Shopping cart

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

ciekawostki

Joe Biden – fakty, które warto znać

Joe Biden 2013 zdjęcia ciekawostki lata 70 informacje
Email :32

Joe Biden ciekawostki

59. Prezydent USA Joe Biden, który pokonał Donalda Trumpa w listopadzie 2020 r. nie jest w amerykańskiej polityce postacią nieznaną. Oto garść ciekawostek na jego temat.

Joe Biden w drodze do prezydentury

1) Joe Biden (Joseph Robinette Biden Jr.) urodził się w Scranton (hrabstwo Lackawanna, stan Pensylwania), 20 listopada 1942 roku. Jest katolikiem.

2) Początkowo studiował politologię i historię. W 1965 r. skończył studia prawnicze i pracował w Wilmington (stan Delaware) jako adwokat. Związał się z Partią Demokratyczną i jest jej wierny do dziś.

3) Przeszedł wszystkie szczeble polityki. W latach 1970-1972 był w Radzie Hrabstwa New Castle (stan Delaware). W 1973 r. mając 29 lat został senatorem w Senacie Stanów Zjednoczonych, gdzie zasiadał przez 7 kadencji, do 2008 roku, jest więc rekordzistą pod tym względem, jeśli chodzi o stan Delaware.

4) Dopiero za trzecim podejściem został prezydentem USA. Pierwszy raz kandydował w 1988 r. (zrezygnował w trakcie prawyborów), potem w 2008 roku.

Joe Biden młody 10 lat ciekawostki lata 70
10-letni Joe Biden

5) W styczniu 2009 r. Biden został wiceprezydentem USA (prezydentem był wtedy Barack Obama). Biden był wiceprezydentem do 2001 r. Potem założył fundację charytatywną, którą prowadził wraz z żoną Jill.

6) Joe Biden w dniach 20–21 października 2009 złożył wizytę w Polsce. Prowadził rozmowy z polskimi władzami na temat obrony rakietowej.

7) Otrzymał kilka medali, w tym z Pakistanu, Gruzji, Estonii i Order Wolności (Ukraina).

Kampania wyborcza 2020

8) Joe Biden oficjalnie został kandydatem Partii Demokratycznej 18 sierpnia 2020 roku. Poparło go wielu polityków, biznesmenów oraz vipów, m.in. aktorzy Leonardo DiCaprio, Robert De Niro, Tom Hanks oraz gwiazdy muzyki: Taylor Swift i Justin Timberlake.

9) W trakcie kampanii wyborczej (rok 2002) prezydent Trump oskarżał Bidena i jego syna Huntera o korupcję, w sprawie finansowej pomocy amerykańskiej dla Ukrainy.

Joe Jilly Biden żona rodzina-ciekawostki lata 70
Joe Biden i jego żona Billy, lata 70. XX wieku. Joe Biden ciekawostki

Joe Biden ciekawostki – życie prywatne

10) W życiu Joe Bidena i jego rodziny nie brakowało dramatycznych momentów i skandali. 18 grudni 1972 r. jego 30-letnia żona Neilia (poznali się gdy studiował, wzięli ślub w 1966 r.) wraz z córką zginęły w wypadku samochodowym, jadąc na świąteczne zakupy. W ich samochód uderzył samochód dostawczy. Dwóch kilkuletnich synów jadących w samochodzie – Hunter i Beau, przeżyło. Senatorską przysięgę składał przy ich łóżkach w szpitalu. Miał wtedy myśli samobójcze.

Jego syn Beau (prokurator generalny stanu Delaware) w 2015 roku zmarł w wieku 45 lat na nowotwór raka mózgu. Joe Biden a “nadprogramowego” wnuka, o czym dowiedział się po badaniach DNA złożonych przez matkę jego dziecka do sadu.

11) Aktualne Joe Biden ma żonę Jill (ur. 1951, ślub wzięli w 1977 roku, kiedyś modelka, nauczycielka angielskiego, obecnie profesor uczelni), z którą ma córkę Ashley (ur. 1981). Z poprzedniego małżeństwa ma syna Roberta, ma też siedmioro wnucząt. Najstarsza wnuczka Naomi wspierała go, gdy startował na prezydenta w 2020 roku.

Joe Biden ciekawostki: (c) Anegdoty.pl

Zobacz też:
> Marilyn Monroe
> Benjamin Franklin

Comments are closed

Podobne artykuły

error: Najlepsze anegdoty, ciekawostki i dowcipy :-)