Shopping cart

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

ciekawostki

Niezwykła historia telefonów komórkowych

historia telefonów komórkowych ciekawostki telefony komórkowe smartfony
Email :12

Korzystasz codziennie ze smartfona? Przeczytaj, jaki był początek telefonów komórkowych. Telefony komórkowe ciekawostki i fakty z historii. Pierwszy SMS, Android w komórkach, rozwój telefonii komórkowej. Historia telefonów komórkowych i ciekawostki telekomunikacyjne

Telefony komórkowe ciekawostki z historii

Telefonia komórkowa ma długą historię, która rozpoczęła się od eksperymentów komunikacji. Główne wyzwania pojawiły się przy opracowywaniu interoperacyjnego standardu i radzeniu sobie ze stale rosnącym zapotrzebowaniem na przepustowość i niezawodność połączeń.

Poniżej kilka ważnych dat dotyczących kształtowania się komunikacji za pomocą komórek na przestrzeni wielu lat dzięki human resourses.

Telefony bezprzewodowe

1926: Pierwsza udana usługa telefonii komórkowej została zaoferowana pasażerom pierwszej klasy pociągów Deutsche Reichsbahn, na trasie Berlin – Hamburg.

1956: W Szwecji wprowadzono pierwszy zautomatyzowany system telefonii komórkowej dla pojazdów prywatnych. Urządzenie do zamontowania w aucie wykorzystywało technologię lamp próżniowych z obrotową tarczą i ważyło 40 kg.

historia telefonów komórkowych ciekawostki telefony komórkowe smartfony
Taka Nokia, to już historia telefonów komórkowych i smartfonów

System telefonii komórkowej

1969: Powstaje Nordic Mobile Telephone (NMT) Group. W jej skład wchodzili inżynierowie reprezentujący Szwecję, Danię, Norwegię i Finlandię. Celem NMT było opracowanie systemu telefonii komórkowej, który w przeciwieństwie do systemów wprowadzanych w USA, skupiał się na dostępności.

1973: Dr Martin Cooper, dyrektor generalny działu systemów komunikacyjnych firmy Motorola, wykonał pierwszą publiczną rozmowę telefoniczną na urządzeniu o wadze 1,1 kg.

1987: Zatwierdzenie specyfikacji technicznych standardu GSM. Opierając się na technologii cyfrowej, skupiono się na interoperacyjności ponad granicami państw, a co za tym idzie na różnych pasmach częstotliwości, jakości połączeń i niskich kosztach.

Wysłanie pierwszego SMS-a

1992: Pierwsza na świecie wiadomość SMS została wysłana do Wielkiej Brytanii. 22-letni Neil Papworth był programistą dla dostawcy usług telekomunikacyjnych, którego zadaniem było opracowanie usługi przesyłania wiadomości dla Vodafone. Wiadomość tekstowa brzmiała „Wesołych Świąt” i została wysłana do Richarda Jarvisa, dyrektora w Vodafone, który brał udział w przyjęciu świątecznym w biurze.

historia telefonów komórkowych ciekawostki telefony komórkowe smartfony
Obecnie nie wyobrażamy sobie życia bez smartfonów. Historia telefonów komórkowych w Anegdoty.pl

Pobieranie dzwonków i gier na telefony

1998: Pierwszą zawartością do pobrania sprzedaną na telefony komórkowe był dzwonek, uruchomiony przez fińską firmę Radiolinja, kładący podwaliny pod branżę, która ostatecznie stwierdzi, że dzwonek Crazy Frog osiągnie łączne zarobki w wysokości pół miliarda dolarów.

1999: Pierwsze emoji zostały wynalezione przez Shigetaka Kuritę w Japonii. W tym samym roku został zaprezentowany pierwszy telefon BlackBerry. Słynące z niezwykle łatwej obsługi poczty elektronicznej telefony BlackBerry były postrzegane jako najlepsze narzędzie biznesowe, umożliwiające użytkownikom czytanie wiadomości e-mail i odpowiadanie na nie z dowolnego miejsca.

Nokia i rozwój telefonii komórkowej

2000: Na sklepowe półki trafił telefon Nokia 3310 W. Japonii pojawił się pierwszy dostępny na rynku telefon z aparatem Sharp J-SH04, wprowadzony na rynek w listopadzie 2000 roku. Niestety, można go było używać tylko w Japonii. Europa nie otrzymała swojego pierwszego telefonu z aparatem aż do pojawienia się Nokii 6750, w 2002 roku.

Pierwszy iPhone

2007: W sprzedaży zadebiutował iPhone. Początkowo był dostępny wyłącznie w Wielkiej Brytanii i wyceniony został na oszałamiające wówczas 499 USD.

Android w telefonach

2008: Pojawił się pierwszy telefon z Androidem – T-Mobile G1. Był znacznie mniej zaawansowany od smartfonów z Androidem, których używamy dzisiaj.

Galaxy i nowa Nokia

2010: Samsung wypuścił swój pierwszy smartfon Galaxy S. Seria Samsung Galaxy S, przywłaszczająca sobie dawnych gigantów Androida, HTC, jest nadal najpopularniejszą marką Androida.

2017: Nokia 3310 przeżywała odrodzenie, oferując odświeżoną wersję telefonu, zachowując ulubione funkcje z oryginalnego 3310, w tym kultowy design, bardzo długą żywotność baterii, a nawet zaktualizowaną wersję.

Historia telefonów komórkowych: (c) Anegdoty.pl / GT

Zobacz też:
> Ciekawostki z historii telewizji

Comments are closed

Podobne artykuły

error: Najlepsze anegdoty, ciekawostki i dowcipy :-)