Shopping cart

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

  • Home
  • ciekawostki
  • Księżna Diana (1961-1997) niesamowite ciekawostki z życia
ciekawostki

Księżna Diana (1961-1997) niesamowite ciekawostki z życia

księżna Diana ciekawostki życiorys
Email :19

Księżna Diana ciekawostki i fakty z życia, w skrócie. Życie i tragiczna śmierć księżnej Walii

Księżna Diana ciekawostki z młodości

1) Księżna Diana, to właściwie Diana Frances Mountbatten-Windsor, z domu Spencer. Była pierwszą żoną księcia Karola (obecnego króla Anglii) oraz matką Wilhelma (księcia Walii) oraz Henryka (księcia Sussexu).

2) Urodziła się 1 lipca 1961 o godz. 19:45. Jej rodzicami byli: hrabia Edward Spencer (1924-1992) oraz Frances Shand Kydd (1936-2004). Narodziny Diany były powodem rozczarowania, ponieważ liczono na męskiego potomka. Co więcej, jej rodzice nawet nie brali pod uwagę innej ewentualności, ponieważ przygotowali tylko męskie imiona.

3) Jej chrzest ( 30 sierpnia 1961 w kościele św. Marii Magdaleny w Sandringham, w hrabstwie Norfolk) nie był wielkim wydarzeniem. Co ciekawe, urodzony 3 lata później jej brat Charles, doczekał się chrztu w iście królewskiej oprawie, a matką chrzestną została królowa Elżbieta II.

4) Gdy Diana była dzieckiem, jej rodzice zdecydowali się na rozwód, który był dodatkowo opatrzony kilkuletnią batalią o prawa rodzicielskie. Finalnie, dzieci zostały z ojcem Jackiem.

5) Diana i jej brat Charles najwięcej czasu spędzali z nianiami. Ponoć byli na tyle nieznośni, że opiekunki stale się zmieniały. Jedną z nich Diana zamknęła na klucz w łazience i wyrzuciła jej bieliznę prze okno.

6) Przez jakiś czasu uczyła się w Szwajcarii. Uczyła się w Institut Alpin Videmanette, niedaleko Gstaad.

księżna Diana ciekawostki książę Karol Afryka 1983
Afryka, 1985, z mężem księciem Karolem. Foto: John Hill / cc -by-sa 4.0. Księżna Diana ciekawostki z życia

Diana i książę Karol

7) Początkowo z księciem Karolem spotykała się siostra Diany – Sara. Ta jednak “odstąpiła” siostrze mężczyznę, czego dowodem był udzielony przez nią wywiad, w którym chłodno wypowiadała się na temat księcia.

8) Diana i Karol po raz pierwszy spotkali się pod koniec 1978 roku. Był oto w listopadzie 1978. Diana była zaproszona do Buckingham Palace na przyjęcie z okazji 30. urodzin Karola.

9) Już od samego początku wątpliwe były uczucia Karola do Diany. Po ogłoszeniu zaręczyn (odbyły się 6 lutego 1981 na zamku Windsor) dziennikarz zapytał parę, czy są w sobie zakochani. Diana bez wahania odpowiedziała “Oczywiście!”, natomiast Karol odparł “Cokolwiek to znaczy…”.

10) Ich ślub odbył się 29 lipca 1981, w katedrze św. Pawła w Londynie. Stał się międzynarodowym wydarzeniem, nazywanym ślubem stulecia oraz bajkowym ślubem.

księżna Diana ciekawostki Karol Ronald Reagan 1985 Biały Dom Waszyngton
Księżna Diana ciekawostki: z księciem Karolem, Nancy i Ronaldem Reaganem (prezydentem USA) w Białym Domu, rok 1985

11) Karol nie był wzorowym mężem. Przez lata łączył go romans z Camillą Parker-Bowles. Diana była tego świadoma, niejednokrotnie natykała się na fotografie kobiety, a także odkryła inicjały C&C (Charles & Camilla) na ulubionych spinkach do mankietów męża. Romans Karola i Camilli był skandalem, opisywanym przez media, co księżna Diana bardzo przeżywała. Miała depresję i bulimię.

12) W 1992 r. para zdecydowała się na separację, co osobiście oświadczył premier John Major 9 grudnia 1992. Wkrótce ogłoszono do publicznej wiadomości rozwód. Z tego tytułu Diana otrzymała 17-20 milionów funtów odszkodowania i zachowała tytuł księżnej Walii. Wraz z Karolem mogła wspólnie opiekować się synami. Jej kolejne podróże jaki księżnej Walii były organizowane i opłacane przez Pałac Buckingham.

Kolejne ciekawostki o księżnej Dianie

13) Słynęła ze swojej działalności charytatywnej (odbywała szereg podróży zagranicznych) oraz z zamiłowania do mody. Nazywano ją Księżną ludu oraz Ikoną mody.

14) W 1992 wyciekło nagranie nieprzyzwoitej rozmowy Diany z Jamesem Gillbeyem, z którym zdradzała męża. Aferę okrzyknięto nazwą “Dianagate”.

15) W 10. rocznicę śmierci Diany, na Stadionie Wembley w Londynie zorganizowano koncert, z udziałem wielu znanych artystów. Na trybunach obserwowało go 63 tys. widzów. Zysk ze sprzedaży biletów, ponad 1 mln funtów, wspomógł fundacje, które wspierała Diana za swego życia.

tunel Alma Paryż księżna Diana ciekawostki śmierć
Tunel Alma w Paryżu. Foto: Erik1980 / cc by-sa 3.0. Księżna Diana ciekawostki

Tragiczna śmierć księżnej Diany

16) Dianie, odkąd została żoną Karola, stale towarzyszyło zainteresowanie mediów. To ono pośrednio przyczyniło się do jej śmierci. 31 sierpnia 1997 r. o godz. 0:26 w Paryżu samochód, który wiózł księżną, uciekał przed paparazzi. Niefortunnie uderzył w filar tunelu Alma. Diana, jej ówczesny życiowy partner, egipski producent filmowy Dodi Al-Fayed (ur. 1955) oraz kierowca samochodu, zginęli. Nie mieli zapiętych pasów bezpieczeństwa.

17) Była jeszcze przytomna, gdy siedziała na tylnym siedzeniu i obskoczyli ją paparazzi, których prosiła: “Zostawcie mnie w spokoju”. Co ciekawe, francuski lekarz którzy po wypadku udzielał jej pierwszej pomocy stwierdził, że jej obrażenia nie stanowią zagrożenia dla życia, powiadomił pogotowie ratunkowe i odjechał. Nie miał świadomości, że ranną jest księżna Diana. Zmarła w szpitalu, około 3,5 godziny później.

18) Śmierć Diany była wydarzeniem, które wstrząsnęło brytyjską opinią publiczną. Pogrzeb odbył się 6 września 1977, w Opactwie Westminsterskim. Uczestniczyły w nim najważniejsze osoby w Anglii (w tym książę Karol) i goście ze świata. Elton John, przyjaciel Diany, wykonał piosenkę „Candle in the Wind”, modyfikując nieznacznie jej słowa. Na trasie przejazdu trumny (z Opactwa Westminsterskiego do posiadłości Spencerów w Northamptonshire) było ponad milion ludzi. Tu odbył się kameralny pogrzeb, z udziałem najbliższych.

Księżna Diana ciekawostki: (c) Anegdoty.pl

Zobacz też:
> Karol Darwin
> Freddie Mercury

Comments are closed

Podobne artykuły

error: Najlepsze anegdoty, ciekawostki i dowcipy :-)