Gorzów Wielkopolski ciekawostki i fakty, które warto znać. Z czego słynie to miasto, co warto tutaj zobaczyć?
Gorzów Wielkopolski ciekawostki
1) W leżącym nad rzeką Wartą Gorzowie Wielkopolskim mieszka 120 tys. ludzi. Jest to miasto w woj. lubuskim, położone na siedmiu wzgórzach.
2) Gorzów Wielkopolski prawa miejskie otrzymał w 1257 roku. Początkowo miasto nazywało się Landsberg an der Warthe.
Co zobaczyć w Gorzowie Wielkopolskim
3) Najstarszą świątynią miasta jest gotycka katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Wybudowano ją w XIII wieku.
4) Mający 4 kondygnacje, dawny budynek ratusza, stoi przy ul. Obotryckiej 16. Zbudowano go w latach 1923-1924.
5) Położony w centrum miasta Park im. Henryka Siemiradzkiego w Gorzowie Wielkopolskim powstawał w latach 1869-1908 i ma 9,6 ha powierzchni. To jeden z 9 parków tego miasta, których łączna powierzchnia, to ponad 138 hektary.
6) Bulwar Nadwarciański, to miejsce spacerowe wzdłuż prawego brzegu rzeki Warty. W jego zachodniej części stoi pomnik Pionierów Miasta Gorzowa Wielkopolskiego.
7) Gmach Filharmonii Gorzowskiej zbudowano w latach 2009-2011. Ma ponad 6,5 tys. m² powierzchni, a sala koncertowa ma powierzchnię 1000 m². Adres: ul. Dziewięciu Muz 10.
Z czego słynie Gorzów Wielkopolski
8) Ulica Generała Władysława Sikorskiego ma 1,7 km długości. Stoją przy niej m.in. urzędy (w tym Urząd Miasta), jest dużo sklepów, kursują po niej tramwaje. To jedna z głównych ulic w centrum Gorzowa Wielkopolskiego.
9) Najstarszym muzeum województwa lubuskiego, jest Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim. Mieści się w dawnej willi fabrykanta Gustawa Schroedera, także w XVIII-wiecznym spichlerzu (parz: górne zdjęcie).
10) Klub żużlowy Stal Gorzów Wielkopolski, założono w 1947 roku. Żużlowcy ścigają się na stadionie żużlowym im. Edwarda Jancarza (ul. Śląska, w dzielnicy Zawarcie). Stadion zbudowano w latach 1950-1951 i może pomieścić 15 tys. kibiców.
Gorzów Wielkopolski ciekawostki: (c) Anegdoty.pl + Sadurski.com
Zobacz też:
> Ciekawostki o Bydgoszczy
> Ciekawostki o Bieruniu
Comments are closed