Kalaia e Prizrenit – czyli prizreński zamek. Jak wygląda obecnie, jak tu dotrzeć? Czy warto i jak wejść na górę, na której zbudowano twierdzę?
Drugie co do liczby mieszkańców Kosowa, 230-tysięczny Prizren. Leży ponad 80 kilometrów od Prisztiny, nad rzeką Bistrica. Miasto warto odwiedzić, bo jego centrum naszpikowane jest zabytkami, jak żadne miasto Kosowa.
Zabytki Prizren
Najbardziej znanym symbolem architektonicznym miasta Prizren jest Meczet Sinana Paszy, który zbudowano w 1615 roku. Ten największy meczet miasta, obok którego stoi 40-metrowej wysokości minaret, wewnątrz kryje piękne malowidła, dlatego warto zobaczyć. Jest to możliwe, o ile nie trwają akurat modły.
Niedaleko wspomnianego meczetu, nad rzeką Bistrica w XVI wieku wzniesiono Stary Kamienny Most. Po zniszczeniach podczas powodzi, odbudowano go w 1980 roku.
Aby poznać przeszłość i kulturę Kosowa oraz Prizren, warto odwiedzić tutejsze muzeum etnograficzne. Znajduje się w zabudowaniach Ligi Prizreńskej, organizacji Albańczyków założonej w czasach Imperium Osmańskiego. Choć XIX-wieczne budynki zniszczyli w 1999 r. żołnierze armii jugosłowiańskiej, niedawno zostały odbudowane.
Kalaia e Prizrenit – ruiny twierdzy
Najciekawszym obok Meczetu Sinana Paszy zabytkiem miasta Prizren, jest twierdza Kalaia e Prizrenit. Mury jej odrestaurowanych ruin widać ze wzgórza i zachęcają do odwiedzin.
Twierdzę zaczęto budować prawdopodobnie w V wieku czyli w czasach rzymskich, a potem była rozbudowywana.
Do zamku można dotrzeć pieszo na dwa sposoby, o czym informują tablice umieszczone u podnóża góry. Ponad 20 minut potrzeba, aby przejść trasą pomarańczową (to bardziej forsowna trasa). Ponad godzinę trwa wejście trasą mniej męczącą.
Zwiedzanie ruin jest bezpłatne, a z góry rozciąga się wspaniały widok na miasto.
Kalaia e Prizrenit – tekst i zdjęcia: (c) Anegdoty.pl + Sadurski.com
Zobacz też:
> Ciekawostki o Prizren
> Kosowo ciekawostki
Comments are closed