Shopping cart

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

ciekawostki

Kazimierz Pułaski – fascynujące ciekawostki

kim był Kazimierz Pułaski ciekawostki życiorys
Email :26

Kazimierz Pułaski (1745-1779) – ciekawostki, informacje, życiorys. Bohater w Polsce i w USA

Kazimierz Pułaski

1) Kazimierz Pułaski urodził się 6 marca 1745 roku w Warszawie. W USA uważany jest za bohatera narodowego, nazywany jest ojcem amerykańskiej kawalerii

2) W latach 1768-1772 Pułaski był jednym z dowódców konfederacji barskiej, walcząc przeciwko wojskom rosyjskim. Mimo młodego wieku, był jednym z najważniejszych dowódców.

4) Skazany na śmierć za próbę porwania króla Stanisława Augusta Poniatowskiego 3 listopada 1771, musiał uciekać z kraju. Najpierw trafił do Turcji, potem do Francji.

5) 29 maja 1777 r. Benjamin Franklin przebywający w Paryżu, polecił Pułaskiego pierwszemu prezydentowi Stanów Zjednoczonych Jerzemu Washingtonowi, pisząc: „Hrabia Pułaski z Polski, oficer znany w całej Europie z odwagi i walki o wolność swojego kraju z przeważającymi siłami Rosji, Austrii i Prus, może być bardzo użyteczny w naszej służbie”. Pułaski przybył wkrótce do Stanów Zjednoczonych.

Parada Pułaskiego Nowy Jork Kazimierz Pułaski ciekawostki
Parada Pułaskiego, Piąta Aleja w Nowym Jorku

6) W latach 1777-1779 Pułaski walczył w szeregach armii Jerzego Waszyngtona, w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Był w randze generała brygady Armii Kontynentalnej.

7) 11 września 1777 roku w bitwie pod Brandywine uratował życie Jerzego Waszyngtona, za co ten 15 września 1777 roku awansował Pułaskiego na stopień generała brygady amerykańskiej kawalerii.

8) W 1778 roku Kazimierz Pułaski utworzył legion kawalerii. Na jego czele 10 maja 1779 roku odniósł zwycięstwo nad Anglikami, w bitwie pod Charleston.

9) Zmarł 11 października 1779 roku, w wyniku ran odniesionych w czasie oblężenia Savannah.

10) W 2009 r. generał Kazimierz Pułaski w uznaniu zasług w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych, otrzymał honorowe obywatelstwo amerykańskie.

kim był Kazimierz Pułaski ciekawostki życiorys
Kazimierz Pułaski

11) Co roku, w każdą drugą niedzielę października, Piata Aleja Nowego Jorku przez jeden dzień zamienia się w barwy biało-czerwone. Organizowana jest tu wtedy Parada Pułaskiego, z udziałem Polaków mieszkających w Nowym Jorku i okolicach. Uroczystość rozpoczyna się odśpiewaniem polskiego i amerykańskiego hymnu oraz odtańczeniem poloneza.
> Parada Pułaskiego

Kazimierz Pułaski ciekawostki: (c) Anegdoty.pl

Na ilustracji: Kazimierz Pułaski na amerykańskim znaczku 2-centowym

Comments are closed

Podobne artykuły

error: Najlepsze anegdoty, ciekawostki i dowcipy :-)