyczne. Sam stworzył od podstaw logo zespołu Queen, które składa się ze znaków zodiaku jego członków.

13) Mercury przyjaźnił się z księżną Dianą. Ponieważ słynął z nieprzyzwoitego stylu życia, musieli spotykać się z dużą ostrożnością. Aby móc wybrać się z nią do klubu dla gejów bez orszaku fotografów, przebrał ją za mężczyznę.

zespół Queen Freddie Mercury ciekawostki Frankfurt 1984
Koncert Queen we Frankfurcie, 1884. Freddie Mercury ciekawostki, foto: Thomas Steffan / cc by-sa 3.0

14) Uwielbiał zwierzęta, a szczególnie koty. Towarzyszyły mu niemal przez całe życie, najwięcej miał ich na raz 10. Jego kocia obsesja była na tyle silna, że potrafił nawet do nich… telefonować.

15) W 1983 r.Freddie Mercury nagrał dwie piosenki z Michaelem Jacksonem: Victory, State of Shock i There Must Be To Life Than This.

16) Jego mieniem nazwano jeden z gatunków żółtej róży, a nawet jedną z gwiazd w gwiazdozbiorze Kasjopei.

Freddie Mercury – choroba i śmierć

17) Był chory na AIDS, o czym dowiedział się w 1987 roku, 4 lata przed śmiercią. Niemal do końca życia utrzymywał ten fakt w tajemnicy. Nawet gdy ktoś dostrzegł charakterystyczne zmiany skórne (mięsaki Kaposiego), zaprzeczał aby cokolwiek mu dolegało. Prawdę o chorobie podał do publicznej wiadomości dopiero dzień przed śmiercią.

Elton John ciekawostki przeboje utwory życiorys Norwegia 2009
Elton John, przyjaciel Freddiego Mercurego. Foto: Ernst Vikne / cc by-sa 2.0

18) Freddie Mercury zmarł w wyniku grzybiczego zapalenia płuc spowodowanego obniżeniem odporności przez AIDS. Pogrzeb miał charakter kameralny, uczestniczyło w nim jedynie 35 osób. Był na nim m.in. Elton John.

19) Przed wyjściem z domu zawsze ściągał obrączkę z palca. Jego ciało zostało skremowane razem z nią.

20) ”Mother Love”, to ostatnia piosenka jaką nagrał, na pół roku przed śmiercią. Znalazła się w albumie Made in Heaven, wydanym w 1995 roku.

21) Ostatnim koncertem, w jakim wystąpił na scenie, był występ z zespołem Queen 9 sierpnia 1986 roku, w niedużym angielskim mieście Stevenage, na terenie Knebworth Park. Koncert obejrzało 120 tysięcy fanów.

Freddie Mercury ciekawostki (c) Anegdoty.pl
Na górnym zdjęciu: fragment pomnika Freddiego Mercury w szwajcarskim Montreux

Zobacz też:
> Anegdoty o kompozytorach
> Beethoven ciekawostki
> Kazimierz Pułaski ciekawostki

Comments are closed

Podobne artykuły

error: Najlepsze anegdoty, ciekawostki i dowcipy :-)