Shopping cart

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

ciekawostki

Karwia nad Bałtykiem. To warto wiedzieć

Karwia ciekawostki atrakcje
Email :32

Co zobaczyć w Karwi leżącej nad morzem. Karwia ciekawostki z historii i aktualne informacje na temat letniska. Z czego słynie?

Karwia ciekawostki z historii

1) Karwia, to mająca 1 tys. mieszkańców wieś, położona nad Morzem Bałtyckim. Znajduje się w powiecie puckim, w gminie Władysławowo. To miejscowość o charakterze letniskowym. Z Karwi do Władysławowa jest 6 kilometrów.

2) Karwia istniała w XIII wieku jako osada rybacka. Mieszkańcy zajmowali się głównie rybołówstwem, rolnictwem i hodowlą bydła. Obecnej nazwy zaczęto używać około roku 1670.

3) W przeszłości wieś była często zalewana przez wody Bałtyku, podczas sztormów. W 1773 r. została zalana w całości. Przed powodziami zaczęła Karwię chronić tama typu holenderskiego, zbudowana w latach 30. XX wieku, mająca 1 km długości.

4) W okresie międzywojennym Polska miała dostęp jedynie do 24. kilometrów linii brzegowej morza. W tym wąskim pasie była m.in. Karwia. Była wówczas najdalej wysuniętą na północ miejscowością Polski.

Karwia ciekawostki atrakcje deptak ulica Kolorowa
Karwia. Ulica Kolorowa, z lewej deptak dla pieszych

Fakty i ciekawostki o Karwi

5) Popularność Karwi jako miejscowości letniskowej zaczęła się pod koniec XX wieku. Najwięcej turystów przyjeżdża tu w okresie wakacji.

6) W Karwi jest szeroka na 80 metrów, piaszczysta plaża. Niektórzy mówią, że to jedna z najpiękniejszych plaż polskiego wybrzeża. Jest też promenada, skwer z fontanną i punkt widokowy obok wejścia na plażę.

7) W Karwi nie ma zabytków. Najstarsze budowle pochodzą z przełomu XIX i XX wieku.

8) Kościół św. Antoniego Padewskiego (ul. Kolorowa 2) zbudowano w latach 50. XX wieku.

9) Norda Karwia, to klub sportowy założony w 1994 roku. Piłkarze rozgrywają mecze na stadionie znajdującym się przy ul. Wojska Polskiego.

10) Przez Karwię prowadzą szlaki turystyczne: Nadmorski-Zatokowy (pieszy), rowerowy z Białogóry do Karwi oraz szlak konny.

Karwia ciekawostki: (c) Anegdoty.pl
Zdjęcia: Henryk Bielamowicz / cc by-sa 4.0

Zobacz też:
> Kościerzyna
> Pasłęk, woj. warmińsko-mazurskie

Comments are closed

Podobne artykuły

error: Najlepsze anegdoty, ciekawostki i dowcipy :-)