Jerzy Waszyngton – niesamowite ciekawostki

George Washington Jerzy Waszyngton ciekawostki anegdoty cytaty życiorys

Jerzy Waszyngton ciekawostki

George Washington (Jerzy Waszyngton, 1732-1799) – amerykański generał, polityk, mąż stanu, pierwszy prezydent Stanów Zjednoczonych.

George Washington

1) Jerzy Washington uważany jest za ojca założyciela narodu amerykańskiego, czyli grupy działaczy politycznych, wśród których znajdują się także takie wybitne osoby, jak: Alexander Hamilton, Samuel Adams, Thomas Jefferson, Thomas Paine, Benjamin Franklin, James Madison, John Adams.

2) Tylko raz w życiu przekroczył granicę Stanów Zjednoczonych. W 1751 roku przebywał na Barbadosie wraz z bratem, który miał tam wyzdrowieć z gruźlicy.

3) Otrzymał tytuł doktora honoris causa od 5 amerykańskich uczelni. Były to: Harvard, Yale, Brown, Washington College i Uniwersytet Pensylwania, czyli najbardziej renomowane szkoły wyższe w USA.

Prezydent Jerzy Waszyngton

4) George Washington był pierwszym prezydentem Stanów Zjednoczonych. W całej historii USA (do chwili obecnej) jest jednym z zaledwie dwóch prezydentów bezpartyjnych.

5) Urząd sprawował dwukrotnie, jednak druga kadencja nie spodobała się Amerykanom głównie ze względu na politykę zbyt pro Brytyjską. Zdając sobie sprawę z braku poparcia, zdecydował się nie ubiegać się po raz trzeci o prezydenturę (wtedy nie było ograniczeń do maksymalnie dwóch kadencji).

6) Waszyngton nigdy nie zamieszkał w Białym Domu. Budowa gmachu została zakończona dopiero rok po jego śmierci. Pierwszą głową państwa, która przekroczyła mury Białego Domu, był drugi prezydent USA, John Adams.

Jerzy Waszyngton – jaki był prywatnie

7) Był człowiekiem bardzo chorowitym. Przeszedł ospę, malarię, zapalenie opłucnej, tyfus, dyzenterię, gruźlicę, a poza tym zmagał się z reumatyzmem.

8) Poślubił Marthę, bardzo bogatą wdowę z Wirginii. Nie mieli wspólnych dzieci, zajmowali się dziećmi Marthy z poprzedniego małżeństwa. Washington bardzo żałował, że nie zdecydował się na własne potomstwo.

George Washington Jerzy Waszyngton ciekawostki anegdoty cytaty życiorys
Jerzy Waszyngton ciekawostki

9) Wraz z Marthą i jej dziećmi mieszkał w posiadłości Mount Vernon, gdzie na co dzień zajmował się plantacją tytoniu. Rezydencja zachowała się do dziś i obecnie funkcjonuje jako muzeum. Cena biletu dla dorosłych wynosi 20 dolarów, dla dzieci do 11 roku życia 12 dolarów.

10) Washington miał bardzo duże problemy ze swoim uzębieniem. Ze względu na słaby poziom medycyny, żaden z dentystów nie był w stanie mu pomóc. W chwili objęcia prezydentury miał już tylko jeden ząb.

11) Nosił protezę, a raczej sztuczną szczękę, złożoną ze zwierzęcych zębów. Waszyngton miał sześć takich protez, z czego cztery zachowały się do dziś.

12) Był zwolennikiem niewolnictwa, więc można powiedzieć, że nie odstawał od popularnych poglądów ówczesnego społeczeństwa. Na swej plantacji tytoniu wykorzystywał wyłącznie pracę niewolniczą.

13) W grudniu 1799 roku Waszyngton podupadł na zdrowiu. Próbowano ratować go popularnym, lecz krytykowanym z perspektywy dzisiejszej wiedzy medycznej zabiegiem puszczania krwi. Polegał on na upuszczaniu z organizmu znacznej jej ilości. Niestety na nic zdała się ta metoda, ponieważ jeszcze tego samego dnia zmarł. Pogrzeb odbył się 4 dni później, w bardzo kameralnym gronie.

Jerzy Waszyngton ciekawostki

14) Bibliotekarze z najstarszej biblioteki w Nowym Jorku, New York Society Library, dokonali bardzo ciekawego odkrycia. Waszyngton wypożyczył w 1789 roku 2 książki, których nie oddał. Gdyby żył do dziś, musiałby zapłacić bibliotece karę w wysokości 300 tysięcy dolarów.

15) Stolica Stanów Zjednoczonych, to miasto Waszyngton. Miejscowość została założona w 1790 roku i swą aktualną nazwę otrzymała na cześć Jerzego Waszyngtona. W USA jest obecnie sporo nazw związanych z jego nazwiskiem. Noszą je hrabstwa, gminy, wsie. A przede wszystkim jeden ze stanów – Washington D.C.

Jerzy Waszyngton ciekawostki: (c) Anegdoty.pl

Zobacz też:
>