Shopping cart

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

ciekawostki

11 interesujących ciekawostek o Krynicy-Zdroju

Stary Dom Zdrojowy Krynica-Zdrój ciekawostki o Krynicy-Zdroju
Email :100

Z czego słynie Krynica-Zdrój – fakty o znanym uzdrowisku. To warto wiedzieć, to należy zobaczyć! Interesujące ciekawostki o Krynicy-Zdroju

Krynica-Zdrój, to kilkunastotysięczne miasto w województwie małopolskim. Jest dużym ośrodkiem uzdrowiskowo-sanatoryjnym. Leczone są tu choroby układu trawiennego i moczowego, układu krążenia oraz choroby przemiany materii. W Krynicy-Zdroju są szpitale uzdrowiskowe i sanatoria. Również odwierty, pijalnie oraz rozlewnie wód leczniczych oraz mineralnych: Zuber, Główny, Jan, Józef, Tadeusz, Mieczysław i Słotwinka.

Zimą z górskich stoków w Krynicy narciarze zjeżdżają na nartach. Bo oprócz tego, że Krynica-Zdrój jest uzdrowiskiem, jest też ośrodkiem zimowych sportów narciarskich. Jednym z największych w Polsce.

Z kronik wiemy, że wieś Krynica istniała już w 1547 roku, a w 1889 roku uzyskała prawa miejskie. O zalążku uzdrowiska możemy mówić od roku 1793 r. To wtedy mieszkający w niedalekim Nowym Sączu Austriak, Franciszek Stix von Saunbergen, kupił w Krynicy ziemię, z której tryskało źródełko wody mineralnej. Wkrótce zaczęto budować pierwsze domy zdrojowe.

Willa Witoldowka deptak Krynica-Zdrój ciekawostki
Willa Witoldówka, rzeczka i deptak w centrum Krynicy-Zdroju

W 1877 roku stało już 11 domów uzdrowiskowych, do tego kuracjusze mieszkali w 64. domach prywatnych. Powstawały kolejne wille i pensjonaty, więc pod koniec XIX wieku przyjeżdżało tu ok. 6 tys. kuracjuszy rocznie. Krynica-Zdrój stała się popularną destynacją, której popularność jeszcze bardziej wzrosła po 1911 roku, gdy doprowadzono do Krynicy linię kolejową.

Rudolf Zuber (1858-1920), geolog z Lwowa, przybył do Krynicy-Zdroju w 1909 roku, na zaproszenie Dr Ebersa. Rozpoczęte przez niego wiercenia przyniosły sukces: na głębokości 810 m dotarł do wody. Po jej zbadaniu okazało się, że jest to jedna z najsilniejszych w Europie szczaw alkalicznych. Wodę nazwano od nazwiska geologa – Wodą Zuber.

W roku 1937 uruchomiono pierwszą w Polsce) kolejkę ziemno-linową. Prowadziła na Górę Parkową (742 m n.p.m.). Kolejka kursuje do dziś i jest jedną z atrakcji, z której korzystają osoby odwiedzające Krynicę-Zdrój. Co ciekawe, w tym samym roku w podróż poślubną wybrała się do Krynicy-Zdroju księżniczka Juliana (późniejsza królowa Holandii) z księciem Bernardem.

Krynica-Zdrój ciekawostki kolejka Góra Parkowa
Ciekawostki o Krynicy-Zdroju: dolna stacja kolejki na Górę Parkową

W 1806 roku zbudowano pijalnię wód „Słotwinka”. Choć dziś stoi w innym miejscu niż wówczas, jest uznawana za najstarszy tego typu obiekt w Krynicy-Zdroju. Tu, gdzie na początku była „Słotwinka”, obecnie znajduje się Pijalnia Główna. Ten obiekt stoi przy deptaku, w sercu Krynicy-Zdroju (al. Leona Nowotarskiego 3) i ma 4540 m kwadratowych powierzchni. Został zbudowany w latach 1969–1971, a w latach 2012–2014 był przebudowany. Każdy może tu napić się wód leczniczych. Dodamy, że Obok Pijalni Głównej znajduje się sala koncertowa mogąca pomieścić 350 osób.

Nie każdy wie, że Krynica-Zdrój była ważnym miejscem w historii saneczkarstwa. W 1929 roku na Górze Parkowej zbudowano tor saneczkowy, na którym rok później odbyły się pierwsze Mistrzostwa Polski w saneczkarstwie (potem mistrzostwa zorganizowano tu także w 1958 i 1962 roku). Ale to nie wszystko. W 1935 roku na tym torze odbyły się mistrzostwa Europy w saneczkarstwie. Krynica-Zdrój na chwilę stała się ważnym miejscem Europy!

Park Zdrojowy ma 6 ha powierzchni. Są tu ścieżki spacerowe, trzy stawy, tor saneczkowy i inne atrakcje. Jest tu również kolejka, którą można wjechać na Polanę Michasiową.

Krynica Zdrój ciekawostki o Krynicy-Zdroju Pijalnia Główna
Krynica Zdrój, Pijalnia Główna

Jedną z wielu atrakcji Krynicy-Zdroju jest drewniana wieża widokowa, mająca wysokość 49,5 metra. Można tu dotrzeć ścieżką długości ok. 1 kilometra. Aby podziwiać panoramę z wieży widokowej, trzeba kupić bilet za kilkadziesiąt złotych.

Nikifor Krynicki – Nikifor (1895-1968), słynny malarz-prymitywista, został pochowany na cmentarzu w Krynicy-Zdroju. Od 2005 r. w mieście stoi jego pomnik, a wcześniej, bo 1994 roku, otwarto tu muzeum poświęcone jemu i jego twórczości.

Z Krynicą był też związany słynny polski tenor Jan Kiepura (1902-1966). Co roku, począwszy od 1967 r., na przełomie sierpnia i września odbywa się tu Festiwal im. Jana Kiepury. Kiepura ma też w Krynicy tablicę pamiątkową. Dodamy, że co roku w lutym w Krynicy-Zdroju odbywa się też Międzynarodowy Festiwal Gitarowy.

Ciekawostki o Krynicy-Zdroju + zdjęcia (3): (c) Anegdoty.pl

Zobacz też:
> Z czego słynie Poznań
> Ciekawostki o lubelskim koziołku

Comments are closed

Podobne artykuły