Shopping cart

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

ciekawostki

Karp – 10 niesamowitych ciekawostek

ryba karp ciekawostki o karpiu karpiach wigilijny karpie
Email :45

Karp ciekawostki i niezwykłe fakty o karpiu, popularnej rybie spożywanej nie tylko w Wigilię

Ciekawostki o karpiu

1) Karp, to najważniejsza ryba hodowlana w Polsce.

2) Karp był hodowany na dużą skalę już w V wieku p.n.e., w Chinach i nie tylko. Został niemal udomowiony. Dorastał wtedy do 1 m długości i 30 kg wagi.

3) Karpia do Polski sprowadzili z Czech Cystersi w XII wieku. Hodowali wówczas karpie w stawach obok swych klasztorów, w całej Europie. Hodowali akurat karpie, bo szybko przyrastały na wadze i były łatwe w hodowli.

4) Karp ma 99 międzymięśniowych ości, w okolicy płetwy grzbietowej i części ogonowej.

5) Można zaryzykować twierdzenie, że obecną popularność karpia zawdzięczamy komunistom. Po II wojnie światowej Polakom trzeba było zapewnić jedzenie, a karp jak już wiemy, szybko rósł i był łatwy w hodowli. Szybko trafił na polskie wigilijne stoły. Wtedy pojawiły się kolejne odmiany karpia. Królewski (galicyjski), pełnołuski, bezłuski (golec), karp Zatorski.

ryba karp ciekawostki o karpiu karpiach wigilijny karpie
Aaale karp! Karp ciekawostki

Karp ciekawostki

6) Karp, to ryba denna. Odżywia się tym, co znajdzie na dnie zbiornika wodnego. Są to rośliny, skorupiaki, mięczaki, larwy owadów.

7) Dojrzałość płciową karp zyskuje w wieku 3-4 lat. Hodowlany – już po około roku.

8) Samica karpia przykleja ikrę (od 180 tys. do nawet ponad miliona jaj) od spodu rośliny wodnej. 3-5 dni później z ikry wylęga się narybek wielkości 5 milimetrów, który szybko rośnie.

9) Rekordowego karpia złowiono na wędkę w prywatnym łowisku na Węgrzech. Miał 46,1 kg, mierzył 113 kg. Wkrótce angielski wędkarz złowił jeszcze większego. Było to w Tajlandii, a złowiony przez niego karp syjamski ważył 61 kg.

10) Jak wędkarze łowią karpia? Najpopularniejsze są dwie metody: spławikowa i gruntowa. Najczęstsze przynęty, to kukurydza, kulki proteinowe, ciasto, białe robaki i rosówki.

Karp ciekawostki o karpiach: (c) Anegdoty.pl + Sadurski.com

Zobacz też:
Ciekawostki o kolędach, słowa znanych kolęd
> Wigilia – dowcipy
> Wieloryb ciekawostki

Comments are closed

Podobne artykuły

error: Najlepsze anegdoty, ciekawostki i dowcipy :-)