Shopping cart

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

ciekawostki

Kolonowskie, woj. opolskie – ciekawostki

muzeum Kolonowskie atrakcje zabytki woj. opolskie
Email :24

Kolonowskie ciekawostki i informacje o mieście w woj. opolskim. Historia, zabytki, co warto zobaczyć

Miasto Kolonowskie

1) Kolonowskie (niem. Colonnowska), to ponad 3-tysięczne miasto na Śląsku Opolskim. Leży nad rzeką Mała Panew, w województwie opolskim, w powiecie strzeleckim. Jest tu siedziba Gminy Kolonowskie.

2) Prawa miejskie Kolonowskie uzyskały w 1973 roku.

Kolonowskie ciekawostki z historii

3) Za początek istnienia miejscowości przyjęło się rok 1780. Wtedy właśnie właściciel tych ziem, hrabia Filip Colonna, nad rzeką zlecił wybudowanie huty. Wkrótce powstała tu osada robotnicza (24 domy dla robotników i urzędników). To od nazwiska Filipa Colonna w 1797 r. miejscowość otrzymała nazwę Colonnowska.

4) Towary transportowano rzeką do Deschowitz (obecnia nazwa: Zdzieszowice), a potem Odrą dalej. W 1805 r. wybudowano drugi wielki piec w miejscowej hucie. Dalszą rozbudową huty zajął się Andreas Maria Graf von Renard, spadkobierca rodziny Colonnów. W 1921 r. zamknięto jednak hutę, a w 1926 r. odlewnię. Ostatecznie hutę zlikwidowano w 1945 roku. Budynki wyburzono, a do dziś pozostał jedynie budynek dawnego biura.

kościół Kolonowskie ciekawostki atrakcje woj. opolskie
Kościół przy ul. Leśnej. Kolonowskie ciekawostki

Kolonowskie co warto zobaczyć

5) Wspomniany wyżej dawny budynek biura huty (patrz foto na samej górze) stoi przy ul. Leśnej 8. Jest najstarszym budynkiem w mieście. Wybudowano go w 1780 r. i jest drewniany. Po II wojnie światowej była tu szkoła ewangelicka, potem mieszkania czynszowe. Pod koniec XIX w. budynek przystosowano do funkcji muzealnej. Obecnie mieści się w nim Izba Regionalna Historii Lokalnej w Kolonowskiem. W sąsiednim budynku (pawilonie wystawienniczym) zgromadzono dawny sprzęt rolniczy.

6) Przed wejściem do muzeum znajduje się popiersie Filipa Colonny, założyciela miasta.

Filip Colonna założyciel miasta Kolonowskie ciekawostki
Filip Colonna, założyciel miasta Kolonowskie, popiersie obok muzeum

7) Po II wojnie światowej zbudowano Kościół Niepokalanego Serca Maryi (ul. Leśna 13). Architektura świątyni jest surowa, niemal ascetyczna, aby wygląd nie rozpraszał wiernych w skupieniu i modlitwie.

8) Dawny kanał hutniczy w Kolonowskiem jest jednym z najstarszych zabytków przemysłu hutniczego na Śląsku. Głównym celem jego powstania była możliwość spławu drewniana do pieca huty.

9) W dzielnicy Fosowskie stoi kościół ewangelicki. Został wybudowany w latach 1928-1929. Nabożeństwa odbywają się do chwili obecnej.

10) Lokalną, współczesną atrakcją miasta, jest kompleks rekreacyjny. Jest tu kręgielnia z sześcioma profesjonalnymi torami, stoły do bilarda, itp.

11) Przy ul. Kajakowej 1 mieści się Wioska Hacioka. To miejsce przypominającą wioskę indiańską istnieje od 2010 r. i jest udostępnione dla turystów. Jest wystawa na temat kultury Indian, co jakiś czas organizowane są festyny.

Kolonowskie ciekawostki: (c) Anegdoty.pl

Zobacz też:
> Dobrodzień
> Atrakcje na wesele woj. opolskie

Comments are closed

Podobne artykuły

error: Najlepsze anegdoty, ciekawostki i dowcipy :-)